Beier Cümle Tamamlama Envanteri

Konu, 'Test Deposu' kısmında Psikolik tarafından paylaşıldı.

 1. Psikolik

  Psikolik Mal Sahibi

  NEDEN VE NE ZAMAN KULLANILMALI? Birey tanıma tekniklerinden biri olan cümle tamamlama testi, projektif testler arasında yer alır. Bireyin paylaşamadığı, duygu ve düşüncelerini anlamaya yönelik bir testtir. Birey bu testte eksik cümleleri tamamlayış biçimiyle, ilgilerini, tutumlarını, arzularını, beklentilerini, sıkıntılarını vb. duygu ve düşüncelerini yansıtır. Bireyin iç dünyasına ait bilgiler edinmek istendiği zaman kullanılır.

  KİMLERE, NASIL UYGULANIR? Testin A ve B olmak üzere 2 adet formu bulunmaktadır. A formu 56 eksik cümleyle 8 ile 16 yaşlar arasındaki çocuklara uygulanmaktadır. B formu ise, 67 eksik cümle ile daha ileri yaşlardaki çocuklara uygulanmaktadır. Projektif bir teknik olduğundan uzmanlık gerekmektedir.bireysel olarak yada belli bir gruba uygulanabilir. Yönerge okunarak, bireyin eksik cümleleri tamamlaması istenir.

  NASIL DEĞERLENDİRİLİR VE YORUMLANIR? Test, analiz formuna işlenerek değerlendirilir. Cümlelerin pozitif, negatif ve nötr olduğu belirlenerek + - 0 şeklinde forma işlenir.
  Pozitif: Duruma ilişkin olumlu duygusal ifadelerdir.
  Negatif: Duruma ilişkin olumsuz duygusal ifadelerdir.
  Nötr: Cümle ile alakasız, pozitif yada negatif duygu ifade etmeyen cümlelerdir.
  Örneğin: büyüdüğüm zaman çok başarılı bir doktor olmak istiyorum. (pozitif)
  Arkadaşlar yakınımda otururlar. (nötr)
  Yaramazlık yaptığım zaman annem beni döver ben de üzülürüm. (negatif)
  Testi yorumlarken, çözümleme kağıdında belirtilen alanların hangisinde daha çok negatif duygu ifadesi olduğuna dikkat edilir. Ancak, bireyin her ifadesinin üzerinde önemle durulması gerekir.sorun olduğu tespit edilen durumlar için birey danışmaya alınır.
   

  Ekli Dosyalar:

  parvina bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş