Bir Öfke Analizi

Konu, 'Öfke' kısmında Emilyyy tarafından paylaşıldı.

 1. Emilyyy

  Emilyyy Süper Moderatör

  İstanbul'dan Adana'ya gidecek uçakta yolcular arasında küfürleşmeden dolayı çıkan kavgada 4 kişi yaralandı. Kavgada kaşı ısırılarak yaralanan bir yolcu hastaneye kaldırılırken, kavga çıkaran 2 kardeş emniyete götürüldü.

  Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul-Adana seferini gerçekleştirecek Onur Air uçağı, 180 yolcusunu aldıktan sonra kalkış yapmak üzere sırasını beklemeye başladı. İddiaya göre, yolcular uçakta yaklaşık 1 saat bekledi. Görevlilerin uçağın sırasını beklediğini söylemesine rağmen yolculardan Orhan R. ve Tuğran R. küfür etti.

  180 kişilik bir uçakta sadece iki kişinin bu soruna neden olması dikkat çekicidir. Özellikle ülkemizde gecikmeler sanki kasıtlı yapılıyor gibidir. Bu durumu hiç birimiz kabullenemesek de, öfkelensek de alışmışızdır. Ülkemizde insanların işlerinin hakkını vererek yapması için çok fazla yazı yazılabilir, eleştiriler yapılabilir. Alınan maaşın hak edilmesi de ayrı bir tartışma.

  Ülkemizde gecikmeler, genelde birilerinin işini iyi yapmamasından kaynaklanır. O işin başındaki insanın psikolojik sorunları olduğu kesindir, çünkü işini severek yapmıyordur. Ülkemizdeki en temel sorun, neredeyse hiç kimsenin işini severek yapmıyor olması. Sadece para kazanmak için çalışan insanlar işlerini kesinlikle doğru yapmıyorlar. Oysa ki o işi doğru yapmayarak tüm toplumu etkileyecek bir döngüyü başlatmış oluyor, haberdar değil.

  Aynı zamanda insanların çalışma arkadaşlarıyla, yöneticileriyle de sorunları var; çünkü onlar da işlerini sevmiyorlar. Sadece iş odaklı bir yönetici, diğer çalışanları egosuyla ezmez, insanları demotive etmez. Çünkü motivasyon işlerin yürümesi için önemlidir. Sevmediği işte çalışarak kendini başarısız sayan yönetici, kırık egosunu alttakileri ezerek tamir etmeye çalışır.

  Bir de ailevi sorunları eklediğimizde, çalışanların gerginlikleri ve tüm süreçleri işlerine yansıtması anlaşılabilir görünüyor. Ancak onların sorunları, işleri aksatıyor olmalarını haklı çıkarmaz.

  Tüm bunun dışında, herkes uçağın hareket etmesini beklerken, olay çıkaran kişiler de ayrı bir vaka. Bu iki kişi muhtemelen haklarının gasp edilmiş olduğunun farkındaydı; diğer 178 yolcu gibi. Öfke, baş edilemeyen bir sorun karşısında ortaya çıkar. Kimse uçağı o an kaldıramadığına, bir saat boyunca uçuşa geçilemediğine göre herkesin öfkelenmesi normaldir.

  Öfkeyi bastırmak, insanların zamanla kendilerini suçlamasına, pişmanlıklara, özgüven kaybına neden olabiliyor. O nedenle öfke bir şekilde ifade edilmelidir; hatta bu haliyle her iki taraf için de yapıcıdır. Ancak fiziksel şiddet, hiçbir zaman sorunu çözmüyor. Bağırıp çağırmak da işe yaramıyor. Öfke kontrolü, öfkeyi örtbas etmek değildir; sadece onu yapıcı bir dille ifade etmektir.

  Artık sosyal medya var örneğin. İnsanların olur olmaz düşünceleri, boş lafları paylaştığı bu mecra artık hak aranan bir mecraya da dönüşmüş durumda. Hem de sesinizi çok fazla insana ulaştırmış oluyorsunuz; öyle ki yaşadığınız sorunu çözebilecek yetkililer dahi sizden doğrudan haberdar oluyor.

  Her şeyden önce bu iki insanın uçağın neden kalkmadığını doğru düzgün bir şekilde anlamaları gerekiyordu. Çok önemli bir aksaklık yaşanıyorsa, nasıl hareket edilsin. Haklı olduğumuz zamanlarda beklentilerimiz karşılanmıyorsa öfkeleniyoruz; ne var ki çoğu zaman çözülemeyen problemler de oluyor.

  Eğer başa dönecek olursak, elimizdeki bilgi, “bu ülkede kimse işini doğru yapmıyor” şeklinde olduğundan, çok çabuk öfkeleniyoruz. Oysa ki öfkeyi doğru ifade etmemek, hakkını şiddete başvurarak aramak, işini doğru yapmayanlarla aynı kefeye koyar bizi.

  İstediği oyuncak alınmayınca annesinin en sevdiği vazoyu kıran bir çocuk gibi davranmak… Sanırım işini sevmeden yapanlar kadar, bu insanlardan da çok var ülkemizde.
   

Sayfayı Paylaş