Burnout Sendromu ve Ekonomik Kriz ..

Konu, 'Sendromlar' kısmında Sûkutta Bir Mülteci tarafından paylaşıldı.

 1. [​IMG]


  Ekonomik Krizden dolayı çoğu kişiler işten cıkarıldığı icin çalışanlarda aşırı yüklenme ve işini kaybetme korkusu gözüküyor.

  Bundan dolayı Leuvende Profesör olan Psikolog Hans De Witte "Çalışanlarda Burnout Sendromu oluşmasına dikkat edilmesi gerektiğini" dedi.

  "Burnout" mesleğinde hayal kırıklığına uğrayarak yorulduğunu ve enerjisinin tükendiğini hissetmesi demekdir:"Tükenmişlik Sendromu".

  Özellikle sağlık çalışanları(evdoktorların çoğu bundan dolayı mesleğini değiştiriyor) ve öğretmenler arasında görülen "Burnout" duygusal, fiziksel ve zihinsel belirtileri var:

  *Duygusal belirtileri:
  Depresif duygular,güvensiz hissetme,ümitsizlik,evde gerilim ve tartışma,kızgınlık,sabırsızlık ve huzursuzluk gibi negatif duygularda artış

  Nezaket,saygı ve arkadaşlık gibi pozitif duygularda azalma

  *Fiziksel belirtileri:
  Kronik yorgunluk, güçsüzlük,enerji kaybı, yıpranma, hastalıklara daha hassas olma, sık baş ağrıları, bulantı, kas krampları, bel ağrısı, uyku bozuklukları,…

  *Zihinsel belirtileri:
  Kendine, işine ve genel olarak yaşama karşı negatif tutumlar

  Tükenmişlik Sendorumu´nun oluşmasında etkili olanlar:

  1. Aşırı Yüklenme: Aşırı iş yükü (Hiç kimseye hayır diyemeyerek altından kalkabileceğinden çok daha fazla sorumluluk yüklenmek) ve dinlenme zamanlarının az olması

  2. Yaptığı işi kontrol etme ya da etkileme duygusundan yoksun olma

  3. Çalışanlar arasında destek ve sosyal ilişkilerin olmaması

  4. Aşırı zor ve yoğun iş ortamı

  Tükendiğini hisseden kişinin kendisine birtakım sorular sorması gerekir(Yorgunluk hissiniz ne zaman başladı?

  Bu yorgunluk hissi ne zaman hayatınızda önemli bir yer tutmaya başladı?

  Iş arkadaşlarınızla olan ilişkilerinizde hangi noktadan sonra kişisel hoşgörünüzü kaybettiniz?

  Bulunduğunuz projelerde sorumluluğunuz ne olduğunu tam olarak biliyor musunuz?) ve bu sorulara verilecek cevaplar ile kendinizi daha iyi hissederek değerlerinizi ve önceliklerinizi yeniden keşfedip hayatınızda bazı değişiklikler yapabilirsniz. (örneğin:işinizi değiştirmek yada ara vermek gibi).

  Bu tarz kişisel önlemler dışında "Burnout" ile baş edebilme yöntemleri:Işyerinde sosyal destek amaçlı gruplar kurmak ve toplantılar düzenlemek, benzer koşullar altında çalışanların iş ortamlarının zorlukları ve stresle baş etme yöntemleri hakkında karşılıklı fikir alıp vermelerini sağlamak, bireysel baş etme yöntemlerini geliştirmek amacı ile oluşturulmuş eğitim içerikli uygulamalar,stresi ve tükenmişliği kanalize etmek icin kas gevşetici egzersizler.

  Sevgi ve Saygılarımla
   

Sayfayı Paylaş