Anoreksia Nervosa nedir ?

Konu, 'Yeme Bozuklukları' kısmında Emilyyy tarafından paylaşıldı.

 1. Emilyyy

  Emilyyy Süper Moderatör

  Anoreksia nervoza bir çeşit yeme bozukluğudur.Anoreksi nevroza olan kişiler kilo problemi olmasa dahi çoğu zaman yemek yemeyi reddedebilir,ya da çok az yemek yerler.Kilo almaktan ve şişmanlamaktan oldukça fazla korkarlar.Sürekli diet yaparak gereğinden fazla kilo kaybı yaşarlar.
  Bu tip rahatsızlığı olanlar mükemmel olmanın peşindelerdir.Kendine güvensizlikleri vardır ve sürekli kendilerini eleştirirler.Başkaları tarafından kabul görmemekten,beğenilmemekten endişe duyarlar.

  Anoreksia Nervozalı bireylerin yaklaşık %95' i kadındır ve genel olarak 12-18 yaş aralığındaki kız çocuklarında daha sık rastlanır.

  Belirtileri nelerdir?

  En temel belirti bireyde kilo alma korkusunun başlamasıdır.Kişilerin bir bölümü yiyecek alımını ileri derecede kısıtlarlar. Zaten aldıkları çok az yiyeceğin de çok az kalorili yiyecekler olmasına dikkat ederler.Ayrıca ağır fiziksel aktivitelere de çok fazla önem verirler.

  Anoreksiya nevroza olan kişiler şişmanlayacakları korkusuyla boğazlarına parmaklarını bastırarak kusmaya çalışabilir,müshil ve idrar söktürücü ilaçları gereğinden fazla kullanabilirler.

  Anoreksia Nervoza' nın nedenleri günümüzde kesin olarak bilinmemektedir. Hastalığın oluşumu psikolojik, sosyolojik ve biyolojik olmak üzere üç boyutta ele alınabilir. Hastalığın ergenlikte ortaya çıktığı; bu dönemin cinsel ve sosyal çatışmalarla yüklü oluşu dikkate alınacak olursa; cinsel ve sosyal çatışmalarla başa çıkma konusundaki yetersizliklerin yiyeceklerden fobik kaçınma şeklinde ortaya çıkması öne sürülebilir.

  Sosyo-kültürel etmenler özellikle son yıllarda yeme bozukluklarının yaygınlığının artışından sorumludurlar. Batı toplumlarında kadının fiziksel görünümü ve bu bağlamda ince bir vücut yapısına sahip olması oldukça önemlidir. Kadın için ideal fizik görünüm ince olmaktır. Eskiden hafif kilolu kadın tipi ideal tip olarak görülürken, şimdilerde bu anlayış terk edilmiştir. Teknolojik gelişime paralel olarak medyadaki değişimle birlikte bu anlayış hız kazanmıştır. 1970'li yıllardan önce ideal kadın balık etinde Taylor kabul edilirken, 1970'lerde zayıflığı ile ün yapmış manken Twiggy yapılan kamuoyu araştırmalarında öne geçmiştir. Son 25 yıldır Amerikalı kadınlar daha zayıf olma eğilimindedirler. Gerek Türkiye'de, gerekse yurtdışında güzellik yarışmalarına hep zayıf kızların katıldıkları görülmektedir. Medyadaki bu imaj bombardımanın toplumsal sonucu olarak, popüler insanların beden ölçülerinin daha da küçüldüğü görülmektedir.

  Anoreksia Nervozalı hastaların tedavisi çoğu kez güçlüklerle doludur. Hastaların çoğunda, hastalık birkaç yıl önce başlamıştır. Tedaviye katılmak ve tedavi planları için isteksizdirler. Bu sebeple genellikle çocuklarının bu durumundan üzüntü ve endişe duyan anne babaları tarafından doktora getirilirler. Tedavide bireysel psikoterapi, grup ve aile terapisi, ilaç tedavisi gibi yöntemler kullanılabilir
   

Sayfayı Paylaş