Uçuş fobisi nedir ? nasıl yeneriz ?

Konu, 'Fobik Bozukluklar' kısmında Legolas tarafından paylaşıldı.

 1. Legolas

  Legolas Moderatör

  Her fobi, gerçekte insan canlısını hayatta tutan içgüdüsel korkuların artmış halini ifade eder.Uçuş fobisi, uçak yolculuğu esnasında ortaya çıkan şiddetli korku tablosunu ifade eder.Her gün binlerce kişi bu korku ile seyahat etmektedir. Dünya istatistikleri her sekiz işadamından birinin ticari görüşmelerini salt uçak yolculuğu yapmaktan kaçındığı için iptal ettiğini göstermektedir.Birçok araştırma ortaya koymaktadır ki; bu iptaller havayolu şirketlerine danışılabilecek uçuş emniyeti ile ilgili sorulardan çpk, kişisel korkular ya da hissedilen panik ataklardan kaynaklanmaktadır.

  O halde nedir bu atakların belirtileri bir göz atalım:

  • Sık ve kesik nefes alıp verme
  • Kalp atışlarında hissedilen düzensizlik
  • Mide bulantısı
  • Aşırı terleme
  • Aşırı korku

  Başına bir felaketin geleceği, bayılıp kalacağı ya da öleceği gibi düşünceleri zihninden uzaklaştıramama.

  Atalarımız varlığını tehdit eden her doğal unsur (mesela zehirli canlılar, seller, deprem, gök gürültüsü vb) halihazırda bizlerin de varlığını tehdit etmektedir. Bu biyolojik yaklaşımın yanısıra evet öğrenen organizmalarız.Ancak sinir sistemimiz olumsuz anıları olumlu anılardan çok daha hızlı kaydetmektedir. Çünkü olumlu yaşam olayları varlığımızı tehdit etmez. O yüzden fobilerin edinilmesi kolay, bırakılması güçtür.

  ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

  Psiko eğitim: Kaygı, korku ve fobi kavramları arasındaki farklar gözden geçirilir.Uçuş korkusuna yol açan faktörler tartışılır.Uçakların nasıl uçtuğu hakkında bilgi verilir.

  Soluk alıp verme eğitimi: Hızlı ve kesik nefes alıp verme yerine, yavaş ve derin nefes alıp vermeye çalışılır.Kaygıyuı tetikleyen faktörlerden biri de sık sık ve kesik kesik nefes alıp vermektir.

  Düşüncelerle Yüzleşme: Tepkileri oluşturan ana faktör olayların veya durumların kendisi değildir.Ana faktör bu olayları nasıl yorumladığımız ya da onlara hangi anlamları yüklediğimiz ile ilgilidir. Bu atıflarımız aynı zamanda nasıl hissedeceğimizi de belirler. Yıkıcı açıklamalarımız bizi strese sokabilir. Yorumlarımızın doğruluğunu ya da yanlışlığını sıralayabilir, karşılaştığımız durumlara dair alternatif açıklamalar üretebiliriz. Terapist kaygıyı azaltacak alternatif düşünceler üretebilme noktasında danışan için önemli bir rehberdir.

  Maruz Bırakma: Derecelendirilmiş, adım adım gelişen egsersizler bağlamında danışanı korktuğu durumla yüzleştirebilme önemli bir yöntemdir. Kişinin kaygı ya da korkusu dinene dek ilgili egsersizleri sürdürmesi önemlidir. Danışan uçuşla ilgili en az korktuğunu belirttiği saftadan( mesela bavul hazırlama) en fazla korktuğunu belirttiği saftaya dek( mesela uçağa adım atma) bir dizi derecelendirilmiş egzersize bilgisayar simülasyonları ile maruz bırakılır.
   
  sevgi hüznü ve Psikolik bunu beğendi.
 2. Tuğba

  Tuğba Aktif Üye

  Baktığınız zaman; en mantıklı fobi :)
   
  Legolas ve Psikolik bunu beğendi.
 3. Legolas

  Legolas Moderatör

  Bencede :)
   

Sayfayı Paylaş