Terapi Nasıl Yardımcı Olur .....?

Konu, 'Bireyi Tanıma Teknikleri' kısmında sondamla tarafından paylaşıldı.

 1. sondamla

  sondamla Aktif Üye

  Terapi Nasıl Yardımcı Olur .....?

  Terapi kişinin sorunlarını ve endişelerini anlamasına ve yeniden şekillendirmesine yardımcı olur. Kişiye belli duygusal ve sosyal yetiler kazandırır, işinden ve ilişkilerinden daha çok memnuniyet duymasına yardımcı olur.

  Bir terapistin ofisi, duygularınızı ve problemlerinizi özgürce ifade edebileceğiniz bir sığınma kapısı işlevi görür. Arkadaş çevresi ve aile fertleri kişi için mükemmel anlamda duygusal destekte bulunsa da, bir terapist duruma daha eğitimli ve sistemli bir şekilde yaklaşıp, kişinin hayata tarafsız bir bakış açısıyla bakmasına yardımcı olur.

  Terapinin öznel duygular ve düşüncelerle ilgili bir durum olmasından dolayı, ne derece verimli olduğunu belirlemek tıbbi hastalıklar için uygulanan tedavi yöntemlerinin verimliliğini ölçmekten çok daha zordur. Fakat şimdiye kadar yapılan bir çok çalışma terapinin hayat kalitesini yükselttiğini göstermiştir. Tüketici Raporu Dergisi’nde 1995’te yayımlanan ve dönüm noktası sayılabilecek nitelikte olan bir çalışma hastaların terapiden büyük ölçüde faydalandıklarını gösterdi. İlginç bir şekilde, hiçbir terapi türünün birbirinden daha iyi olmadığı ortaya çıktı ve psikologların, psikiyatristlerin ve sosyal hizmet uzmanlarının, terapistler olarak verimlerinde farklılık görülmedi.

  Diğer çalışmalar bilişsel davranışsal terapinin anksiyete bozuklukları ve kronik depresyon için – bilhassa ilaç tedavisine cevap vermeyen hastalar için - çok etkili olduğunu gösterdi.

  Başarılı bir terapiye giden yol hasta ve terapist arasında kurulan samimi ve güvenilir bir ilişkiden geçer.
   

Sayfayı Paylaş