Tam içilen iki sigara bağımlı yapıyor

Konu, 'Madde Kullanım Bozuklukları' kısmında Emilyyy tarafından paylaşıldı.

 1. Emilyyy

  Emilyyy Süper Moderatör

  Prof. Dr. Gamze Çan, “ne yazık ki hayatındaki ilk iki sigarasını tamamen bitiren gençlerin yüzde 85’i sigara bağımlısı olmaktadır” dedi.

  Her 10 saniyede bir kişinin sigara yüzünden kaybedildiğini belirten Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gamze Çan, Türkiye’de son 20 yılda sigara tüketiminin giderek arttığını ve her yıl 100 bine yakın insanın bu alışkanlığa bağlı ikincil hastalıklardan öldüğünün bilindiğini söyledi.


  Her yıl 100 bin kişinin ölmesinin ne anlama geldiğini örneklerle anlatan Prof. Dr. Çan, şöyle devam etti:
  “Her gün 1 uçak düşüyor ve 300 kişi ölüyor. Her yıl yüz bin nüfuslu bir şehrimize bir atom bombası atılıyor. Her gün içi dolu 6 otobüs uçuruma yuvarlanıyor kimse sağ kalmıyor anlamına gelmektedir. Sigara ile ilgili yapılan 40 binden fazla araştırma sonucuna göre, sigara 30’dan fazla hastalığın nedenidir ve öldürür. Soluduğunuz dumanda 4 binden fazla zehirli kimyasal madde bulunduğunu ve 50 tanesinin doğrudan kansere neden olduğunu biliyor musunuz? Her 10 saniyede bir aramızdan bir kişi sigara yüzünden kaybediliyor.”

  Sigara içme salgınına karşı alınacak önlemlerin değerli olduğunu ve desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Çan, “Tütün için yapılan harcama fırsatçı bir harcamadır. Yoksul birey barınma, yiyecek, içecek, eğitim gibi temel ihtiyaçlar için harcayacağı parayı sigaraya yatırır. Sigara içmek için harcadığınız parayla neler alabileceğinizi düşündünüz mü?” dedi.

  “SİGARANIN BAĞIMLILIK ETKİSİ EROİNDEN DAHA FAZLA”
  Sigaranın bağımlılık yapıcı etkisinin eroinden daha fazla olduğunu savunan Prof. Dr. Çan, “Sigaradaki nikotin, ciddi bağımlılık yapan bir maddedir, insanları genellikle yetişme çağında kendisine esir etmektedir” dedi.

  İnsanların sigaraya genç yaşlarda başladığını, yaşlandıkça sigarayı bırakmanın zorlaştığını belirten Prof. Dr. Çan, şunları söyledi:
  Ergenlik döneminde sigaraya başlayan çocuklar, hayatları boyunca sigara bağımlısı olma riski taşırlar. Ne yazık ki hayatındaki ilk iki sigarasını tamamen bitiren gençlerin yüzde 85’i sigara bağımlısı olmaktadır. Kısacası bir kere başlayınca bir daha zor bırakılan bu korkunç alışkanlık, her yıl giderek artan rakamlarda can almaktadır.”

  “SİGARA DİĞER UYUŞTURUCULARA BASAMAK OLMAKTADIR”
  Sigaranın gençler üzerinde kısa vadede, genellikle solunum yollarında etki yaptığını belirten Prof. Dr. Çan, ergenlik çağındaki sigara bağımlılarında ortaya çıkan nefes darlığının önemli bir problem olduğunu ifade etti.

  Sigaranın diğer uyuşturuculara basamak olduğuna işaret eden Prof. Dr. Çan, şöyle konuştu:
  “Sigara kullanan gençlerin büyük bir kısmı içki de içmeye başlamaktadır. Sigara içmeyen gençlere göre 8 kat daha fazla uyuşturucu kullanma riski taşımaktadırlar. Sigara içen kişilerin akciğerleri görevlerini tam olarak yapamazlar. Sigaraya ne kadar erken başlanırsa akciğerler o kadar çabuk fonksiyon kaybına uğrayacaktır, akciğer kanseri riski de aynı oranda artacaktır. Kişi sigara içmeye ne kadar devam ederse kansere yakalanma riski o kadar artar.”
   
  zifirii bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş