David Reimer Deneyi

Konu, 'Psikolojik Araştırma Ve Deneyler' kısmında Legolas tarafından paylaşıldı.

 1. Legolas

  Legolas Moderatör

  Daha önceki deneylerden çok daha trajik bir tarihi vaka olan bu olay bir bilim insanının hatasının veya yanlış tezinin nerelere gidebileceği üzerine belki de en iyi ve en manidar örnektir. Ayrıca bu deney tam 12 yıl sürmüş ve yalnızca psikolojik bir deney olmamış, cerrahi ve hormonal tedavilerinde işin içine girmesi ile bambaşka bir hal almıştır.

  [​IMG]

  22 Ağustos 1966 yılında, Kanada’da dünyaya gelen ikiz kardeşler David ve Brian Reimer 8 aylıkken sünnet ettirilmişler. Fakat bu sırada oluşan bir kazada David’in cinsel organı yanmış ve hasar görmüş. Bunun ardından profesyonel destek almak isteyen aile televizyonda cinsiyet konuları üzerine konuşan psikolog John Money’den yardım almaya karar veriyorlar. John Money cinsiyetin doğuştan gelmediğini ve bunun sonradan öğrenildiğini düşünüyormuş. Durumu dinleyen psikolog John Money aileyi bebeğin cinsiyetini değiştirmeye ikna etmiş ve bu şekilde yönlendirmiş. John Money daha sonra bunu teorisini ispatlamak içi yaptığı bir deney olduğunu itiraf etmemiştir.

  22 aylıkken David’in testisleri alınmış ve henüz yerine yapay bir kadın organı konulmamıştır. Bu olaydan sonra David’in ismi Brenda olarak değiştirilmiş ve kendisine bir kız çocuğu olarak davranılmaya başlanmış. Olaya bir hayli mesai harcayan Psikolog Money bir hayli sıra dışı yöntemler denemiş, kardeşleri bir gün soyarak cinsel organlarını incelemelerini istemiş hatta bazen onlara kendi cinsiyetlerine göre pozisyonlar aldırarak alıştırmalar bile yaptırmıştır.

  [​IMG]

  Bir süre şirin bir kız çocuğu gibi hayatına devam eden Brenda (David) için işler giderek garipleşmiş. Önce göğüslerinin çıkması için verilen östrojen işe yaramamıştır. Karın bölgesinin aşağısında tahsis edilen bir delikten idrarını yapmak zorunda olan Brenda’nın cinsiyetini benimseyemeyişi giderek artmıştır. 13 yaşında Doktor John Money tarafından kendisine yapay bir kadın cinsel organı takılması istenmiştir. Bunun üzerine Brenda hastaneye gitmemek için direnmiş ve oraya götürülürse intihar edeceğini söylemiştir. Bu olaydan sonra doktor Money ile ilişki kesilmiştir.

  13 yaşında psikiyatrist tavsiyesi ile Brenda’ya gerçekler açıklanmıştır. Bunun üzerine ameliyat süreçleri tersine çevrilmiş ve Brenda tekrar David ismine dönmüştür.

  1990 yılında Jane Fountain ile evlenen David eşinin üç çocuğuna babalık yapıyordu.

  Sonuç olarak ikizlerin hayatları hiç de mutlu sonla bitmemiş. John Money’in terapi uygulamalarının etkisi ile bilinmiyor fakat Brian şizofreni hastasıydı ve 2002 yılında tedavisi için kullanılan ilaçlardan aşırı dozda alarak intihar etmiştir. Kardeşinin ölümünden iki yıl sonra karısının kendisinden ayrılacağını öğrenen David de kafasına kurşun sıkarak 38 yaşında intihar etmiştir. Bun intiharların ve Brian’ın şizofreni sebepleri olarak direkt Doktor Money’i işaret etmek mümkün değildir çünkü kardeşlerden birisi zaten 8 aylıkken cinsel organını kaybederek iyi bir ruh sağlığına sahip olmayacağını neredeyse garanti altına almıştı. Fakat Money’in cinsiyet konusundaki teorisi uğruna yanlış sonuçlanan bir deney yapması kendisini bu konular arasına taşımıştır.


  (Alıntıdır)
   

Sayfayı Paylaş