İnternetteki son tehlike

Konu, 'İnternet Bağımlılığı' kısmında Emilyyy tarafından paylaşıldı.

 1. Emilyyy

  Emilyyy Süper Moderatör

  Kullandığınız bilgisayar korsanlar tarafından "zombi"ye çevrilmiş olabilr !

  Sizin ruhunuz duymadan bilgisayarınız ele geçirilmiş olabilir. Dünyada 100 bilgisayardan 10'u bu durumda. Ele geçirilen bilgisayarlar, uzaktan kumanda edilebiliyor. Bunu yapmanın yolu ise "bot" adı verilen bir programdan geçiyor.

  Çok sayıda bilgisayarın gizlice uzaktan yönetildiği ağ sistemine "botnet" deniliyor. Bilgisayarı denetim altına almaya yarayan programın adı ise "bot"...

  Bir botnet ağı kuran kişi dünyanın herhangi bir yerinden bilgisayarınıza ulaşabiliyor ve dileği herşeyi yapabiliyorlar. Bilgisayar sahipleri ise bunun farkına bile varamıyor. "Zombi Ağı" adı da verilen botnetlerin asıl hedefi ise evlerdeki bilgisayarlar.

  100 MİLYON BİLGİSAYAR ZOMBİ OLDU

  Güvenlik uzmanlarının ortak görüşüne göre, dünya çapında evlerde kullanılan bilgisayarlardan en az yüzde 10'u uluslararası robot ağın yani botnetin bir parçası. Şu anda 100 milyondan fazla bilgisayar, botnetlerin kontrolü altında.

  Bilgisayarları nasıl ele geçiriyorlar? : Bu ağ için bir tür virüs kullanan siber suçlular, bu tehlikeli yazılımı bir "e-posta" veya "dowlond" sitelerindeki en gözde müzik, film ve program dosyalarının içine gizliyor.

  Hedefteki bilgisayarın kullanıcısı, söz konu "e-posta"yı açtığında veya programı indirdiğinde, anında bilgisayarına bir iki satırdan oluşan bir yazılım yükleniyor. Bu küçük ve gizli program sayesinde, hedefteki bilgisayar artık başkası tarafından yönlendirilebiliyor.

  Tespiti çok zor: Yaklaşık 10 yıldan beri varlığı tespit edilen bu programlar, zaman içinde daha da geliştirilerek, neredeyse tespit edilemez durama gelmiş durumda. Kişisel bilgisayarları birer "zombi"ye dönüştüren "bot"lar, internet üzerinden girdiği bir ağ üzerindeki 10 binlence bilgisayara bulaşarak, onları da birer suç makinesi haline getiriyor.

  İstihbarat örgütleri de kullanıyor : Botnet'in sadece siber suçlular tarafından değil, birçok ülkenin istihbarat servisleri tarafından da kullanıldığına işaret eden bilişim uzmanları, bu sadeye "hedef" alınan bir ülkedeki on binlerce bilgisayarın ele geçirilerek, tüm kişisel kullanıcı bilgilerinin toplanmasına olanak tanıdığını vurguladı.

  Kimi botnet sistemlerini yönetenlerin kontrol altına aldığı "bilgisayar ordusu" sayesinde, hükümetlerin web sitelerine saldırılar düzenlediğini ve "server"larını çökerttiğini ifade eden uzmanlar, kimi zaman da bu yöntemle büyük şirketlerin "server"larının ele geçirilerek, müşterilerine ait tüm bilgilere sahip olduklarını bildirdi.

  Saldırının son kurbanı BM : Bilgisayar korsanları, son olarak Birleşmiş Milletler'in (BM) resmi internet sitesini bir süreliğine "hack"leyerek, web sitesine "Hey İsrail ve ABD, çocukları ve diğer insanları öldürmeyin. Barış evrenseldir. Savaşa hayır" yazdı.

  Yetkililer, saldırganların ayrıca BM'nin internet sitesine de "botnet" yazılımı yüklendiğini belirterek, bu süre içinde siteye girenlerin bilgisayarlarının da "zombi"ye dönüştüğünü bildirdi.

  Banka müşterileri de zombi oldu: Saldırganların yakın zamandaki kurbanlarından biri de Hindistan'daki bir banka oldu. Saldırganlar sadece bankanın bilgisayar sistemini "hack"lemekle yetinmeyip, internet sitesine giren herkesin bilgisayarlarına 3 farklı trojan yükleyerek, her birini "zombi" bilgisayar haline getirdi.
   

Sayfayı Paylaş