Magazin Dergileri Yeme Bozukluğuna Sebep Oluyor

Konu, 'Yeme Bozuklukları' kısmında Emilyyy tarafından paylaşıldı.

 1. Emilyyy

  Emilyyy Süper Moderatör

  Moda dergileri ve ekrandaki sıfır beden modellerin görüntüleri,insanlarda yeme bozukluğuna davetiye çıkarıyor. AraştYapılan araştırmalar yeme davranışındaki sorunun ardında takıntılar olduğunu gösterdi.

  Kültürümüzde medyanın her konuda fikri olma doğası nedeniyle, ince bedenin güzellik için olmazsa olmazlığının acımasızca provake edilmesi, yeme davranış bozuklukları için potansiyel oluşturur. Kültürel olarak mükemmelliyetçilik; tarih boyunca kadınlarda incelik, erkeklerde ise yağsız ve kaslı olmanın ideal görüntü olarak benimsenmesi şeklinde ilerlemiştir. Yapılan bir çalışmada,16 ay boyunca magazin dergileri ve gazeteleri okumayan kadınlarda, yeme davranış bozukluğu semptomlarının azaldığı bildirilmiştir.

  BEDEN MEMNUNİYETSİZLİĞİ

  Beden memnuniyetsizliği; yeme bozukluğu oluşumunda en güçlü ve tutarlı risk faktörlerinden biridir. Beden memnuniyetsizliğinin, yeme bozukluğu oluşumunda riski üç farklı mekanizmayla açıklanmaktadır. İlk mekanizmaya göre; beden memnuyetsizliğinin negatif psikolojik sorunlara (depreyon ve anksiyete) neden olduğu, bunun sonucunda tıkınırcasına yeme ve arınma davranışlarına(kendini kusturma gibi) gibi radikal çözümlerin tetiklendiği düşünülmektedir.

  Ağırlıkla ilişkili takıntı tıkınırcasına yeme ve diğer bozulmuş yeme davranışları (arınma ve kısıtlama gibi) ile ilişkilidir. Yetişkinler arasında yapılan çalışmalara göre, ağırlıkla ilişkili takıntılar, yeme bozukluğu oluşum riskini arttırmaktadır. Özellikle, sağlıksız diyet davranışlarının (aç kalma, öğün atlama, aşırı sigara içimi gibi) ağırlık kontrolü amacıyla kullanılması ile ağırlıkla ilişkili takıntılar yakından ilişkilidir.

  DİYETİSYENİN ROLÜ

  Yeme bozukluğu olan hastalar bu bozukluklarının yanı sıra tedavinin karmaşıklığını arttırıcı başka psikiyatrik hastalıklara da sahip olabilirler. Diyetisyenler bu psikiyatrik bozuklukların özelliklerinin ve tedavi üzerindeki etkilerinin anlamalıdır. Deneyimli bir diyetisyen, hastanın mevcut durumunu anlamak için ruh sağlığı ekibiyle birlikte çalışması gerektiğini bilir. Uzman diyetisyenin iletişim sitilleri (sözel olan ve olmayan) hastanın motivasyonun düzeyinin çok çabuk değişmesine sebep olabilir.
   

Sayfayı Paylaş