Alt ıslatma psikolojik kökenli

Konu, 'Alt Islatma' kısmında Emilyyy tarafından paylaşıldı.

 1. Emilyyy

  Emilyyy Süper Moderatör

  Alt Islatma "Enürezis"
  4 yaşından sonra gece veya gündüz idrar kaçırma sonlanmamışsa, çocukta alt ıslatma problemi vardır denilebilir. Sebepleri kesin olarak bilinmemekle beraber iki başlık altında toplanabilir.

  Birincil (Primer) Alt Islatma: Büyük oranda kalıtsal olup, alt ıslatma vakalarının %90’nın bu gruba dahil olduğu görülmektedir. Sebepleri kesin olmamakla beraber uyku ağırlığı, idrar kesenin küçük oluşu, küçük tuvalet sisteminde olgunlaşma gecikmesi olabileceği düşünülmektedir.

  İkincil (Sekonder) Alt Islatma: Alt ıslatmaların % 10’nun bu gruba dahil olduğu, fiziksel ve/veya psikolojik bir sebepten kaynaklandığı düşünülmektedir. Bir alt ıslatma vakasına, İkincil alt ıslatma yaşıyor diyebilmek için, çocuğun en az 6 ay-1 yıl kuru kalması ve bu kuruluk döneminden sonra yeniden ortaya çıkmış olması gerekmektedir. İkincil alt ıslatmaya yeni bir kardeşin doğması, aile içi şiddet, aile içi problemlerin çocuk tarafından görülmesi, korkutma, korku gibi sebepler yanı sıra; idrar yolu enfeksiyonları, böbrek rahatsızlıkları, şeker hastalığı gibi bedensel sağlık sorunları da sebep olabilmektedir.

  Annemin söylediğine göre, 2 yaşından itibaren gece ve gündüz kuru kalmaya başlamışım. İlkokula başlayacağım yıl, rahmetli dedem beni köye götürmüştü. Oradaki ilk gecemde anneannem bana “Yatağını ıslatıyor musun?” diye sordu. Islatmadığımı söyledim. “Islatıyorsundur, ıslatıyorsundur, hele bir işe de bak seni ne yapacağım.” Demişti. Ben ısrarla yatağa işemediğimi söylememe rağmen “Yatağa işersen seni ahırda ineğin altına bağlarım orada uyursun.” Demişti. Ne hikmetse o gece yatağımı ıslatmışım, kalktığımdaki korkum dün gibi aklımda. Beni hiçbir zaman ahırda yatırmadı; fakat o günden sonra 3. Sınıfa kadar altını ıslatan biri oldum. Her gece yatağa yattığımda tuvaletim var sanarak defalarca tuvalete giden, bu sebeple gözüne uyku girmeyen, sabahları ıslak uyanınca ne yapacağını şaşıran, kimse görmesin diye çarşafları yıkamaya çalışan sorunlu biri haline geldim. Allah’tan annem ve babam hiçbir şey demezdi. Buna rağmen, maalesef tuvaletim var sanarak defalarca tuvalete gitme ve bir damla bile yapamadan geri gelme problemimi ancak üniversite 3. Sınıfta kendi çabalarımla aşabildim.

  Alt ıslatma çocuk için yeterince sıkıntı verici bir durumdur. Bu yüzden çocukları utandırmak, azarlamak, korkutmak, tehdit etmek, cezalandırmak, konu komşuya durumu yaymak çocuğun psikolojisinde derin yaralar açılmasından başka bir işe yaramayacaktır.

  Alt Islatma Sıklığı

  Alt ıslatma oldukça yaygın bir sorunudur. Bu sorun, 5 yaş civarlarında her yüz çocuktan 15-20 tanesinde görülürken, 10 yaş civarında her yüz çocuktan 5’inde, ergenlerde bu oran 2’yei yetişkinlerde ise 1’e düşmektedir.


  Erkek çocuklarda daha sık rastlanılan bu durum tedavi edilmezse çok ciddi psiko-sosyal bozukluklara neden olabilmektedir. Vakalar tüm tetkiklerden geçtiği, bedensel her hangi bir sebebe bulunamadığı durumlarda psikolojik yardımla çözümlenebilmektedir. Alt ıslatma tedavilerinde; vakanın yaşına ve durumuna uygun olarak davranış terapisi, psikoterapi, oyun terapisi, EFT ve hipnoz tekniklerini kullanmaktayım.

   

Sayfayı Paylaş