Alt Islatmanın Nedeni Genetik

Konu, 'Alt Islatma' kısmında Emilyyy tarafından paylaşıldı.

 1. Emilyyy

  Emilyyy Süper Moderatör

  Gece altını ıslatmanın nedenine göre fizyolojik ve organik iki grupta toplandığını kaydeden uzmanlar, gece altını ıslatan çocukların yüzde 90-95′i fizyolojik altını ıslatma grubunda toplanmaktadır. Bu çocukların gece uykuda mesane doluluğunu hissetmelerinin yetersiz, mesane kapasitelerinin küçük ve uyku derinliklerinin fazla olduğu bildirilmektedir.
  Sorun aileden
  Altını ıslatmanın genetik yatkınlığa dayandığını bildiren uzmanlar, anne ve babadan birisinde altını ıslatma öyküsü varsa çocukta yüzde 45, ikisinde birden varsa yüzde 77 oranında altını ıslatma sorunu yaşandığını belirtiyorlar ve Aileöyküsü olan vakaların iyileşme zamanı bakımından ailelerine benzer bir seyir gösterdiğini ifade ediyorlar.
  Sağlık problemi
  Altını ıslatan çocukların yüzde 2-3′ünde şeker hastalığı, böbrek hastalıkları, mesane hastalıkları gibi sorunların yaşandığını da söyleyen uzmanlar, vakaların yüzde 5-10′unda altını ıslatmaya sık ve acil idrar yapma gereksinimi gibi yakınmaların eşlik ettiğini belirterek, halk arasında ‘geniz eti’ diye bilinen adenoid vegatosyonlu çocuklarda yüksek oranda altını ıslatma görüldüğü veAmeliyat sonrası yakınmalarının geçtiğinin gözlendiğini aktardılar.
   

Sayfayı Paylaş