Evlilik depresyon'a iyi geliyor!

Konu, 'Depresyon' kısmında Psikolik tarafından paylaşıldı.

 1. Psikolik

  Psikolik Mal Sahibi

  Evliliğin, çağın hastalığı olarak bilinen depresyon da iyileştirici rolü olduğunu biliyor muydunuz?

  Yapılan araştırmalar evliliğin depresif kişileri depresyona girmekten koruduğunu ortaya koydu. Kişilerin evlilik kaliteleri düşük olsa bile, psikolojik destek alma ihtiyaçlarının bekarlara oranla daha az olduğu belirlendi.

  Amerika’da yapılan; yaşları 55 ve altında olan 3 bin 66 kişinin katıldığı araştırmada, son beş yıldır evli olan kişilere, evliliklerinin kalitesi ve psikolojik durumlarındaki değişiklikler ile ilgili sorular yöneltildi.

  Ohio State Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının yürüttüğü çalışmada, son beş yıl içinde evlenmiş ve ayrılmış çiftler ise, çalışmaya dahil edilmedi.

  Yapılan araştırmalarda, 23 ve üzeri puanın depresyon göstergesi olduğu depresyon testinde, katılımcıların hepsinin şimdiki puanlarının, evlenmeden önceki puanlarından ortalama yaklaşık 3.5 daha az olduğu belirlendi.

  Evli olan depresif kişilerin, bekar olan depresyon hastalarına göre, ortalama 7.5 daha az puan aldıkları açıklandı. Sağlıklı kişilerde ise, depresyon testindeki bu farkın çok az olduğu belirtildi.

  Depresif kişiler, depresif olmayanlara göre, evliliklerinde daha mutsuz olduklarını ve daha fazla çatışma yaşadıklarını bildiriyorlar. Ancak elde edilen veriler gösteriyor ki evlilik, özellikle depresif kişilerin ruhsal sağlıklarına olumlu katkılarda bulunuyor.
   
  Legolas bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş