Türkiye'nin en mutlu şehri

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında _ayse_ tarafından paylaşıldı.

 1. _ayse_

  _ayse_ Moderatör

  Türkiye'nin en mutlu şehri Sinop’ta bir gün

  Sinopluların Türkiye'nin en mutlu insanları. Bu, belki de trafik probleminden muaf bir şehir yaratmış olmalarından. Sinop yıllardır trafik ışıklarının olmaması ile diğer şehirlerden ayrışıyor. Zamanında bir yere trafik lambası konuyor ancak insanların kafası karışıp kazalar artınca kaldırılıyor.


  [​IMG]

  Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TUİK) yaptığı bir araştırmaya göre Türkiye'nin en mutlu insanları Sinop'ta yaşıyor.

  Orta Karadeniz bölgesinde Türkiye'nin en kuzey noktasında yer alan Sinop yaklaşık 93 bin kişilik nüfusu ile belki küçük ama çok mutlu bir şehir. Trafik derdinin olmadığı, fiyatların Türkiye ortalamasına göre çok ucuz olduğu Sinop gezilecek ve görülecek yerler anlamında oldukça etkileyici bir şehir.  [​IMG]

  Sinop Havalimanı sayesinde İstanbul'dan buraya 1 buçuk saatte ulaşılabiliyor. İyi planlarsanız Sinop'ta yapılacak şeyleri bir günde bile tamamlamanız mümkün.

  [​IMG]

  Sinop'u anlamak için Sinop'un eskilerinden Diyojen'i ziyaret etmek gerekir.

  Makedonya Kralı Büyük İskender'in hayranı olduğu ve benden bir isteğin var mı diye sorduğunda, "Gölge etme başka ihsan istemem" diye tarihe not düşen meşhur filozof Diyojen Sinoplu’dur.

  Alparslan'a esir düşen Bizans Kralı Romen Diyojen Türkiye'de halk arasında iyi bilinse de Sinoplu Diyojen pek bilinmez. Klinik felsefenin öncüsü Sinoplu Diyojen'in heykeli Tarihi Sinop Cezaevi yakınlarında yer alıyor. M.Ö. 400'lü yıllarda yaşayan Diyojen medeniyete karşı çıkan ve bu yüzden bir fıçı içinde yaşayan bir filozof. Tek varlığı olan su kabını da eli ile su içen bir çocuk gördüğünde bırakıyor.


  Akliman'da piknik yapın  [​IMG]

  Akliman, Sinop şehir merkezine 9 km uzaklıkta İnceburun ile Hamsilos arasında yer alıyor.

  İlk çağlarda gemiler için bir barınak görevi gören Akliman, ayrıca seferleri sırasında vefat eden gemicilerin defnedildiği bir yer olarak da kullanılmış. Bugün deniz kenarında huzur bulacağınız bir sayfiye yeri olarak hizmet veriyor. Burası piknik yapmayı sevenler için oldukça güzel bir adres.

  Türkiye'nin en kuzey noktası: İnceburun  [​IMG]

  İnceburun, Türkiye'nin en kuzey noktası olarak geçiyor. Buradaki deniz feneri önünde fotoğraf çektirip, doğanın tadını çıkartabilirsiniz. Birisi gözünüzü kapatıp sizi buraya getirse, gözlerinizi açtığınızda kendinizi İsviçre'de bir köyde hissedebileceğiniz İnceburun aynı zamanda deniz feneri ve çevresi Avrupa'nın en güney batı noktası olan Sagres Burnu'nu da anımsatıyor.

  İnceburun ile ilgili bir önemli detay da yakından bu doğa harikasının bir nükleer santral projesi tehlikesiyle karşı karşıya olması. Elinizi çabuk tutmazsanız Türkiye'nin en güzel noktalarından birini sadece bloglardaki fotoğrafları ile hatırlayacaksınız.


  Anadolu'nun Alkatraz'ı: Tarihi Sinop Cezaevi

  [​IMG]

  Eski bir tersane, Kırım Savaşı'ndan yıllar sonra bir cezaevine dönüştürülüyor. 3 tarafı denizlerle ve surlarla çevrili bu hapishaneden kaçmak çok zor olduğu için Alkatraz Hapishanesi'ne benzetilmiş. Hapishane'den kaçmayı başaran sadece 1 kişi olmuş. Nemden kibritin bile yanmadığı söylenen bu hapishanede birçok mahkum cezalarını tamamlayamadan ölmüşler.

  Yaklaşık 120 yıl boyunca hapishane olarak kullanıldıktan sonra kapatılarak müzeye dönüştürülmüş. Bugün en mutlu şehrin belki de en mutsuz yapısı olarak, ibret almak için gezilmeli.
  [​IMG]


  Sabahattin Ali'nin yattığı koğuş  [​IMG]

  Tarihi Sinop Cezaevi dönemin ünlü yazar, şair ve politikacılarının tecrit yeri olarak kullanılmış. Bunlar arasında en ünlüsü ise Sabahattin Ali. Sadece bir yıl geçirdiği bu cezaevinde 'Kuyucaklı Yusuf' romanını yazmış olmasının yanısıra 'Aldırma Gönül Aldırma' başta olmak üzere birçok da şiir yazmış.  [​IMG]

  Bugün Sabahattin Ali'nin yazdığı şiirler hapishanenin duvarlarını süslüyor.


  Trafiksiz yaşamın keyfi  [​IMG]

  Arada hayatın gerçeğinden kaçın, gelin buraya. Sinop sizi kısa süreliğine de olsa uzaklaştırsın trafik ve
  trafiğin yarattığı stresten. Yağmur Ormanları'na gitmenize gerek yok kendinize dönmek için. Yanıbaşınızda Sinop var.
   
  Dharma, İnsomnia ve Psikolik bunu beğendi.
 2. Psikolik

  Psikolik Mal Sahibi

  ne güzel şehirmiş ya
   
 3. _ayse_

  _ayse_ Moderatör

  Evet ya oraya gidip yaşayasım geldi okuyunca :)
   
 4. Legolas

  Legolas Moderatör

  (Gidemedi)
   
  _ayse_ bunu beğendi.
 5. psikolojiuzmanı

  psikolojiuzmanı Yeni Üye

  Bir ara Yozgat'tı en mutlu şehir. Şehir şebeke suyuna sakinleştirici ilaçlar karıştırdıkları çıktı sonradan meydana :D
   
 6. psikocaner

  psikocaner Üye

  En Mutlu İller Sıralamasında İlk Sırada Yer Alan Yozgat’ta Son 2 Yıldır Şebeke Suyuna Antidepresan Karıştırıldığı Ortaya Çıktı...
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 16 Ekim 2018
 7. psklkbyn

  psklkbyn Üye

  Ya ahaha ulan Yozgat. Çok fenasınız :D
   
 8. Dharma

  Dharma Üye

  Sinop'a gidicem

  Canım Diyojen hocam, sen sinoplu muydun?
  Canım Sebahattin Ali üstadım, geçmiyor günler geçmiyor'u da sen mi yazmıştın?
   

Sayfayı Paylaş