Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir? (OKB) | Takıntı Tedavisi

Konu, 'Kaygı Bozuklukları' kısmında Editör tarafından paylaşıldı.

 1. Editör

  Editör Moderatör

  Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?

  Obsesif bozukluk bir diğer deyişle takıntı, evhamlı düşüncelerimizin günlük hayatını etkiler hale gelmesine denir. OKB, obsesyon adı verilen takıntılı düşünce, fikir ve dürtüler ile kompulsiyon adı verilen yineleyici davranışlar ve zihinsel eylemlerden oluşan bir ruhsal hastalıktır.
  Takıntı hastalığı çözüm bulunmadığı sürece insana hayatı zindan edebilecek bir sıkıntıdır.

  obsesif_takinti_hastaligi.jpg

  Obsesyon Nedir?

  Zihnimize giren düşüncelere engel olamadığımız düşünce, fikir ya da dürtülere obsesyon denir. Bu düşünceler kişide sıkıntıya ve huzursuzluğa neden olur. Kişide anksiyete yani kaygı düzeyini arttırır.

  Kompulsiyon Nedir?

  Obsesyonların yarattığı sıkıntıyı ve huzursuzluğu azaltmak için yapılan yineleyici davranış ve zihinsel eylemlerdir.

  OKB Başlangıç Yaşı Kaçtır? Kimlerde Gözükür?

  Genellikle ergenlik sonrası yaşlarda başlayan takıntı hastalığı bazı durumlarda okul öncesi çocuklarda da görülebilir. Erkeklerde daha erken başlamasının yanı sıra kadınlarda daha sık görülür.

  Takıntı Hastalığının (OKB) Belirtileri Nelerdir?

  Obsesif takıntı hastalığı kültürden kültüre ve coğrafyaya göre değişiklik gösterebilir. Ülkemizde en çok görülen takıntı rahatsızlıklarını sıralayalım;
  • Temizlik Takıntısı: İsminden de belli olduğu üzere kişinin bedeninin ya da çevresinin kir, mikrop, toz gibi olumsuzlukların bulaşacağına dair düşüncesi ve bu duruma karşı gösterdiği davranıştır.
  • Şüphelenme Takıntısı: En çok görülen takıntı hastalıklarından biridir şüphecilik. Ocağı açık bırakmış olacağından ütüyü fişte unutmaya, kapıyı kitlememiş olmaktan insanların zarar verebileceği düşüncesine kadar bir çok etkisi vardır.
  • Cinsellik Takıntısı: Yaş ve cinsiyet farketmeksizin kişilerde görülebilir cinsel konularda takıntı hastalığı.
  • Simetri Takıntısı: Çok görülen takıntılardan biridir simetri takıntısı. Yürürken karelere basmamak, çevresindeki objelerin düzgün durmadığında kendini rahatsız hissetmek gibi etkileri vardır bu takıntı hastalığının.
  • Dokunma Takıntısı
  • Sayma Takıntısı
  • Biriktirme-Arşivcilik Takıntısı
  • Batıl İnanış takıntısı
  gibi çeşitleri vardır.

  Takıntılı Düşüncelerin Hepsi OKB Midir?

  Her takıntılı düşünce okb değildir. Evinin temizliğine özen gösteren bir ev hanımı okb li diyemeyiz. Ayrımı ise şöyle yapmalıyız; günlük yaşantımızı ve çevremizdekilerin hayatını zorlaştıran ve etkileyen durumlar görüldüğünde bu davranışa obsesif kompulsif hastalık denilebilir.

  Bir kişinin otomobilinin camlarının kapalı, kapılarının kilitli olduğundan emin olması güvenlik nedeni ile garip karşılanmayabilir ama evinden tekrar tekrar çıkarak ya da yolda geriye dönerek cam ve kapıları kontrol etmesi dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

  Takıntı Hastalığının Sebebi Nedir?

  Kesin belirlemeler olmamasına karşın şu sebepleri sayabiliriz:
  1. Genetik-Kalıtımsal Sebepler
  2. Beyin İşlevlerinde Bozulma
  3. Travmalar
  4. Kişilik Yapıları
  Takıntı Hastalığı(OKB) Nasıl Tedavi Edilir?

  Takıntı Hastalığı (OKB) günlük yaşam etkinliklerini ciddi olarak kısıtlayabilen, aile, meslek ve sosyal yaşamda önemli işlev kayıplarına yol açan, yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır.

  Kronikleşme yani müzmin hale gelme olasılığının yüksek olması tedavinin önemini arttırmaktadır. Tedavide kullanılan birkaç yöntem bulunmaktadır.

  Takıntı Hastalığına(OKB) İlaç Tedavisi

  Özellikle serotonin sistemi üzerinde etkili olan ilaçlar OKB tedavisinde oldukça yaralı olmaktadır. Serotonin Geri Alım Engelleyiciler adı verilen bu grup ilaçlar OKB tedavisinde yaygın ve başarılı şekilde kullanılmaktadır.

  Tedavinin ilk günlerinde hafif bulantı, baş ağrısı, uyku bozukluğu, midede huzursuzluk gibi geçici yan etkiler ile hastaların çoğunun dile getirmeye çekindikleri cinsel yan etkiler görülebilir. Ancak bu grup ilaçlar genellikle hastalar tarafından kolaylıkla kullanılan ve kullanımları sırasında bir sorun yaşanmayan ilaçlardır.

  Etkilerinin görülmesi için iki hafta kadar beklemek gerekir. İlacın etkili olup olmadığına karar vermek için en az 10 hafta süre geçmesi beklenmelidir. Etkili olduğuna karar verilirse tedavinin gerekirse günlük doz arttırılarak en az iki yıl sürdürülmesi gerekir.

  Bilişsel-Davranışçı Tedavi

  Obsesif hastalar kaygı verici düşünceler ile bu düşüncelerden kaçarak ve kaçınarak başa çıkmaya çalışırlar. Ne var ki düşüncelerden kaçmaya çalıştıkça bu düşünceler daha da artmakta ve böylelikle kısır bir döngü oluşmaktadır. Davranış tedavilerinde amaç hastayı kaygı veren ve kaygı oluşturduğu için kaçma ve kaçınma davranışlarına neden olan düşüncelerle [obsesyonlar] karşı karşıya getirmek ve bu karşılaştırmanın oluşturduğu kaygıyı azaltmak için devreye giren tekrarlayıcı davranışları [kompulsiyonlar] engellemektir. Hedef rahatsızlık veren düşüncenin oluşturduğu kaygıyı söndürmek ve alışma durumunun oluşmasını sağlamaktır. Bu şekilde yapılan tedaviye alıştırma tedavileri adı verilir.

  Bilişsel ve davranışçı terapiler hem hastalığın tedavisinde hem de özelikle nükslerin önlenmesinde çok önemli bir yer tutmakta, tedavide bazen tek başlarına bazen de ilaç tedavileri ile birlikte kullanılabilmektedirler. Bilişsel davranışçı tedaviler tedavi seçenekleri arasında en önemli yeri tutmaktadır.

  Kendinizde Veya Çevrenizde Takıntı Hastalığı Görüyorsanız Ne Yapılmalı?

  Bu durumda ilk bakmanız gereken hayatınızın zorlaşması ve yaşam kalitenizin düşmesidir. Böyle bir durumda kaldığınızda takıntı hastalığı ile alakalı bir psikiyatr ile görüşmeniz ve gerekirse tedavi almanız gerekmektedir.
   
  Psikolik bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş