1 Bedende 23 Ayrı Dünya: Parçalanmış Filmi Analizi

Konu, 'Sinema' kısmında Legolas tarafından paylaşıldı.

 1. Legolas

  Legolas Moderatör

  Patricia, Kevin, Dennis, Jade, Barry yada Hedwig gibi yirmiyi aşkın karakter.. Siz bir film yorumu olarak açtığınız bu sayfada bunların hepsini filmden biri sanabilirsiniz. Evet ama hepsi bir kişide toplanmış 23 karakter! Asıl adı Kevin Wendell Crumb. Çocukluk çağında yaşadığı travmatik bir olay sonucu psikopatolojik bir tanı ile tanışır ve karakteri 23 parçaya bölünür. Fakat hiçbir karakter yabancı değildir kendine, kimi kontrolü elden bırakmayan ve kızgın annesi Patricia, kimi dokuz yaşında takılı kaldığı ve aslında kendi olan güçsüz ve korunmaya muhtaç masum Kevin, kimiyse modayla ilgilenen ve hayallerindeki kıyafetleri çizdiği Barry bazen de cinsel dürtüleriyle hareket eden ve aşırı baskın Dennis.. Evet bitmiyor saymakla. Günlük hayatta hangisi rol oynuyor peki? Çember şeklinde sandalyede oturduklarını ve asıl kararı Kevin'ın verdiğini söylüyor, o gün o saat kim istiyorsa o oluyor. İşte size Çoklu Kişilik Bozukluğu! Filmin ana karakterinden başladım çünkü gerek hikayedeki çok yönlülüğü gerekse oyunculuktaki kalite filmi size izlettiren :)

  Filmin ilk dakikalarında bir doğum günündeyiz, her şey güzel fakat sorun partinin sonunda başlıyor. Eve dönmeyip salonda kalan sınıf arkadaşları Casey babalarının dikkatini çekiyor ve Casey'e eve bırakmayı teklif ediyor. Arabaya binerken kahramanımız baba karakterini devreden çıkararak kendi devreye giriyor ve 3 genç kadını kaçırıyor. Hem de çalıştığı kurumda kendinin 'güvenli' hale getirdiğini düşündüğü bir bölgeye. Başta üçü bir arada kalıyor ve her gün Kevin'ın farklı bir kimliğiyle tanışmaya başlıyorlar. İşin ilginç tarafı Kevin'ın onlara iyi davranması oluyor. Fakat olaylar ve kaçma girişimleri sonucu üçü de farklı bölmelerde kalmaya ve farklı muamele görmeye başlıyorlar, fakat bedensel olarak zarar yine olmuyor. Çünkü bu üç genç kadın sonradan Kevin'a katılacak olan 'Yaratık' adındaki 24. Karakterinin yemi olmayı bekliyorlar ve zarar görmemeliler. Yaratığın yemi olmanın bir diğer şartı da Kevin'a göre 'saf olmayan' genç kadınlar olmalarıdır. Saf olmama şartı dokunulmamış, avlanmamış ve acıyı daha önce tatmamış olanlardır. 'Acıyı bilmeyen ruhların dünyada yeri yoktur ve yaratığın yemi olmalıdır' düşüncesiyle tuttuğu üç genç kadından birinin hikayesi ise aslında aradığından farklıdır.

  Peki bu Yaratık ne? Seneler sonra neden yeni bir karakter mi oluşturdu Kevin? Bunun cevabı da Kevin'ın çalışmaya başladığı Philadelphia Hayvanat Bahçesi! Görev aldığı yerdeki tüm hayvanları ve özelliklerini insani vücuduyla birleştirip tüm karakterlerinin üzerinde bir güç olarak yerleştirmiştir. Hatta oluşturduğu bu yeni ve 24. karakterden 'İnsanın evrimleşmesinin en üst aşaması' olarak bahseder Dr. Fletcher'a, fakat insani sınırları aştığı için doktor buna ihtimal vermez ve diğer karakterlere, Kevin'ın ego alterleri arasındaki gelgitlere odaklanır.

