Beyin krizi riskini azaltın

Konu, 'Unutkanlık' kısmında Emilyyy tarafından paylaşıldı.

 1. Emilyyy

  Emilyyy Süper Moderatör

  Beyin kanaması ya da beyinde bir damarın tıkanması sonucu oluşan beyin krizi hastalığından korunmak için bol su içilmesi ve arada kan verilmesi öneriliyor.

  Prof. Dr. Gazi Özdemir Türkiye'de ölüm nedenleri arasında kalp krizinden sonra ikinci sırada yer alan 'beyin krizi' hastalığından korunmak için stres ve telaştan uzak durulmasını, yürüyüş ve egzersiz yapılmasını, yağsız dana eti, bol sebze, salata, meyve, bitkisel yağ ve az tuzlu yemeklerin tercih edilmesini önerdi.

  Kişiyi sakat bırakmada ise ilk sırada yer alıyor. Hastalığın risk faktörlerini, '65 yaşın üstünde olma, kalp ve şeker hastalığı, damar sertliği, anevrizma, ailede beyin krizi olması, horlama, fazla sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı, yüksek kolesterol, kan koyuluğu, hareketsiz bir yaşam şekli, menopoz ve şişmanlıktır.

  Beyin krizi, beyinde temiz veya kirli kan taşıyan bir damarın beyne gelen bir pıhtı veya damar sertliği parçacığı ile tıkanması veya bir damarın ileri derecede büzüşmesi sonucu oluşan beynin kansız, dolayısıyla oksijensiz ve besleyici maddelerden mahrum kalması (beyin infarktüsü) veya beyinde kanama olmasına ve beyin hücrelerinin, damar dışına çıkmış olan kanın kitlesel etkisi sonucu fonksiyon yapamaz duruma gelmesine denir.

  Beyin infarktüsünün aniden oluşabildiği gibi, bazen birkaç saat veya birkaç gün içinde yavaş, kanamanın ise çoğunlukla aniden geliştiği belirtildi.

  Kanı sulandırmak için bol su içilmesi ve arada kan verilmesinin beyin krizinden korumaktadır. Hastanın hemen ilk saat içinde acilen hastaneye götürülmesi önemlidir.

  Beyin krizi uyarıcı veya başlangıç belirtileri şöyledir:
  Geçici veya kalıcı, vücudun bir yarısında uyuşma, karıncalanma kuvvet azalması veya kaybı; bir veya iki gözde ani görme bulanması veya kaybı; konuşma veya anlamada duraklamalar veya kaybolma; bilincin, koordinasyonun veya denge halinin ani bozulması, şiddetli sersemlik, düşme halleri; nedensiz ve aniden ortaya çıkan ve hayatınızda gördüğünüz en şiddetli baş ağrısı; diğer bulgularla birlikte şiddetli bulantı veya kusma.
   

Sayfayı Paylaş