Kaynaştırma Öğrencileri İçin Neler Yapılmalı?

Konu, 'Özel Eğitim Danışmanlığı' kısmında Psikolik tarafından paylaşıldı.

 1. Psikolik

  Psikolik Mal Sahibi

  KAYNAŞTIRMA ÖĞRENCİNİZ İÇİN NE YAPMALISINIZ?
  Kaynaştırma kararı olan öğrenciniz için,

  a) Sınıf içinde yapılması gerekenler;

  1. Sınıf içindeki diğer öğrencileri kaynaştırma öğrenciniz ile ilgili bilgilendirin.
  Örn: Onunla ilgili masal anlatabilirsiniz. Masalla ilgili sorular sorun cevaplattırın. Ve mümkünse masalı drama yaptırtın. Ve ardından özelliklerini diğer öğrencilere sıralattırın.
  1. diğer öğrencilerden beklentilerinizi açıklayın.
  2. kaynaştırma öğrencinizden de beklentinizi açıklayın.
  3. normal öğrencilere de ondan beklentilerini sıralattırın.
  Yukarıda yazılanları kaynaştırma öğrenciniz sınıfta yokken yapın !

  1. ÖĞRENCİNİZİN SEVİYESİNİ BELİRLEYİN: öğrenciniz neyi biliyor ya da bilmiyor bunların belirlenmesi gerekiyor. Bunu içinde alilden bilgi alabilirsiniz. Ya da daha önceki yazılı kağıtlarına, ruhsal dosyalarına bakabilirsiniz.
  Örn: matematikte ritmik sayabiliyor. Ancak, temel dört işlem becerilerini gerçekleştiremiyor. Türkçe’ de okuma kazanılmamış. Ancak, bakarak yazma kazanılmış.

  1. ONA ÖZEL PLANINIZI HAZIRLAYIN: Kaynaştırma öğrencinizle neyi, ne kadar süre ve nasıl çalışacağınıza karar verin.
  Örn: Türkçe dersinde okuma çalışmasını her Türkçe dersinde kendi gözetiminizde 10 dakika çalışabilirsiniz.

  1. ÖĞRENCİNİZLE ÇALIŞMA SÜRECİNİZ BELİRLEYİN: öğrencinizle her gün ne kadar çalışacağınıza karar verin.
  Örn: her ders saatinde 10 dakika birebir öğretim yapabilirsiniz. Ya da kendiniz bu öğretimi yapamayacaksanız sınıfta kaynaştırma öğrencinize yardımcı olabilecek herhangi bir akranını gönüllülük esas olmak şartıyla görevlendirebilirsiniz. Ve bu arada sizde öğrencilerinizin her ikisinin de çalışmasını kontrol edebilirsiniz. Ve ödüllendirmeyi her ikisi içinde yapabilirsiniz.

  1. ÖĞRENCİNİZİN DEĞERLENDİRİLMESİ: öğrencinizi ne kadar zamanda ve nasıl değerlendireceğinize karar verin.
  Örn: her hafta farklı bir konu çalışacaksanız, her Cuma günü ona bir hafta boyunca anlattıklarınızla ilgili sorular sorarak onun öğrenip öğrenmediğini değerlendirebilirsiniz.

  1. ÖĞRENCİNİZLE İLGİLİ Rehberlik ve Araştırma Merkezine her dönem sonunda izleme formlarını YOLLAYIN:
  Rehberlik ve araştırma merkezine her dönem sonunda yollayacağınız izleme formları siz ve öğrenciniz için yararlıdır. Böylece, ilgili kişiler öğrencinizdeki ilerlemeleri öğrenebilecek ve sizlere gerekli bilgilendirmeyi yapabileceklerdir.


  B) aile ile işbirliği yapılmalı. En azından çocuklarının durumu hakkında bilgi verilmeli. Bu anlamda öğretmen olarak başarılı olamayacağınızı düşünüyorsanız idarecinizden ya da rehber öğretmeninden yardım alabilirsiniz.
   
 2. sebepsiz

  sebepsiz Üye

  Kaynaştırma öğrenciler için ne yazıkki uygun çalışmalar yapılmamaktadır. Bunun sorumlusu tabiki sadece öğretmen değildir. Kaynaştırma diye adlandırılan bu çocukların ilgi ve ihtiyaçları diğer öğrencilerden oldukça farklıdır. Evet sosyal açıdan belki aynı sınıfta bulunmaları onlara bir şeyler katabilir. Fakat bilişsel açıdan çocuklar ziyan olmaktadır. Örneğin 45 kişilik bir sınıfta kaynaştırma olan bir öğrenci kendini nasıl hisseder?? Bir eğitimci olarak düşüncem şudur ki bu öğrenciler için daha uygulamaya yönelik çözümler üretilmelidir. Öyle aylık hazırlanan kağıt üzerindeki BEP lerle veya önüne uzatılan bi boyama kağıdıyla bu iş çözülmez!!
   
 3. Merzban

  Merzban Yeni Üye

  "Sebepsiz" arkadaşın görüşüne katılıyorum.
   

Sayfayı Paylaş