Her 100 çocuktan 15'i altını ıslatıyor

Konu, 'Alt Islatma' kısmında Emilyyy tarafından paylaşıldı.

 1. Emilyyy

  Emilyyy Süper Moderatör

  Geceleri altını ıslatma her çocuğun yaşadığı bir olaydır. Ancak bu durum gözlemlenip, kontrol edilmezse bir sorun haline dönüşebilir. 5 yaşın üzerindeki çocuklarda haftada en az 3 kere altını ıslatma sorunuyla karşılaşılıyorsa buna Enürezis nokturna (EN) yani idrar kaçırma enürezis olarak tanımlanıyor. Genetik faktörlerin etkili olabileceği gibi, hormonal faktörler, uyanma bozuklukları, mesane ile ilgili sorunlar da enürezise sebep olabiliyor. Çocukların psikolojik sebeplerle altını ıslattığı tanısı ise aslında oldukça nadir konulan bir tanı olmasına rağmen toplum için bu söylem oldukça sıktır. Enürezis nokturna sorununu, tedavi yöntemlerini, yanlış bilinenleri Prof. Oğuz Söylemezoğlu anlattı.

  TEDAVİ ŞEKLİ
  Destekleyici tedavi ve özgün tedaviler vardır. Destekleyici tedavide, çocuğa ve aileye problemin anlatılması ve ayrıntılı bilgi verilmesi tedavinin başarısında çok önemlidir. Her yıl %15 vakanın kendiliğinden düzeldiği, bu durumun bir psikolojik problem olmadığı, sık karşılaşılan bir sorun olduğu ve matürasyonda bir gecikme sonucu oluştuğu anlatılmalıdır. Özgün tedaviler ise ilaç tedavileri ve alarm tedavisi şeklindedir.

  NELER YAPMALI?
  * Bez bağlamaktan kaçınılmalıdır.
  * İdrar kaçırma sonrası çocuğun ve giysilerin temizlenmesinde, çarşafın değiştirilmesinde çocuğun aktif katkısı ve yardımı sağlanmalıdır.
  * Ailenin ceza uygulaması önlenmelidir.
  * Akşamları yatmadan 2 saat önce aşırı sıvı alımı mümkün olduğunca kısıtlanmalıdır.
  * Akşam yemeğinden sonra ve yatmadan önce kafein, çay, kahve, kola, gazlı içecekler, tuzlu gıdalar ve kalsiyum alımından kaçınılmalıdır.
  * Kabızlık ve boşaltım sorunları çözümlenmeli, düzenli gaita yapma alışkanlığı kazandırılmalıdır.
  * Fizik aktivitesi düzenlenmeli, uzun süreli televizyon izleme, bilgisayar oyunları gibi uzun süreli oturur pozisyonda kalması engellenmelidir.
  * Evde ve okulda 2-3 saatte bir düzenli tuvalete gitme ve idrar yapması sağlanmalıdır (günde 5-7 kez).
  * Yatmadan önce mutlaka mesane boşaltılmalıdır.
  * Gece tuvalete kolay ulaşması sağlanmalıdır, yataktan iniş kolay olmalı, gerekirse koridorun ışıkları açık tutulmalı.
  * Çocuğun ıslak ve kuru geceleri takvim şeklinde not etmesi istenmelidir.

  İLACIN ZARARI
  Desmopressin antidiüretik etkisi ile hem idrar üretimini azaltır, hem de idrarın konsantrasyonunu artırır. Klinik uygulaması kolay ve hızlıdır. Etkinliği % 60-70 arasında gösterilmiştir. Evden kısa süreli ayrılmalarda, okul gezilerinde, kamplarda hemen etkili olabilmektedir. Desmopressin ile birlikte gece çok su içilirse yan etki olarak elektrolit bozukluğuna yol açabilir. Ancak normal su alımı veya su kısıtlaması yapıldığında bir yan etkisi yoktur.

  SORUNUN BOYUTU
  Sıklığı yaşın artmasıyla birlikte azalmaktadır ve 15 yaşında çocuklarda %1 civarına düşmektedir. Tedavi edilmediğinde toplumda izole olmak ve bunun getirdiği psikolojik problemleri barındırır. Ayrıca aile içinde sürekli bir stres ve problem kaynağı olmaktadır.
   

Sayfayı Paylaş