Bastırılmış Öfke ve Depresyon

Konu, 'Öfke' kısmında Emilyyy tarafından paylaşıldı.

 1. Emilyyy

  Emilyyy Süper Moderatör

  Öfke, insani bir duygudur. Tüm dünyada, her coğrafyada öfkeli insan vardır. Öfke duymayan insan yok gibidir; sadece öfkesini ifade eden ve etmeyen insanlar vardır. Kimi insanın kendisi dahi öfkesinden haberdar değildir. Öfke, daha çok kişisel hakların gasp edildiği izlenimi oluştuğunda ortaya çıkar; öfke, kişiye bir tür işaret gibidir; ortada bir sorun olduğunu bildirir. Ancak öfkenin kontrolsüz olarak ortaya çıkma, saldırganlık şekline dönüşme eğilimi vardır.

  Doğru ve sağlıklı bir biçimde ifade edilen öfke, yapıcı sonuçlar elde edilmesine olanak sağlar. Ancak tam tersine, kontrolsüze, şiddet ile ortaya konan öfke, mutsuzluğa, yıkıma neden olur. Bu yıkımdan, şiddetten çekinen, sosyal olarak öfkenin sonuçlarıyla başa çıkamayacağını düşünen insanlar ise öfkelerini bastırırlar. Çünkü öfkenin sadece şiddetle ifade edilebileceğini düşünürler. Oysa ki şiddet, saldırganlık öfkenin olumsuz olarak dışa yansıtılmasıdır.

  Bastırılmış öfke kişinin en başta kendine, çevresine, tüm dünyaya kızmasına, nefret duygularına neden olur. Bu süreç kronikleşir ve depresyonlar ilişkilenir. Öfkesinin şiddete neden olacağını düşünen ve bundan kaçınan, bu şekilde farklı yolları bilemediği için de sürekli öfkesini bastıran kişilerin psikolojik sorunları artar. Hayatla başa çıkamadıkları hisleri oluşur.

  Tschannen ve arkadaşları ile Tedlow ve arkadaşlarının yapmış olduğu araştırmalar bastırılmış öfke ile depresyon arasında anlamlı ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. Bastırılan öfke de, şiddet ile ortaya konan öfke gibi sosyal ilişkilere zarar vermektedir. Aynı zamanda psikolojik kökenli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına da neden olabilmektedir. Mide rahatsızlıkları, baş ağrıları, solunum ve cilt problemleri ile dolaşım sorunları gibi birçok hastalığa neden olabildiği yapılan bilimsel çalışmalarla ortaya konmaktadır.

  Öfkenin ortaya konması gerektiği ama şiddet uzak durulması gerektiği önemli bir konudur. Öfkelenmekten değil, şiddete baş vurmaktan kaçınılmalıdır. Ve aynı şekilde öfke bastırılarak kişi kendine de öfke uygulamamalıdır. Öfke kontrol edilebilir ve sağlıklı bir biçimde ifade edilebilir.

  Her şeyden önce, her zaman için soğuk kanlılığı korumak çok önemlidir. Öfkelendiğinizde, öfkelenmiş olduğunuzun farkına varmalısınız. Ve öfkelendiğinizde, öfkeyle hareket ederseniz yapıcı değil yıkıcı davranırsınız. O nedenle, o an içinde bulunduğunuz konumu çok hızlı bir şekilde, dışarıdan tarayabilmeli ve neler olup bittiğini anlamalısınız. Eğer kendinizi kontrol edemeyeceğinizi düşünüyorsanız, bulunduğunuz mekanı terk edin ve biraz nefes alın. Eğer orada kalıp sizi öfkelendiren konuyla ilişkili kaldığınızda sonucunun size ya da bir başkasına zarar vereceğini biliyorsanız, ortamdan, konudan ya da kişiden uzaklaşın.

  Karşınızda ya da telefonda biri sizi öfkelendiriyorsa “Tamam. Şu an birbirimizi anlayamadığımızı düşünüyorum. Bunu daha sonra yeniden konuşalım” demelisiniz ve görüşmeyi sonlandırmalısınız.

  Hatanın nerede olduğunu iyi analiz etmek çok önemlidir. Belki siz çok çabuk öfkeleniyorsunuz. Karşınızdakinin ya da kendinizin mükemmel olmasını bekliyor olabilirsiniz. Belki kendinizi tam olarak ifade edemiyorsunuzdur ve karşınızdaki sizi yanlış anlıyordur ve sizi öfkelendirecek bir şekilde davranıyordur. Oysa ki sorsanız sizi öfkelendirdiğini bilmiyordur bile. O halde bunu izah etmelisiniz “Bak, ben aslında şöyle şöyle düşünüyorum ama sanırım yanlış ifade ediyorum kendimi, böyle böyle davranırsan her şey daha kolay olacaktır” diyebilmelisiniz. Olayları iki yönlü analiz ederek ortaya koymalısınız.

  Belki bulunduğunuz ortam, çalışma koşullarınız, işiniz… bunlar sizi öfkelendiriyor olabilir. İçten içe yanlış yerde, yanlış zamanda olduğunuzu hissediyor ama bunu kendinize itiraf edemiyorsanız, sürekli nedensiz yere öfkeli olduğunuzu düşünürsünüz. Çünkü gerçeklerden kaçıyorsunuzdur. Kendinize yabancılaşmadan, dürüst olarak neyin yanlış olduğunu itiraf edin. Böylece çözüm bulursunuz.
   

Sayfayı Paylaş