Yaşadıkları uyum bozukluğunu Türkiye'de aşacaklar

Konu, 'Uyum Bozuklukları' kısmında Emilyyy tarafından paylaşıldı.

 1. Emilyyy

  Emilyyy Süper Moderatör

  İzmit Belediyesi ile İngiltere’deki bir vakıf tarafından yürütülen proje kapsamında, 2′si öğrenci 8 Somalili kadına, ahşap boyama, takı tasarım, çinicilik, ahşap rölyef ve ebru eğitimi verilmeye başlandı.
  İzmit Belediyesi ile İngiltere faaliyet gösteren RV Organizasyon Vakfı arasında 2010′nun Eylül ayında “Yurtdışında Yaşama ve Öğrenme Projesi” kapsamında iş birliği protokolü imzalandı.
  İngiltere’de işsiz olan ve etnik ayrımcılığa maruz kalanların adaptasyon sorununu çözmek ve farklı kültürleri tanımalarına imkan sağlamak amacıyla başlatılan projeyle bu ülkede yaşayan Somalili 8 kadın, İzmit’e gönderildi.
  UYUM BOZUKLUKLARIYLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN…

  Belediye tarafından konaklama masrafları karşılanan Somalili Hodan Osman, Samsam İbrahim, Amram Elmi, Baneya Yassin, Soad Hassan, İkram Hassan, Amal Hassan ve Awo Aden, İzmit Belediyesi Meslek Edindirme Kursları’nda (İZMEK) haftanın 5 günü 3′er saat ahşap boyama, takı tasarım, mis sabun yapımı, çinicilik, ahşap rölyef, mum yapımı ve ebru eğitimi almaya başladı.
  Kurslardan arta kalan zamanlarını İzmit Belediyesi Gençlik Merkezi’nde geçiren Somalili kadınlar, 2 hafta sürecek eğitimlerinin ardından yeniden İngiltere’ye dönecek.
  İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, 2010 yılında iş birliği protokolü imzalanan söz konusu projeyle Müslüman ülkelerden İngiltere’ye göç etmiş ancak adaptasyon sorunu yaşayan kişilere yardımcı olmayı amaçladıklarını vurguladı.
  Daha sonra başvuru şartlarını ve programa kabul edilme süreçlerini tamamlayan 2′si öğrenci 8 Somalili kadının İzmit’e geldiğini aktaran Doğan, şöyle konuştu:
  “Müslüman ülkelerden İngiltere’ye gidenler, bazı noktalarda orada tutunamıyorlar. Topluma adapte olamayan ve iletişim sorunu yaşayanlar, buraya gelerek farlı kültüre mensup bireyleri tanıyıp, onlarla iletişim kurarak ve çeşitli eğitimler alarak sosyalleşiyorlar. Bizler de misafirlerimize ev sahipliği yapıyoruz. Onların, kurslarda el işi becerilerini geliştirip, bir anlamda meslek edinmelerine de yardımcı oluyoruz. İngiltere’ye geri gittiklerinde belkide burada yaptıklarını devam ettirecekler ve bu şekilde kendi ayakları üzerinde duracaklar.”
  Somalili kadınların, kendi ülkeleri dışında Müslüman bir ülkeye ilk defa geldiklerini anlatan Doğan, burada hem yaptıkları iş hem de Türk kursiyerle tanışma sürecinin sosyal kazanım açısından çok olumlu etkiler bıraktığını ifade etti. Somalili kadınların Türk kursiyerlerle olumlu etkileşim sağladıklarına işaret eden Doğan, “Şu an da mutlu gözüküyorlar. Onların mutluluğu bizim mutluluğumuz oluyor. İlerleyen süreçlerde de benzer bir grubu ağırlamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.
  Nevzat Doğan, İZMEK kurslarının bir meslek okulu gibi çalıştığını anlatarak, kursiyerlerin hem güzel vakit geçirdiklerini hem de meslek sahibi olduklarını, şu anda İzmit’te 20′ye yakın merkezde 7 bin 500 kursiyerin eğitim gördüğünü ifade etti.
  SOMALİLİ KADINLAR

  27 yaşındaki Hodan Osman ise ailesiyle birlikte iç savaş yüzünden İsveç’e iltica ettiklerini, buradan da İngiltere’ye taşındıklarını söyledi.
  Her iki ülkede de dil ve adaptasyon sorunu yaşadığını anlatan Osman, daha sonra RV Organizasyon Vakfı aracılığıyla Türkiye’ye gelerek, İZMEK’in kurslarına katıldığını dile getirdi.
  İlk olarak takı tasarım kursuna ardından ise ahşap boyama kursunda katıldığını ve hediyelik eşyalar yaptığını anlatan Osman, şunları kaydetti:
  “Kursta yaptıklarımız gerçekten çok ilginç. İngiltere’de el becerilerinizi geliştireceğiniz bir yer bulamanız mümkün değil. Burada değişik el becerileri ediniyorum. Burada kursiyerler İngilizce bilmemesine rağmen çok iyi anlaşıyoruz. Onlar da bizim kültürümüzü soruyorlar. Öğle yemeklerini kursiyerlerin getirdiği kısır, poğaça ve sarmayla yapıyoruz. 2 hafta daha İzmit’te kalacağım. İngiltere’ye döndüğümde burada öğrendiklerimi yapmaya devam edeceğim. Burada yaptıklarımın bazılarını yakınlarıma hediye etmeyi, bazılarını da satmayı düşünüyorum. Belki bu işi orada da yapmaya devam ederim.”
   

Sayfayı Paylaş