Beynin dinç kalması için neler yenmeli ?

Konu, 'Unutkanlık' kısmında Emilyyy tarafından paylaşıldı.

 1. Emilyyy

  Emilyyy Süper Moderatör

  Sağlıklı, iyi çalışan ve dinç bir beyni olsun kim istemezki..Çalışmayana ekmek yok misali beynimizi de bu hale getirmek için bazı fedakarlıklarda bulunmamız gerekiyor.

  Terleyin : Egzersiz, verimli çalışmak için bol oksijene ihtiyaç duyan beyin hücrelerinin gıdası gibidir. Böylece beynin öğrenme ve hatırlama becerisi güçlenir.
  Balık yiyin: Yüksek Omega-3 içeren sardalya ve ton gibi yağlı balıkları tüketmek zekayı artırır. Konsantrasyon ve okuma yeteneğini geliştirir. B vitamini ve protein açısından zengin besinler de seratonin içerdiği için beyindeki iletişim hızlanır.
  Lavanta koklayın: Lavanta kokusu ise konsantrasyonu artırır. Özellikle ögle aralarında, çalışmaya başlamadan önce lavanta koklayın.
  Mola verin: Uzun ve aralıksız çalışma saatleri ters etki yaparak beynin verimini düşürür. Araştırmalar her 40 dakikalik çalışmadan sonra 20 dakikalık ara vermenin, sonraki 40 dakikaya hazirlanmak için gerekli olduğunu savunuyor.
  İyi bir uyku çekin: Gece 7-8 saatlik uyku beyin performansını en üste taşır. Ayrıca gün ortasında 30 dakikalik bir kestirme beynin şarj olmasını sağlar.
  Sakız çiğneyin: Sakız ciğneme beyne giden kanı yüzde 20 artırıyor. Böylece hafızayı kuvvetlendirip, stresi azaltıyor.
  Su için: Yüzde 80'i su içeren beynimiz su içmediğimizde küçülüyor. Bu sebepten her gün 1.5- 2 litre arasında su içmek gerekiyor.
  Rahatlayın: Rahat bir yere oturup gözlerinizi kapayın ve ayaklarınızdan boynunuza kadar tek tek kaslarınızın gevşediğini hissedin. Gerginliği atmak, sınavdaki başarınızı yükseltecektir.
  Yetenek geliştirin: 6 yaş grubu üzerinde yapılan araştırmalara gore el becerilerini geliştirme konularda eğitim gören çocukların IQ'ları daha yüksek oluyor.
  Sınırlı teknoloji: SMS , e-mail'i ve internet sohbetlerini fazla yapmak ve çok televizyon seyretmek zeka seviyesini düşürüyor.
  Beyin jimnastiği yapın: Akıl oyunları oynayarak, bulmaca ve zeka testleri çözerek beyninizi zinde tutabilirsiniz.
  Alkol almayın : Alkol beyin hücrelerini öldürerek, öğrenme ve hafıza bölgesine zarar verir.
   

Sayfayı Paylaş