Anksiyete Nedir ?

Konu, 'Kaygı Bozuklukları' kısmında Emilyyy tarafından paylaşıldı.

 1. Emilyyy

  Emilyyy Süper Moderatör

  Anksiyete; kaygı, korku ve kuruntu biçiminde ortaya çıkan derin iç sıkıntısı, yürek daralmasıdır. Hafif bir huzursuzluktan yoğun korku duyumuna kadar çeşitli biçimlerde yaşanır. Anksiyete’de içindeki kişi genellikle hiçbir dış etken olmaksızın kendini korku ve baskı altında duyar ve tehlikeyi beklemenin sıkıntısını yaşar. Anksiyete, kişisel bir hastalık olmanın dışında bazı toplumlarda da panik benzeri korkular ve buna dayalı davranışlar şeklinde gözlenmiş ve teşhis edilmiştir. Herhangi bir biyolojik, fizyolojik sorun olmadığı halde görülen bedensel yakınmalar şeklindeki psikolojik kaynaklı bozukluktur. Anksiyete bir hareket sinyalidir; bir şey yapılması gerektiğini gösteren sübjektif bir uyarıdır.
  Belirtileri Nelerdir?
  • Herhangi bir nedene bağlanamadığı korku ve paniğe kapılma eğilimi.
  • Uykusuzluk, sinirlilik hali.
  • Göz bebeklerinde genişleme.
  • Kalp atışı hızlanması.
  • Ellerde titreme, ağız kuruması.
  • Sık sık tuvalete gitme isteği.
  • Kas geriliminin artması ve yoğun baş ağrısı,
  • Baş, boyun ve göğüste kızarıklıklar,
  • Solgun ten rengi, terleme (özellikle avuç içi ve ayak tabanlarında),
  • Geçici hafıza kaybı, zihin dağılması
  Akut anksiyete nöbetlerinde görülebilir.
  Oluşma Nedeni Nedir Nelere Yol Açar?
  Ruh bilimcilere göre, anksiyete geçmişte yaşanan bir olaydan kaynaklanır ve bir olaya duyulan tepki şeklinde gösterir. Kişi geçmişte yaşadığı hoş olmayan bir olayın benzeriyle karşılaştığında anksiyetenin belirtileriyle tepki verir. Önceden öğrenilmiş bir duygusal durum olarak anksiyete, belirli bir olayın o anda yarattığı korkudan değişiktir. Bilinçaltındaki çelişkilerden doğar ve bastırılmış isteklerden kaynaklandığı için kişi duyduğu huzursuzluk ya da korkunun nedenlerini bulamaz. Anksiyete yaşanması kişiyi, kimi uyarıcıların etkilemesine bağlıdır. Bu yüzden çevredeki uyarıcı etkenlerden çözümlenmesi anksiyetenin nereden kaynaklandığını açıklar. Örneğin Potansiyel tehlikeli durumlar geliştiğinde (örn: köpek havlaması, saldırması) vücudun buna verdiği cevap anksiyetedir. Anksiyetenin sürekli tekrar etmesi çeşitli düzeylerde fizyoloji bozukluklarına yani vücudun biyokimyasal dengesinin bozulmasına yol açar. Şizofren hastalığına sebep olabilir. Şizofreni teşhisi koyulan durumlarda anksiyete sık rastlanan bir belirti değildir, fakat hastalığın “akut sapmalarında”, korkunç halüsinasyonların veya hayallerin baskısı altında belirgin hale gelebilir. Psikolojik etkenler baş göstermeye başlar. Bu durumunda kişi kendinde birtakım değişiklikler görür, kendini tanıyamaz olur. Panik atak rahatsızlığına da sebep olur.
  Tedavisi Nasıl Olur?
  Doktor hastanın anlattıklarını acele etmeksizin ve eleştirmeksizin sonuna kadar dinlemelidir. Hastayı ikna etmek ve semptomlarla bunların kökenini ona açıklamak önemlidir. Hastalığın hangi olaydan kaynaklandığını teşhis etmeli ve bu olaydan yola çıkarak hastaya pratik öğütlerde bulunmak ve tedavi için uygun ilaçlar tavsiye edilmelidir. Psikolojik rahatsızlığın yanı sıra fiziki hastalıkta da hesaba katılmalıdır. Akut bir panik nöbeti, miyokart enfarktüsünün belirtilerini taşıdığı için bu hastalıktan mı kaynaklanıyor diye testler yapılmalıdır. Hastalığın şiddetine göre tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.
   
  Metafor ve Psikolik bunu beğendi.
 2. Metafor

  Metafor Aktif Üye

  ''Anksiyete; kaygı, korku ve kuruntu biçiminde ortaya çıkan derin iç sıkıntısı, yürek daralmasıdır.'' hangimiz yaşamıyoruz ki zaman zaman yeter ki süreklilik arz etmesin.. :)
   
 3. Enes123

  Enes123 Yeni Üye

  Bende bu var galiba sürekli büyük kaygılar içindeyim , En büyük sorunum ise yakaşık 4 sene oldu , bi gün otobüste giderken tuvaletim geldi ve inanılmaz derece sıkışmıştım o günden sonra her gün aynı kaygı aldı en başta sadece otobüste korkuyorken artık tuvaletten uzak bi yerde olduğum zaman sürekli gelecekmiş gibi hissediyorum. 2 tane psgiyatriye gittim . 2side ilaç tedavisi yaptı ama pek bi faydası olmadı, ve şu anda sorun beni tamamen a sosyal yapmış durumda gezmeyi ve seyaheti seven ben artık evde tıkılı kaldım , a sosyal oldum yokmu bunun bi çözümü :(
   
 4. Psikolik

  Psikolik Mal Sahibi

  Hangi ilacı kullandın bilmiyorum ancak bir psikoterapist e gitmeni öneririm. ortalama 7-8 seansta çözülebilecek bir durum.
   
 5. Enes123

  Enes123 Yeni Üye

  Tofranil ve Fulsac vermişti.
   
 6. Ruya gencer

  Ruya gencer Yeni Üye

  Bende de var ilac kullaniyorum ama pek bir etkisi oldugunu duaunmuyorum
   

Sayfayı Paylaş