  Filmin konusuna paralel seyreden bir diğer hikaye ise Casey'nin hikayesidir. Babasını küçük yaşta kaybetmesi ve babasının arkadaşı olan John tarafından küçük yaşta cinsel istismara maruz kalmaya başlaması onun da kişiliğindeki bozuklukların nedeni olmaktadır. Başından geçen olayları ve yetiştirilme tarzından az çok bahsedilse de günlük yaşantısı seyredilemediğinden, izlenirken Casey'nin tanısı da şu denilemiyor ama ileriki yaşlarda içine kapanık ve bir o kadar da asi olan gencin bu hikayesi ve mantıklı davranışları aslında onu Kevin'dan kurtaracak bir anahtara dönüşecektir.


  Değinmek istediğim son nokta olan ise Kevin'ın psikiyatristi olan Dr. Fletcher. Çoklu kişilik bozukluğuna karşı senelerdir Kevin üzerinde gözlemlediği ve kaydettiği gelişmeler onun bu tanıya karşı bakışını değiştirmiş ve bu farklı bakış açısını geleceğe ve yeni psikiyatristlere aktarmaya çalışan idealist bir kadın. Belki de en önemlisi, filmde 23 karakterin 23'ünü de tanıyan tek karakter! Filmin sonunda karakterlerin bir kısmını tanımış olan izleyiciler arasında tartışma konusu olan bir nokta aslında bu, sizin bu tanıya sahip bir tanıdığınıza bakış açınız ne olurdu??

  Son ve en son değineceğim nokta ise oyunculuklara olan yorumum:
  James McAvoy'un Kevin karakterini canladırmada olan başarısı inanılmazdı ve her karakter eksiksizdi. Film bize Kevin'ın hayatını ve karakterlerini daha fazla flashbackler izleyerek ya da Dr. Fletcher' ın notlarından okuyarak edinebilseydik keşke dedirtse de izlediğimiz kadarını kesinlikle iyi gözlemledik oyunculuk sayesinde. Geri kalan her karakter kendi hakkında ipucu vermeyen, klasik tepkilere sahipti (Casey dahil). Kevin'ın ve karakterlerinin ortaya çıkması için belki de böylesi gerekliydi, o kısmı bilemiyorum. Ama filmin devam serisi olsa izlenirdi emin olabilirsiniz. Filmi baştan sona izleyip bakmanıza rağmen bağlantı kuramadığınız, acaba bu şu yüzden miydi diye aklınıza takılan inanın çok nokta oluyor. Yazdıkça 'Hımmm, demek o bundanmış' deyip düzelttiklerim bile oldu.

  Farkındayım, oldukça fazla spoiler içeren bir yazı oldu ama inanın ne içeriği ne sonu bu yazdıklarım kadar. Sizi daha çok sürprizler bekliyor film boyunca. Eğer ilginizi çeken bir konuysa gerçekten doyacağınız bir film... İyi seyirler :)

  Filmin İsmi 'Split'

  Kelime anlamı olarak parçalanmış, bölünmüş olarak çevrilmiş olsa da filmi izledikten sonra bu isim size biraz tanıdık geliyor. Türkçe kaynaklarda 'Ayırmak (splitting)' olarak geçen bu savunma mekanizmasını kullanan kişiler, iyi ve kötü kavramlarını kendi yaşantı ve tecrübelerine göre gruplandırıyor ve hatta bu gruplandırmaya bazen kendini de dahil ediyor. Karşısındaki kişi, durum veya kendini kötü olarak tanımlanan kısma geçişler yaşayabiliyor. Fakat asla bir bütün olarak kişide olabileceğini, bireyin iki taraftan da izler taşıyabileceğini kabul etmiyor. Bu savunma mekanizmasını kullanarak geçmişte yaşadığı kötü anıların güzelleri bastırmasına engel olduğunu düşünüyor.

