Unutkanlığı önlemek için alınabilecek önlemler var mı ?

Konu, 'Unutkanlık' kısmında Emilyyy tarafından paylaşıldı.

 1. Emilyyy

  Emilyyy Süper Moderatör

  Unutkanlığı önlemek için çok genç yaşlardan itibaren beyin gelişimimizi sağlayabilecek yöntemler kullanmalıyız. Entelektüel düzeyimizi yükseltmeye yönelik uğraşılar bulmalıyız. Yüzeysel bilginin su üstünde kalmaya mahkum yağ gibi asla derinlere inemeyeceğini ve ilk dökülen kısımla birlikte gideceğini bilmeliyiz. Mümkün olduğunca ilgilendiğimiz konularda ayrıntılarını da öğrenmeye çalışmalıyız. Ne kadar çok hücreler arası bağlantıya sahip olursak bilgileri değerlendirme şansımız o kadar artar. Normal zekada bir insan beyninin % 3-4’ünü kullanırken dünyanın en zeki insanları % 7-10 arası düzeyde beyinlerini kullanabilmekte. Aradaki 2-3 katlık farkın neleri değiştirdiği ortada…

  Genetik özelliklerimiz mutlaka önemli ama insanlar farklı vücutlarla doğup daha sonra onu istedikleri şekle getirmek için çok yoğun çabalar harcarken, maalesef “kapalı bir kutuda” yer aldığı için pek göze hitap edemeyen beyin için çok az çaba harcamaktalar! Beyin gelişimimizi olumsuz etkileyecek maddeler kullanmaktan, mümkün olduğunca da yoğun stresten kaçınmalıyız. Beslenmemize dikkat etmeliyiz.
   
  Hakeza bunu beğendi.
 2. Hakeza

  Hakeza Psik.dan & Yazar

  güzel bir konu.
  unutkanlığı önlemek ve daha da detaylandırırsak hafızamıza güçlendirmek, dikkat becerilerimizi artırmak adına neler yapabiliriz vb konularda listeyi genişletmemiz oldukça güzel olur aslında.
   
 3. Hakeza

  Hakeza Psik.dan & Yazar

 4. Emilyyy

  Emilyyy Süper Moderatör


  ben teşekkür ediyorum...
   
 5. Legolas

  Legolas Moderatör

  Günümüzde her şeyi yüklediğimiz telefonlarımız, bilgisayarlarımız ve not defterlerimiz var. Bu bazen avantaj gibi görünse de dezavantajları da var. Her zaman aktif olan beynimizde bilgi işlemeyi daima geri planda bırakıyoruz. Yapılacak günlük aktiviteleri not etmek yerine akılda tutmak ve hatırlamak daha iyi olacaktır. Telefon numaralarını akılda tutmayı deneyebilirsiniz. Zeka oyunları, bulmaca ve sudoku beyini aktif tutmaktadır. Bu tür pratikler unutkanlığa karşı yapıldığında mutlaka olumlu yönde bir etki görülecektir.
   

Sayfayı Paylaş