Güverte(Kaptan)

Konu, 'Meslek Danışmanlığı' kısmında KaPTaN tarafından paylaşıldı.

 1. KaPTaN

  KaPTaN EsEs'li Üye

  Bölümün Amacı
  Güverte bölümünün amacı, öğrencilere gemi kullanma ve gemi içi yönetim ile ilgili bilgi ve yetenekler kazandırmaktır.

  Bölümün Olanakları
  Öğrenim, 1995 tarihli Gemiadamlarının Eğitim, Belgelendirilme ve Vardiya Tutma Esasları Uluslararası Konvansiyonu ( STCW 95)’nca öngörülmekte olan Uzakyol Vardiya Zabiti IMO MODEL COUSE 7.03 ile Kaptan ve Birinci Zabit IMO MODEL COURSE 7.01 eğitim standartlarını birarada karşılamaktadır. T.C. Başbakanlık, Denizcilik Müsteşarlığı tarafından 24 Temmuz 2001 tarihinde 24472 Sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan "Gemiadamları Yönetmeliği" ve bu Yönetmeliğe bağlı olarak "Eğitim ve Sınav Yönergesi ölçütlerine uygun eğitim verilmektedir. Dört yıllık öğrenimin yedi yarıyılı üniversite kampüsünde, 6. yarıyıl eğitim ile 1. ve 2. sınıf yaz stajları Deniz Ticareti Filosu’nun gemilerinde yapılarak, öğrencilerin teorik bilgilerinin yanında, deniz deneyimi de kazanmaları öngörülmektedir. Disiplinlerarası bir öğrenim olan bu dal öğrenimi içinde deniz hukuku, gemi kiralama, brokerlik, ekonomi, personel yönetimi gibi deniz işletmeciliği bilgileri ile temel mühendislik dersleri, gemi teknolojisi bilgileri ve deniz meteorolojisi ve oşinografi gibi konular da yer almaktadır.
  Öğrenciler ilk beş yarıyılda görmüş oldukları öğrenim ve toplam 12 ay’ı bulan uygulamalı deniz eğitimleri ile üçüncü sınıf sonunda STCW95 Konvansiyonu’nun Uzakyol Güverte Vardiya Zabitliği için öngördüğü bilgi ve beceri düzeyine erişmekte, dördüncü yıl eğitimleri ile de Uzakyol Kaptanı/Birinci Zabiti için öngörülen bilgileri kazanmaktadırlar.

  İş Alanları
  Güverte Bölümü mezunları, uzakyol seferi yapan gemilerde IV. Zabit’ten Kaptan’a kadar olan görevlerde çalışabilmekte, ayrıca denizcilik işletmelerinin denizcilikle ilgili teknik bilgi gerektiren kademelerinde de çok iyi koşullarla iş bulabilmektedirler.
   
  sevgi hüznü bunu beğendi.
 2. Emilyyy

  Emilyyy Süper Moderatör

  sanırım nickin bu meslekten özenti... yada yakından alakan mı var ?
   
  zifirii bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş