Gençlerin Mesleki Gelişimini Nasıl Destek Olunur?

Konu, 'Meslek Danışmanlığı' kısmında Editör tarafından paylaşıldı.

 1. Editör

  Editör Moderatör

  Çocuklarınızın yetişkinliğe adım atması sürecindeki en önemli öğelerden biri meslek seçimidir. Anne Babalar olarak çocuklarınızın mesleki gelişimlerine yardımcı olmanız aynı zamanda onların yetişkinlikteki mutluluklarını da belirlemektedir. Anne Babalar olarak çocuğunuzun mesleki gelişimini olumlu yönde geliştirmek için dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Öncelikle; Yaz tatilinde çalışmak isteyen çocuğumuzu yüreklendirin; Çalışması için olanak sağlayın,

  Toplumca kariyeri yüksek olduğu belirtilen bir meslekten çok; kendini gerçekleştirebileceği, mutlu ve başarılı olabileceği bir mesleği seçebilmesine fırsat verin,

  Mesleğin seçilmesi sorumluluğunu mümkün olduğunca çocuğunuza bırakıp üzerinize almayın, biz yetişkinlerin çocuk için neyin iyi olduğuna karar verip bir mesleğe yönlendirin,

  Meslek seçimi sorumluluğunu çocuğa bırakarak onun kendi geleceği için çaba harcamasını ve uygun alanı keşfetmesine fırsat tanıyın,

  Deneyimlerimizi mesleği belirlemede, yönlendirmede kullanmak yerine, çocuklarımızın önlerindeki engelleri, seçenekleri, ayrıntıları, bilgiye ulaşma yollarını göstermede kullanın, gençlere daha çok yardımcı olacaktır.

  Çocuğunuzun zayıf olduğu yönleri yerine güçlü olduğu yönlerini vurgulamaya çalışın.

  Gençlerin dürüst çabalarını ödüllendirin.

  Çocuklarımıza verebileceğiniz en büyük armağan Sağlam bir kişiliktir.

  Unutmayalım, ergenin bireysel bütünlüğüne saygı duymalıyız.

  Ergen her zaman hayata bizim açımızdan bakmak zorunda değildir.

  Örnek Teşvik Sözler

  • Bu işi yapabileceğini biliyorum.
  • Çaba gösterdikçe başarılı olduğunu görüyorum.
  • Bu yaptıklarını takdir ediyorum.
  • Kararına güveniyorum.
  • Bu konuyu ayrıntılı düşündüğün belli oluyor.
  • Eminim ki bu biçimde çalışmayı sürdürürsen başarılı olacaksın.
  • Teşvik sözlerinde ne akıl verme ne de ödül var. Sadece çabanın fark edilmesi, çocuğun yaptığı işe güven duyması ve takdir edilme var.
  • Teşvik sözleri ile ulaşacağımız nokta, çocuğumuzun kendi geleceğine sahip çıkması, çaba ve gelişmelerinin fark edilmesi ve olumlu yönlerinin vurgulanmasıdır.
  Öğrenciden Beklenen
  • Kendini iyi tanıma ; gerçekçi, ayrıntılı bir öz kavramı geliştirme,
  • Kendine saygı duyma ve kendini geliştirme çabası gösterme
  • İş dünyası ve meslekler hakkında doğru ve ayrıntılı bilgi sahibi olma
  • Doğru karar verebilme becerisi geliştirme
  • Çalışmaya karşı olumlu tutum geliştirme
  • Çalışma yaşamının gereği olan işbirliği yapabilme, sorumluluk alabilme gibi özelliklere sahip olma.
  Kendi bağımsızlığını yaratma, bireysel kimliğini bulma, toplumsal kimliğini bulma, anne-babadan farklı olma,hayatını düzenleme gücü kazanma, kendini toplum içinde sınama, yarışma ve kazanma gibi beklentileri yerine getire bilmesi için kendi kariyeri ile ilgili gerçekçi bir tutum geliştire bilmeli, eğitim ve kariyer arasındaki ilişkiyi doğru şekilde anlaya bilmeli, ilerdeki çalışma hayatları ile ilişkili olabilecek kavram, beceri ve rolleri test etmelidir. Kısaca mesleki olgunluk düzeyine ulaşmış olmasıyla ilgilidir.

  Kendi özelliklerinin farkında olmayan bulunduğu yaş döneminde kendinden beklenen görevleri yerine getirme becerisine sahip olmayan birinin yetenekleri, ilgileri ile beklentileri arasında uygunluk olmadığı durumlarda hayal kırıklıkları yaşayabilir.

  Son Olarak;
  Mesleki Rehberlik ve Yöneltme,bireylerin türlü meslekleri ve kendi kişisel özelliklerini tanımaları ve bu bilgiler ışığında kendilerine uygun meslekleri seçmeleri süreçleri olarak tanımlanmaktadır.

  Anne Babaların görevi, çocuklarına bu tanım ışığında uygun meslekleri seçmeleri için uygun ortam ve hizmetleri sağlamalarıdır.

  (Alıntı)
   
  Psikolik bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş