Karabasan sandığınız şey aslında...

Konu, 'Uyum Bozuklukları' kısmında Emilyyy tarafından paylaşıldı.

 1. Emilyyy

  Emilyyy Süper Moderatör

  Elizabeth Earle gece aniden uyanıyor, göğsünde varlığı belirsiz bir şeyin oturduğunu hissediyor, bazen de onu izleyen bir gölge var. Çığlık atmak imkansız, donup kalıyor ve kıpırdayamıyor. Birkaç saniye sonra her şey normale dönüyor ve uyanıyor…
  BEYİN NASIL ÇALIŞIR

  Bu hikaye size de tanıdık gelmiş olabilir. Belki defalarca belki de bir defa yaşadınız ama büyük ihtimalle en azından bir kere başınıza geldi. Çünkü insanların yüzde 60′ının başına hayat boyu en az 1 kere geldiği, yüzde 5′inin ise belli periyodlarla yaşadığı tespit edildi.
  UYKU SORUNLARINIZI ÇÖZÜN

  Bu halk arasında “karabasan” olarak bilinen ancak doktorlar için “uyku felci” olarak adlandırılan tipik bir uyku bozukluğu hikayesi.
  Güçlü bir inanış olan karabasan sadece Türkiye’de değil yurtdışında da benzer bir yorumlamayla görülüyor ve birçok kişi uyku felcinin ne olduğunun farkında değil.
  Uyku uzmanı Dr. Neil Stanley uyku felcinin genellikle uykunun REM evresi olarak adlandırılan evrede yaşdığını belirtiyor: “Uyku felci kişi için sadece birkaç dakika süren korkulu anlar demek değil aynı zamanda bir sonraki günün tamamında yorgunluk sebebi ve konsantrasyon bozukluğu sebebi.”
  Araştırmalara göre uyku felcini en çok tetikleyen şey de stres, vardiyalı çalışma, jet lag, bazı ilaçlar ve bazen de aşırı miktarda tüketilen alkol ya da kafein. Bazen eşlerden birinin horlaması bile diğerinde uyku felcine neden olabiliyor.
   

Sayfayı Paylaş