Şehirdekiler Şizofren mi ?

Konu, 'Şizofreni' kısmında Emilyyy tarafından paylaşıldı.

 1. Emilyyy

  Emilyyy Süper Moderatör

  İnsan beyninde iki bölge bulunuyor. Bu iki bölge duygu, kaygı, tehlike algısı gibi süreçleri etkiliyor. Bilim insanlarının yaptığı son çalışmalarda çeşitli beyin taramalarından elde edilen sonuçlara göre bu iki bölge şehir insanlarında daha fazla etkin. Buna göre de şehirde yaşayan insanların ruh sağlığı açısından daha fazla sorun yaşıyor olmasının kaynağı bulunmuş olabilir.

  Araştırmalara göre şehirde yaşayan insanlarda kaygı ve duygu durum bozukluğu riski daha fazla. Aynı zamanda şehirde doğmuş ya da yaşamaya devam edenlerin şizofreni olma olasılıkları daha yüksek.

  Beynin tehlikeyi algılayan bölgesi stres altındayken daha etkin hale geliyor ve bunun anksiyete ve depresyon ile doğrudan ilişkisi bulunuyor. Alman Heidelberg Üniversitesi'nin şehirde ve kırsalda yaşayan sağlıklı bireylerle ilgili gerçekleştirdiği araştırma sonuçları Nature dergisinde yer alıyor.

  Lindenberg of the University of Heidelberg's Central Institute of Mental Health in Mannheim'den Andreas Meyersosyal gerilim altındaki şehirde ve kırsalda yaşayan insanların beyin yapılarının daha farklı olduğunu çekilen beyin görselleri ile incelemiş durumda.

  Stres şizofren gibi psikotik hastalıklarda temel etken olarak kabul ediliyor. Sonuçlara göre şizofrenide genetik etkenler de bulunmaktayken şehirde doğmuş ve şehide büyümüş insanlar şizofreni açısından yüksek risk altında bulunuyor.

  Açıklamalara göre sosyologların epidemiyolojistler ile beraber çalışması göç konusunda daha kapsamlı çalışmaların yapılmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda bu tip çalışmaların şehir planlamacılara da yeşil alanlar üzerine nasıl çalışmaları gerektiği konusunda kaynak sunacağı belirtiliyor.
   

Sayfayı Paylaş