Zeka Testleri

Konu, 'Zekâ Testleri' kısmında Uzm. Psi. Esra Savaş tarafından paylaşıldı.

 1. WAIS Zeka Testi Nedir

  16 yaş ve üzeri bireylerin zihinsel yeteneklerini ölçen WAIS testi, sözel ve performans olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Sözel bölüm bireyin sözel muhakeme, sözel ifadelendirme, sözcük dağarcığı, işitsel dikkat, uzun süreli bellek gibi sözel becerileri ölçen alt testlerden oluşurken, performans alt bölümü ise görsel dikkat, görsel-algısal organizasyon, üç boyutlu algılama, psiko-motor beceriler, işler bellek gibi daha çok performansa dayalı alt testlerden oluşmaktadır.  WISC - R Zeka Testi Nedir

  Testin Tanımı: Bireylerin zihinsel performanslarını belirlemek amacıyla uygulanan bireysel bir zeka testidir. Test; sözel ve performans olarak iki bölümden oluşur. Her bölüm için 5 ana test ve bir yedek testten oluşur. Herhangi bir alt testin bozulması durumunda bozulan alt testin bulunduğu bölüme ait yedek test bireye uygulanır. Test sonucunda bireyin sözel, performans ve genel olmak üzere üç ayrı zeka bölümü elde edilir. Testin bazı alt testleri süreye dayalıdır.

  Uygulanacak Yaş Grubu: 6-16 yaş arası bireylere uygulanır.

  Uygulama Şekli: Her alt testin soruları yönergelerle çocuğa yöneltilir ve çocuktan cevaplar vermesi istenir.

  Testin Uygulama Süresi: WISC-R zeka testi, bireysel olarak yaklaşık 60-90 dakikada uygulanır.


  ROSRCHACH Testi Nedir

  Rosrchach tekniği, mürekkep lekesi testi olarak da bilinir), deneklerin algılarını mürekkep lekelerini kullanarak analiz eden psikolojik bir testtir. Bazı psikologlar, bir kişinin kişilik özellikleri ve duygusal işleyişini incelemek için bu testi kullanır . Özellikle hastalar kendi düşünme süreçlerini açıkça anlatmak için isteksiz olduğu durumlarda altta yatan düşünce bozukluğu tespit etmek için kullanılır

  Uygulama Şekli: 10 adet kart, belli bir sıra ile danışana gösterilir. Kartların bazıları renkli ,bazıları da siyah beyazdır. Doğru ya da yanlış diye bir şey yoktur . Söylenen her şey yazılır. Daha sonra kodlanır. Hem psikogram hem de içerik analizi ile tüm süreç bütünleştirilir. Kişi hakkında detaylı ve bütüncül bir kavrayış ortaya çıkar.

  Testin Uygulama Süresi
  Uygulama süresi, ortalama olarak 20 dakika ile 1,5 saat saat arasıdır. Kişiyi hiç tanımadan da yapılabilir.

  Kimlere Uygulanabilir
  7 yaşından itibaren, çocuklara, ergenlere, yetişkinlere ve yaşlılara uygulanabilir. Zeka ve eğitim faktöründen olumsuz etkilenen bir testtir. Bazı durumlarda zeka hakkında da fikir verir. Birebir uygulanır.

  Uzman Psikolog Esra Savaş Kaplan
  www.esrasavaskaplan.com
   
 2. birtat

  birtat Aktif Üye

  testlerin sorularını nassi ele geçirebilriiz??? o_O
   
 3. KaPTaN

  KaPTaN EsEs'li Üye

  Çok teşekkürler tamda ihtiyacım vardı Esra Hanım
   

Sayfayı Paylaş