Uykusuzluğun çocuk eğitimi üzerine olumsuz etkisi

Konu, 'Uyku Bozukluğu' kısmında Editör tarafından paylaşıldı.

 1. Editör

  Editör Moderatör

  Dünya genelinde yapılan araştırmalar sonrası uzmanlar, az uyumanın sınıfta oldukça ciddi sorunlara neden olduğu ve uykusuz öğrencilerin anlaması için derslerin normalden daha yavaş ve daha az yoğun işlendiği vurgulandı. ABDnin Boston Koleji tarafından yürütülen uluslararası araştırmada, en yüksek yetersiz uyuma oranı 9-10 yaş grubu öğrencilerde %73, 13-14 yaş grubu öğrencilerde ise %80 ile ABD?de görüldü.

  Yeterli uyku uyumayan öğrencilerin dünya ortalaması ise ilkokul öğrencilerinde %47, ortaokul öğrencilerinde ise %57 olarak tespit edildi. Yetersiz uyku sorununun en yüksek oranda görüldüğü diğer ülkeler ise Yeni Zelanda, Suudi Arabistan, Kuveyt, Avustralya, Türkiye, İngiltere, Şili, İrlanda ve Fransa oldu. Başarı oranı yüksek olan Finlandiya da yeterince uyumayan öğrenciler sıralamasında ilk 10da yer aldı.Uyku konusunda en iyi durumda olan ülkeler ise Azerbaycan, Kazakistan, Portekiz, Çek Cumhuriyeti,Japonya ve Malta oldu.

  Başarıda Uykunun Rolü

  Bu araştırma, dünya çapında eğitim kalitesini belirlemek için temel alınan genel bir çalışmanın parçası olarak yürütüldü ve 50den fazla ülkede 900 bin ilk ve ortaokul öğrencisi ile yapılan testler incelendi. Matematik, fen bilgisi ve okuma dallarında yapılan test sonuçlarına göre başarı sıralamasında Asyadaki eğitim sistemi ilk sırada yer alıyor.

  Yüzünüzden 20 cm uzaktaki bir bilgisayar ekranı, sizi televizyondan daha fazla ışığa maruz bırakır ve beyninize uyanık kalmasını emreder. diyen Northwestern Üniversitesi öğretim üyesi Dr Karrie Fitzpatrick başarıda zenginlik ve yoksulluğun etkisi kadar uyku ve beslenme gibi faktörlerin de etkisini ölçmek istediklerini ve araştırmalarını bu yönde sürdürdüklerini söyledi.

  Bu nedenle aileler, öğretmenler ve öğrenciler için düzenlenen özel anketlerle uyku düzeni tespit edilerek bu veriler öğrencilerin matematik, fen bilgisi ve okuma-yazma testlerinin sonuçları ile karşılaştırıldı.

  Boston Koleji eğitim bölümünden Chad Minnich Uykunun etkisini hafife alıyoruz. Ama veriler daha fazla uyuyan çocukların daha başarılı olduğunu gösteriyor dedi. Minnich, öğretmenlerin dersin içeriğini ve talimatları, az uyuyan öğrencilerin anlayacabileceği seviyeye çekmesini ise daha kötü bir durum olarak niteledi.

  Asya ülkelerinin matematik testlerinde başarı sıralamasında en başta yer alması ise, uzun okul saatlerine ve okul sonrası etüt çalışmalarına bağlanıyor. Uzmanlar yeterli uykunun başarı ile özdeş olmadığını, örneğin uyku sorunu olmayan Azerbaycandaki başarı oranının Finlandiya?da yeterli uyku uyumayan öğrencilerin gerisinde olduğunu ifade ediyor. Ancak bu sorunun tek tek öğrencilerin yetenek sıralamasında alabilecekleri yeri etkilediği vurgulanıyor.

  Çocukların yeterli uyku uyuması için neler yapmalı?

  Çocuğun, uygun ve makul bir saatte yatağa gitmesi sağlanmalı.

  Uykudan yaklaşık yarım saat önce elektronik cihazlar, televizyonu ve bilgisayarı kapanmalı.

  Hafta sonu da dahil, çocuğun her gün aynı saatlerde uyuması sağlanmalı.

  Anne babalar da çocuğa rol model olmak için her gün aynı saatte yatmaya özen göstermeli

  Araştırmacılar uykunun yeterli ve dengeli beslenme gibi önemli bir unsur olduğunu söylüyor.Okul çocuğu için uyku hayattaki diğer önemli şeyler kadar gereklidir ve çocuklar küçük yaştan itibaren düzenli uykuya alıştırılmalıdır diyorlar.
   

Sayfayı Paylaş