Epilepsi (Sara) Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Konu, 'Sağlıklı Hayat' kısmında psikocaner tarafından paylaşıldı.

 1. psikocaner

  psikocaner Üye

  Halk arasında sara olarak da bilinen epilepsi, bir sinir sistemi hastalığıdır. Beynin bazı fonksiyonlarını kontrolsüz bir şekilde gerçekleştirmesi sonucu, geçici bilinç kayıplarıyla karakterizedir. Hasta epileptik nöbet esnasında bayılır, duygu ve hareketlerini kontrol edemez hale gelir. Sara hastalığı nedir, neden olur, nöbet esnasında neler yaşanır gibi soruların cevapları için yazımızı okumalısınız.

  Vücudun kontrolünü sağlayan merkez hepimizin de bildiği gibi beyindir. Tüm vücudun hareketlerini düzenleyen, yöneten beyin olduğu için hücreler arasında elektriksel bir bağ yapısı bulunmaktadır. Beyin, elektriksel bağlar sayesinde vücudu harekete geçirir. Elektriksel yapıda sorun çıkması yani bir nevi vücudun beyin ile kontak kuramaması sonucunda epilepsi nöbetleri ortaya çıkmaktadır. Kısa süreliğine kendini gösteren epilepsi nöbetleri, ne kadar kısa sürse de yaşam kalitesinde zayıflamaya neden olur.

  Halk dilinde sara olarak bilinen epilepsi, nöbet şeklinde gerçekleşir. Bu nöbetlerin ne yazık ki ne zaman ve nerede geleceği tahmin edilememektedir. Dünya üzerinde yaklaşık 45 milyon sara hastası bulunmaktadır. Beynin bazı fonksiyonlarını kontrolsüz bir şekilde gerçekleştirmesi sonucu, geçici bilinç kayıplarıyla karakterizedir. Hasta epileptik nöbet esnasında bayılır, duygu ve hareketlerini kontrol edemez hale gelir. Kişiden kişiye değişkenlik gösteren epileptik nöbetlerin, 40’a yakın çeşidi bulunmaktadır.

  Bu 45 milyonun içinde 750 bin kişi Türkiye’de yaşamaktadır. Yaşam kalitesini düşürse de epilepsi hakkında bilinmesi gereken en önemli detay asla beyin ya da zeka geriliği olmadığıdır. Epilepsi yalnızca sinirsel bir rahatsızlıktır. Oldukça zor seyreden ve kişinin yaşam kalitesini düşüren, aynı zamanda hasta ile yaşayan insanların da her zaman tetikte olmasına sebep olan epilepsi, bilinen diğer adıyla sara hastalığı hakkında bilinmesi gereken her şeyi sizler için bir araya getirdik.

  Epilepsi (Sara) Hastalığı Nedir?
  [​IMG]

  Hastanın sınırlı bir süre için bilinç, davranış, duygu, hareket, algılama fonksiyonlarını yitirmesi durumuna epilepsi adı verilir. Bu davranışların olduğu sürece epileptik nöbet veya epilepsi nöbeti denir. Bu nöbetlerin kimisi çok belirgin şekilde olsa da, bazıları fark edilmeden geçirilir. Kişiden kişiye değişmekle beraber, 40’a yakın nöbet türü olduğu bilinmektedir.

  Beynin vücut ile iletişiminin kopması olarak da açıklanabilen epilepsi hastalığı, sinir sistemi ile ilgili bir rahatsızlıktır. Çocukluk ve ergenlik dönemlerinde yetişkinliğe nazaran daha çok görülen epilepsi hastalığı, uzun süreli tedavi istemektedir. Hem hastanın devamlı gözlem altında tutulması hem de tedavinin kesinlikle aksatılmaması gerekmektedir.

  Hastaların genel olarak iyileşme süreçlerine göz atıldığında %20’lik kısmında uygun tedavi yöntemiyle bile nöbet gelişimleri durdurulamamaktadır. Beyin hücrelerinin yani nöronların gereken görevi yerine getirememesi olarak tanımlanabilen epilepsi hastalığı, halk arasında sara olarak bilinmektedir. Hastada zeka geriliği olduğuna dair yanlış inanışların bulunması sara hastalarının hayatlarını daha da zorlaştırmaktadır. Sara hastalarında herhangi bir zeka sorunu yoktur. Epilepsi yalnızca sinir sistemi yani nöroloji ile ilgili bir rahatsızlıktır.

  Makelenin devamına buradan ulaşabilirsiniz: https://bilgihanem.com/epilepsi-sara-hastaligi-nedir/
   

Sayfayı Paylaş