Gerçekten Aşık Mısınız?

Konu, 'Sosyal Psikoloji' kısmında Editör tarafından paylaşıldı.

 1. Editör

  Editör Moderatör

  Gerçekten aşık olduğumuzu nasıl anlarız? Yapılan araştırmalar, sahte duygularla gerçek hislerinizi fark etmenizde size yol gösterebilir.
  [​IMG]
  Bir ilişkiye başladığınız zaman aklınıza bu soru gelmeye başlıyorsa kafanız karışmaya başlamış demektir. Kendi duygularınızı sorgulamaya başlarsınız ve çoğunlukla partnerinizin de sizin hakkınızdaki düşüncelerini merak edersiniz. Bu çözümünde zorlandığınız bir bulmaca gibidir. Kendi duygularınızı analiz edebilmek, gerçekten kafa karıştırıcı olabilir. Gerçekten seviyor musunuz yoksa sadece iyi vakit geçirdiğiniz birisi ya da bir alışkanlık mı yaşadığınız? Hissettiğiniz şeyler gerçek mi yoksa ilerlerken daha dikkatli mi davranmanız gerekiyor?

  Yapılan bazı araştırmalar, duygularımızı analiz edebilmemiz için kendimize sormamız gereken soruları çıkartarak bize yardımcı olmaya çalışıyor. Dilerseniz onlara bir göz atalım:

  1.Beklenmedik bir şekilde yeni şeyler yapmaya başladınız mı?

  Genellikle aşık olan insanlar, kendi sevdikleri aktivitelere ek olarak sevdikleri kişilerin sevdiği aktivitelere de katılmaya başlarlar. Kendinizi yepyeni aktiviteler ve alışkanlıklar edinmiş bulabilirsiniz. Aşık olan kişiler kendi alışkanlıklarına ek olarak sevdikleri kişinin yaptıklarına uyum gösterme eğiliminde olurlar.

  2. Son zamanlarda biraz daha stresli misiniz?

  Araştırmalar, aşık olma durumunda stres hormonu kortizonun daha yoğun salgılandığını ortaya koymuştur. Sizi etkileyen insanla görüşeceğiniz zaman gergin, endişeli veya heyecanlı hissetmenizin nedeni de budur.

  3. Partnerinizle birlikte olmak sizi motive ediyor mu?

  Bir ilişkinin aşka dönüşmesiyle beynimizde kimyasal birtakım değişiklikler oluşmaya başlar. Araştırmalar aşık olma durumunda dopamin hormonunun salgılanma seviyesinin arttığını göstermiştir. Bu beynin ödül sistemi olarak adlandırılabilir ve oldukça motive edici bir his sağlar. Kişiler birbirine aşık olduklarında beynin motive edici bölgeleri daha aktif çalışma eğiliminde olacaktır.

  [​IMG]

  4. Duygularınız karşılıklı mı?

  Kadınlar karşılık alana kadar duygularını açıklama eğiliminde değildirler ve duygularını saklama konusunda partnerlerine oranla daha başarılıdırlar. Erkeklere oranla buna daha fazla dikkat eden kadınların, duyguların karşılıklı olması durumunda aşık olma eğilimleri daha yüksektir.

  5. Duygularınız ne kadar yoğun?

  Anksiyetesi yüksek insanlar, aşk filizlenmeye başladığı zaman duygularını çok yoğun ve tutkulu şekilde hissetmeye başlayabilirler. Bu her insan için geçerli değildir; her insanın aşık olma durumunda aynı duyguları hissetmesi beklenemez. Bununla birlikte çekingen bağlanma yönelimi olan kişilerin daha az sıklıkta aşık olduğu gözlemlenmiştir.

  6. Sık sık aşık olur musunuz?

  Sıklıkla aşık olduğunuzu düşünüyorsanız gerçek duygunuzu yakalama olanağınız biraz düşüyor. Bu kişiler, aynı zamanda, daha fazla üzülüyorlar. Yapılan yeni araştırmalar, erkeklerin kadınlardan daha sık aşık olduğunu göstermiştir. Evrimsel psikoloji bunu erkeğin cinsellik için aşka yatkın olduğu şeklinde açıklar. Kadınlar ise hamilelik ve doğumdan sonra yavrusunu koruma iç güdüsüyle daha seçici ve doğru kişiyi aramaya özen göstermektedir.

  [​IMG]7.
  İçinizden gelerek ‘”Seni seviyorum” diyebiliyor musunuz?

  Bazıları bu iki kelimeyi diğerlerine oranla daha tereddütlü kullanırlar. Yapılan araştırmalar, düşünülenin aksine ilk olarak erkeklerin “seni seviyorum” demeye yatkın olduğunu göstermiştir. Ayrıca seni seviyorum diyen tarafın daha hızlı aşık olma eğiliminde olduğu da gözlemlenmiştir.

  8. Partnerinize daha fazla mı önem veriyorsunuz?

  Başarılı bir ilişkinin işaretlerinden birisi de yatırımdır. İlişkilerine zaman, enerji ve duygu yatırımı yapan kişiler daha sağlıklı ve uzun süreli birlikte olabiliyorlar. Aşık olan kişilerde ilişkilerine yaptıkları bu tarz yatırımların arttığı gözlemlenmiştir.

  Aşk her birey için benzersiz ve özel bir dönemdir. Farkındalık kazanabilme adına kendimize bunlar dışında başka sorular da sormamız faydalı olacaktır. Partnerinizin size değer veriyor mu? Sizi destekliyor mu? Sizi anlıyor mu? Size ve hayata karşı merhametli mi? Değerleriniz ve öncelikleriniz uyumlu mu? Bu soruların cevapları sağlıklı bir ilişki ve kendimizi aşkın sihirli dünyasına kapılmadan önce rehberiniz olabilir.
   
 2. psklkbyn

  psklkbyn Üye

  Güzel bilgiler, teşekkürler. Bunu anlamak pek mühim değil sanırım. Normalde yapmayacağınız şeyler yapıyorsanız maddesi yeterli :D
   

Sayfayı Paylaş