Şizofrenide karar verme

Konu, 'Şizofreni' kısmında Emilyyy tarafından paylaşıldı.

 1. Emilyyy

  Emilyyy Süper Moderatör

  Bilim insanları beyinde işleyen bir mekanizmayı tanımladırlar. Bu mekanizma karar verme yetisini doğru işlerliğinden çıkarıyor ve şizofreni hastalarına acı veriyor. Yaşanan süreçte düşünme işlevleri bozuluyor, duygusal sorumluluk kayboluyor ve ataklar, halüsinasyonlar ile sanrılar oluşuyor.

  The University of New South Wales'den araştırmanın liderliğini yapan psikiyatrist Thomas Weickert'in bulguları beynin ventral striatum diye adlandırılan bölgesine dayanıyor. Burası sağlıklı yetişkinlerde karar vermeyle ilgili çalışıyorken, şizofreni hastalarında işlevler gerçekleşmiyor.

  Molecular Psychiatry'de ifade edilene göre şizofreni hastaları beklenen ve beklenmeyen durumların farkına varamıyorlar ve hayatın öngörülmezliğiyle uyum sağlayamıyorlar ve karar veremiyorlar.

  Ventral striatum beynin karar verme, plan yapma, bilişsel bölümleriyle bağlantılı olduğu için oldukça önemlidir. MRI görüntülerine göre şizofreni hastalarında buradaki süreçler olması gerektiği gibi işlemiyor. Bu da davranışlara da yansıyor. Bu şekilde şizofreni hastalarıyla ilgili biraz daha bilgi elde edilmiş oluyor. Şizofreni hastaları karar verme konusunda yetersiz kalıyorlar ve bunun kaynağının bulunmasıyla ile ilgili olarak bu çalışma önemli bir rol üstleniyor.
   

Sayfayı Paylaş