Canım Sürekli Tatlı Yemek İstiyor

Konu, 'Yeme Bozuklukları' kısmında Emilyyy tarafından paylaşıldı.

 1. Emilyyy

  Emilyyy Süper Moderatör

  Akşmları aşırı yiyorum,özellik le de tatlı canım istiyor üstelikde şeker hastasıyım .bu durumumu engelleyemiyorum tv seyrederken hep atıştırmak istiyorum.bu duygumu nasıl engelleyebilirim.

  CEVAP
  Görünüşe bakılırsa atıştırmak sizde bir alışkanlık haline gelmiş. Tabiî ki hayatımızın parçası olan alışkanlıklardan kurtulmak kolay değil fakat bu imkânsız da değil. İhtiyacımız olan şey sadece istekli, kararlı ve azimli olmaktır. İstemediğimiz alışkanlıklarımızı süreç içersinde ortadan kaldırmak bizim elimizde. Öncelikle tükettiğiniz yiyeceklerin içeriğini değiştirmekle işe başlayabilirsiniz. Mesela tatlı yemek yerine kalorisi daha düşük olan yiyecekler yiyin, salata veya meyve gibi. Sonra bu atıştırdığınız süreleri kısaltmaya ve yediğiniz miktarları da yavaş yavaş azaltmaya çalışın. Ayrıca yerken yavaş yiyin, yani çiğneme süresini uzatın. Böylelikle daha az yiyerek atıştırma güdünüzü başlangıç içinde tatmin etmiş olursunuz. Bütün bunları yaparken kendinize günlük ve haftalık hedefler belirleyin. Bu planlarınızı kâğıt üzerinde takip edin bu şekilde kendinizi daha kolay gözlemleyebilirsiniz. Bunları yaparken en önemlisi de kendinizi ödüllendirmenizdir. Başarılı olduğunuz her günün veya haftanın sonunda kendinizi ödüllendirin. Sevdiğiniz bir yere gitmek veya bir şeyi almakla gibi. Eğer bu süreci kendi başınıza yapmakta zorlanırsanız, bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederim.
   
 2. binnaz

  binnaz Yeni Üye

  Ben bu sorunumu terapi alarak çözdüm. Bu duyguyla mücadelede terapinin de faydası oluyor. Rezonans terapisi adıyla geçen alternatif bir terapi ama bilimsel olarak da vücut frekanslarıyla ilgili ve doktordan dinlediğimde beynim ikna oldu ve faydasını birebir gördüm. Rahatlıkla da kilo verdim.
   
 3. Psy-t

  Psy-t Yeni Üye

  Psikolojik de olabilir elbette fakat fizyolojik değerlendirmeler yapılmalı. Özellikle Homo-IR değerinize baktırmanızı öneririm.
   
 4. -psikolog

  -psikolog Yeni Üye

  Psikolojik boyutu ilk aşamada es geçmelisiniz, tahlil yaparak başlayabilirsiniz, eğer psikolog veya doktor olmadan kendiniz alternatif üretmek istiyorsanız ilk tavsiyem bol su tüketimi olacaktır. Vücudunuzun aşırı şeker tüketimini minimum düzeye su tüketerek indirebilirsiniz. Tahlillerde bedensel anlamda bir sıkıntı çıkmaz ise o zaman olayın psikolojik boyutunu araştırırsınız.
   

Sayfayı Paylaş