  Sena DEĞİRMENCİ
  Yıldız Teknik Üniversitesi - Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / 3. Sınıf
  _________

  Filmi arkadaşlarla sinemada izlemiştim. Uzun zamandır rolünü bu kadar mükemmel oynayan bir oyuncu görmemiştim. Hele ayrı ayrı kişilikler olunca... Mutlaka ama mutlaka izleyin.
   
  cnturuncu ve Psikolik bunu beğendi.
 2. cnturuncu

  cnturuncu Yeni Üye

  Üzerinden bayağı zaman geçmesine rağmen yazıyı okuyunca filmin üzerimdeki ilk etkisini hatırladım,hissettim. Filmin devamının olacağını düşünüyorum. Hapse atılan birinden bahseden kafedeki gençlerin söylediklerini yani filmin o son kısmını anlamadım. Belki orası açıklığa kavuşur.
   
 3. Psikolik

  Psikolik Mal Sahibi

  Film hakkında blogda bir yazı yazacaktım ancak araya zaman girdi diğer bi sürü plan gibi bunu da yazamadım. Filmin sadece fikrini beğendim ancak ne yazık ki Shyamalan içine etmiş her filmde yaptığı gibi. Bu güzel fikir nasıl hiç edilir onun dersini vermiş. Filmde onlarca açık var. Hikayenin birleştirilemeyen bir çok parçası var. Sonu zaten fecaat. Bir süper gerilim nasıl sonunda batırılır örnek olarak okullarda okutulur. Bir başyapıt çıkacak fikirden nereye getirmiş hikayeyi Shyamalan. Ancak zaten bu tarz batırmaları ile ünlü bir yönetmen olduğundan şaşırmadım, zaten bu bilinçle izlemiştim filmi. 15-20 dk kızın gençliğini anlattı film ve sonunda bununla alakalı hiç bişey yoktu. Madem bi bağlantısı yok neden anlattın kızın yaşadığı travmayı. Mesela kız o kadar cinsel istismar yaşamış, travmalar falan parçalanmış karakterli kişiyi manipüle etse, doktor geldiğinde oraya odada kız ile ilgili şeyler bulsa falan bir şekilde bağlantısı olmuş olsa yani. Ancak Shyamalan ne bekliyosun mantıklı bişey.
  En son restoranda görünen Bruce Willis ne alaka?? Filmin sonunda sürpriz var diye açıklayıp merak ettirdiniz, sonuç yaşlanmış bruce willis'in kel kafası. Süper sürpriz gerçekten. Shyamalan anlaşılan bi film daha çekecek orada da bu tekerlekli sandalyeli kel bruce willis ile filmdeki hastamızı kapıştıracak.
  Filmle alakalı tek ilgi çekici nokta James McAvoy un oyunculuğu olmuş. Muhteşem bir fikri, başyapıt olacak bir fikri hiç etmesi ancak şaşırtmaması da Shyamalan'ın bütün meslek hayatı zaten. Uzun uzun yazı yazacaktım ancak kısaca bunu yazmış olayım.
   
  Legolas bunu beğendi.
 4. Legolas

  Legolas Moderatör

  Valla nedense adamın oyunculuğu benim için filmin önüne geçti. Yalnız devam filminde neler olur? Bu kızın geçmişine neden inildi? Ve yukarda yazdiğin bir çok noktada gerçekten boşluklar var. Yönetmeni tanımıyordum ve ilk filmiydi izlediğim. Bakalım neler olacak ama 2. Filmi de sırf bu oyunculugu izlemek adına bekliyorum.
   
 5. Psikolik

  Psikolik Mal Sahibi

  Bişey olacağı yok adam bu saçmalıkları ile ünlü bi yönetmen. gene güzel fikir güzel gelişme saçma sapan bir sonuç ile bitirir filmi.
   
 6. Legolas

  Legolas Moderatör

  Olsun bekleyecem.
   

Sayfayı Paylaş