Egzersiz

Konu, 'Sağlıklı Hayat' kısmında Psikolik tarafından paylaşıldı.

 1. Psikolik

  Psikolik Mal Sahibi

  Anne babanız ya da yakın akrabalarınız arasında 60 yaşından önce koroner damar rahatsızlığı geçiren varsa sizinde bu rahatsızlığa yakalanma olasılığınız diğer insanlara göre daha yüksek hala gelecektir.Bunun için HDL (iyi kolesterol), LDL (kötü kolesterol),kan şekeriniz tansiyonunuz bu anlamda çok önemlidir.Çünkü olasılığınız yüksekse bu rakamları bilmenizde hatta sık sık takip etmenizde yarar vardır.


  Ne yapabiliriz?
  Kalbinizi çalıştırmaya zorlamak zorundasınız.Günlük aktivitelerinize ek olarak yaklaşık 60 dakika kondisyon çalışması yapmanız gerekir.Unutmayın 60 dakikanın üstüne çıktığınız her dakikanın vücudunuza hiçbir yararı yoktur.Günde 6.500 kaloriden fazla yakarsanız vücudunuzu daha çok yıpratmış olursunuz.


  Bu nedenle egzersiz çok önemlidir.Çünkü egzersiz hem sistolik hemde diastolik tansiyonu düşürür ki bunlar damar yaşlanmasında çok önemli etkenlerdir.Egzersiz LDL yi düşüren HDL yi yükseltir.Bunların yanı sıra damar tıkanıklıklarını engeller.Saymakla bitmez ama yararlarından bir tanesi de damarların zorlanmasına neden olur ve damarların daha esnek hale gelmesine neden olur.  Dikkat Uzun süre egzersiz yapmamışsanız,direk olarak faliyete geçmeyin.Önce vücudunuzun ısınmasını ve kalbinizin gireceği tempoya hazır olması gerekir.
  Egzersiz her şeyden öte şişmanlamanızı engeller.Aşırı kiloluysanız ( örnek olarak :1.70 m boya 100 kg ise) veya bel çevresi erkeklerde 100 cm den ve kadınlarda 85 cm den kalınsa kalp rahatsızlıkları olasılığınızı arttırmış olursunuz.Bu oranlarda % 5 lik bir azalma bile olsa (ki bu azalmayı egzersiz sağlayabilir) vücudunuz çok daha iyi konuma gelecektir.


  Peki kilo neden önemli?
  Fazla kilolarımızın iki önemli riski var.Birincisi; Yüksek tansiyon,şeker hastalığı,yağ düzensizliği,yüksek LDL seviyesi,uyku apnesi ya da egzersiz isteğini kıracak romatizma riski gibi durumlara karşı daha savunmasız olursunuz.İkincisi;Eğer fazla kilo özellikle bel çevresindeyse riskiniz daha yüksektir.Çünkü karın çevrenizdeki yağ hücreleri damar tıkanıklığını doğrudan arttıran hormonu gizlerler.

  Aslında ne desek az.Egzersizin çok önemli olan bir diğer yararı,stresi azaltmasıdır.Unutmayınız ki stres vücudu doğrudan ve daha çok yaşlandıran etkenlerden biridir.
  Hala duruyor musunuz?
  Hadi koşmaya…
   
  _ayse_, Legolas ve sevgi hüznü bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş