Obsesif Kompülsif Hasta Mıyım?

Konu, 'Uyum Bozuklukları' kısmında Editör tarafından paylaşıldı.

 1. Editör

  Editör Moderatör

  Evden çıkmadan önce zihninizden bir liste tarıyor olabilirsiniz. Ya da zaten bir listeniz elinizdedir; anahtarı aldım mı, telefon yanımda mı, peki ya cüzdan? Her şey tamamsa evden çıkarsınız.

  Ancak sağda solda okuduklarınız, izledikleriniz, çevrenizde ya da yakınlarınız arasında bulunan bazı vakalar size o soruyu sordurur: obsesif kompülsif olabilir miyim? Arada sırada kendinize bu soruyu sorarak endişeleniyor olabilirsiniz.
  [​IMG]
  Ancak endişelenmeyin, bu sizi hasta olarak nitelendirmez. Çünkü listeyi taradıktan sonra evden çıkıyorsunuz. Eğer dışarı çıkabiliyorsanız, sorun yok demektir, endişelenmeyin. Çünkü obsesif kompülsif hastalığı bulunanların yaşamları gerçekten aksaklık gösterir. Bu sorunu yaşayan insanların günlük hayata katılmaları zordur; çalışma, bir ilişkiye sahip olma kabiliyetleri oldukça sınırlıdır ya da yoktur.

  Obsesiv kompülsiv rahatsızlığı olan insanların kaygı düzeyleri çok yüksektir. Zihinsel kurguları bazen kontrol dışına çıkar. Zihin, duygu ve düşünceler normalde bizlerin kontrolü altındadır, ancak obsesif kompülsif durumda, duygular, düşünceler kişiyi kontrol eder gibidir.

  Günlük ritüelleriniz sizi endişelendirmesin. Önemli olan bu ritüellerin hayatınızı yaşayamayacağınızı hissedeceğiniz kadar her şeyin önüne geçmemesidir.

  Ancak obsesiv kompülsiv durumda da bireylere yardım ediliyor. İlaç ile tedavi ve psikoterapi ile kaygılar kontrol altına alıyor. Kişinin kendiyle yüzleşmesi sağlanıyor. Bu sorunu yaşayan bireyler aldıkları tedavi ile dengeli bir hayat yaşıyorlar.
   
  zifirii bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş