İnternet çocuğunuzu kullanıyor olmasın ?

Konu, 'İnternet Bağımlılığı' kısmında Emilyyy tarafından paylaşıldı.

 1. Emilyyy

  Emilyyy Süper Moderatör

  Birçok aile internetle gelen tuzakların farkında değil. İnternetin nasıl bir dost ya da düşman olabileceğini değerlendiremiyor. Gülyurdu Yayınları´ndan çıkan ve Saliha Turan tarafından kaleme alınan İnternet Ağında Çocuğum adlı kitap, çocuğunuzun internet esiri olmaması için ne yapmanız gerektiğine dair pek çok sorunun cevabını veriyor.

  Güvenli bir internet ve mutlu bir çocuk için neler yapılması gerektiği Saliha Turan´ın çalışmasında anlatılırken, internetle ilgili birçok sorunun da cevabı aranıyor:

  Mesela, çocuğunuz mu interneti kullanıyor, yoksa internet mi onu? Cevap verebilecek kadar sürecin içinde misiniz? Çocuğunuzun internetin esiri olmaması için ne yapmanız gerekiyor? Okulöncesi çocukların hayatında bilgisayarın yeri ne kadar olmalı? İnternetin görgü kurallarından siz ve çocuğunuz haberdar mısınız? İnternet ve bilgisayar çocuğunuzun eğitim hayatına gerçekten katkı sağlıyor mu? Ödevleri acaba çocuğunuz mu yoksa internet mi yapıyor, biliyor musunuz?

  Bu ve benzeri onlarca önemli sorunun cevabını "İnternet Ağında Çocuğum" kitabında bulmak mümkün. Çocuğa güvenmek önemlidir, ancak kontrol her şeyin başıdır. Aile-Sağlık

  Denetimsiz internetin sonuçları

  Sohbet odalarının ya da e-posta gruplarının çoğu denetimsizdir. Takma isimlerle üye olunan bu yerlerde çocuğun kiminle görüştüğünü anlamak mümkün değildir.

  Çocuğun kişisel bilgileri (telefon numarası, adres, doğum günü, okul numarası, TC kimlik No) vermesi ve şahsen dışarıda bir yerlerde buluşmaya ikna edilmesi olumsuz sonuçlara yol açabilir.

  Zararlı sitelerin reklamları yoluyla yanlış yönlendirilebilirler.

  Şiddet, nefret ve müstehcen öğelerin yer aldığı sitelere erişim çocukta duygu karmaşalarına yol açar.
   

Sayfayı Paylaş