Uykusuzluk ve Baş Etme Yolları

Konu, 'Uyku Bozukluğu' kısmında Legolas tarafından paylaşıldı.

 1. Legolas

  Legolas Moderatör

  Uykusuzluk ve Baş Etme Yolları

  Uykusuzluk, rahatsız edici olduğu kadar yaygın da bir sorundur. Sağlığınızı bozabilir ve günlük işlevselliğinize zarar verebilir. O anda yaşadığınız stres ve rahatsızlıkları şiddetlendirerek, en çok enerjiye ihtiyacınız olduğu anda canlılığınızı yok eder.

  Uykusuzluğun Genel Nedenleri

  1. Kafein kullanımı
  2. Kullandığınız bazı ilaçların yan etkileri
  3. Yatmadan bir saat önce sigara içmek
  4. Yatmadan hemen önce ağır egzersiz yapmak ya da duygusal veya düşünsel açıdan yoğun bir işle uğraşmak
  5. Düşük kan şekeri erken uyanmanıza neden olabilir.
  Uykusuzluğu Yenmek İçin Neler Yapılabilir?

  Uyku, geliştirebileceğiniz bir alışkanlıktır. Her gün aynı saatte yatıp kalkmak daha dinlendirici bir uyku düzeni sağlayabilir. Vücudunuzun doğal ritmini bozduğu için şekerlemelerden uzak durun.

  Rahatlamak için bilinçli bir çaba gerekir. Eğer bütün gün boyunca koşuşturduysanız; yatmadan önce bir anda rahatlamayı beklemeyin. Rahatlama egzersizleri veya rahatlama kasetleri yardımcı olabilir. Derin nefes almak, esneme egzersizleri veya hafif bir kitap vücudunuzun rahatlaması için faydalı olabilir.

  Kaygı ve endişe uykusuzluğu güçlendirir. Eğer gecenin 3’ünde kendinizi bir şey için endişelenirken bulursanız; dikkatinizi başka bir şeye çekmeye çalışın. Nefeslerinizi saymak veya kendinizi huzurlu bir yerde hayal etmek gibi stratejiler hem rahatlatıcı olur, hem de kaygılı düşüncelerinizi unutturur.

  Eğer hiçbir yöntem işe yaramazsa kalkın ve üretici bir şeylerle uğraşarak kendinizi oyalayın. Bu uykusuzluğun geçmesini sağlar.

  Uykusuzluk; kronik stresin, anksiyetenin ve klinik depresyonun bir belirtisi olabilir. Yukarıdaki yöntemlerin hiç biri etki etmiyorsa, profesyonel bir tıbbi veya psikolojik tedavi yardımcı olabilir.
   

Sayfayı Paylaş