Alışveriş Çılgınlığı

Konu, 'Kişisel Yazılar' kısmında Psikolik tarafından paylaşıldı.

 1. Psikolik

  Psikolik Mal Sahibi

  *Alışveriş yaparken heyecanlanmanın yanı sıra kendinizi rahatlamış, güçlü ve daha üstün mü görüyorsunuz?
  *Çevrenizdeki kişiler yaptığınız alışveriş hakkında ya da harcamalarınız hakkında sizin için endişeleniyor mu?
  *Bir süre alışveriş yapmayacağınıza söz vermiş olmanıza rağmen ertesi gün kendinizi alışveriş yaparken mi buluyorsunuz?
  *Yaptığınız alışverişler işinizi, ilişkinizi ve sosyal hayatınızı etkiliyor mu?
  *Maddi problemler yaşadığınız halde aynı şekilde harcamaya devam ediyor musunuz?
  [​IMG]
  Eğer bu sorulara cevabınız evet ise alışveriş bağımlısı olabilirsiniz.Uzmanlar alışveriş bağımlılığının tedavi edilebilir bir psikolojik bozukluk olduğunu söylüyor ...

  Alışveriş bağımlılığı, tedavi edilmesi gereken psikolojik bir rahatsızlık olmasının yanı sıra aslında ciddi bir bağımlılık türüdür. Bu psikolojik hastalık; kişinin alışveriş yaparak rahatlaması, mutlu, güçlü ve kendini diğer insanlardan daha üstün hissetmesi gibi belirtiler gösterir. Genelde kişinin kendini depresyonda, yalnız ve problemleriyle başa çıkamaz hissettiğinde gittikçe artarak kontrolsüz alışveriş yapmasıyla ortaya çıkar.

  ALKOLİZM GİBİ BİR HASTALIK
  Alman psikolog Emil Krapelin, bu durumu şöyle açıklıyor: "Alışveriş bağımlılığı da, alkolizm ya da kumar bağımlılığı gibi psikolojik bir hastalık." Alışveriş bağımlısı olan kişiyle, alışveriş yapmayı seven kişi arasında belirli farklılıklar vardır. Her ay dört ayakkabı alan kişiye alışveriş bağımlısı tanımı yapılamaz ama ayakkabılara karşı aşırı bir ilgisi olduğu söylenebilir. Bağımlı olan kişi ise arkadaşlarıyla vakit geçirmek ya da diğer sosyal aktiviteleriyle uğraşmak yerine alışveriş yapmayı tercih eder. Hatta bazen hiçbir zaman giymeyeceği bir ayakkabıyı yalnızca dolabına koymak için satın alır.

  BORÇ ALIP ALIŞVERİŞE ÇIKARLAR
  Bazı alışverişkolikler ise alışveriş paketlerini gördükçe rahatlar. Bir kadın ortalama dört ile altı saat arası alışveriş yapabilirken, bağımlı sabah saat 10'dan akşam 19'a kadar bunu gerçekleştirebilir. Alışveriş bağımlılarının belli bir bütçeye sahip olması gerekli değildir. Gerekirse borç alıp alışverişe çıkarlar. Alışveriş bağımlısı, açılmamış paketler evde dururken, tekrar alışverişe çıkabilir.
   
  Erkan Bayır ve Metafor bunu beğendi.
 2. Metafor

  Metafor Aktif Üye

  kendimi bağımlı olma yolunda istikrarlı görüyorum..:(

  bu sene tüm ihtiyaçlar bir araya mı geldi, yoksa hepsi ihtiyaç olan şeyler değil miydi bilememekle birlikte, vatandaşlarımızın genel problemi olan kredi kartlarına aşırı yüklenme davranışı, üzülerek belirtiyorum ki, bu yıl ciddi manada bende de mevcut..

  İnsanların kazanmadıkları parayı çok rahat bir şekilde, ölüm var düşünmeden harcayabildiklerini gördükçe şaşırırdım, hala da şaşırıyorum, herkes bankalara bağımlı hale geliyor. Kredi işlerine çok sıcak bakmamakla birlikte, kartını kullanıyor olmak bile beni rahatsız etmeye yetiyor (yalnız cüzdanımda bulunması bile; dışarı çıktığımda, bir yere gittiğimde, hele de ay sonu ve sıfırı tüketmişsem, rahatlamama sebepse.. )

  Ne yapsak, nasıl etsek de anneciğimin de dediği gibi varsa harcasak; olmadığı zamanlarda kart, kredi, borç işlerine girişmesek, önerisi olan var mıdır değerli forum sakinleri?
   
 3. Psikolik

  Psikolik Mal Sahibi

  Kullanmamakta faide var. Ben kullanmıyorum şahsen. Çoğu konuda frenliyor
   
  parvina bunu beğendi.
 4. google

  google Aktif Üye

  Peki ne tavsiye edilir bu alisveris cilginligi hastalarina?
   

Sayfayı Paylaş