Özgüven Eksikliği

Konu, 'Gelişim Psikolojisi' kısmında Psikolik tarafından paylaşıldı.

 1. Psikolik

  Psikolik Mal Sahibi

  Özgüven, hayatımızdaki bir çok sorunun en temel sebeplerinden biridir. Başarılı olmamız, mutlu olmamız, kendimizle barışık olmamız, çoğunlukla hep özgüvenimize bağlıdır. Özgüveni olmayan bir insanın yaşamında, korkular vardır, kararsızlık vardır, eylemsizlik vardır ve öfke vardır. Özgüven, iş hayatında ve evliliklerde de kendini çok belirgin bir şekilde gösterir. Çoğu insan, özgüven probleminden dolayı hak ettiği işe başvurmayı bile düşünmez. Potansiyelinin çok altında bir hayat yaşamaya mahkum kalır. Evliliklerde de durum farklı değildir. Mutlu bir evlilik, özgüveni olan çiftlerle mümkündür.

  Eğer özgüveni olmayan bir eş varsa, o evlilikte çok büyük sorunlar da tehlike sinyalleri vermeye başlayabilir. Aileler arasında yaşanan sorun bunlara en büyük örnektir. Özgüven eksikliğinden dolayı, kendini ifade edememe, kendini savunamama, içine kapanma gibi sorunlar yaşanır çoğunlukla.

  Özgüven problemi, kişinin net olmasının önündeki en büyük engeldir. Düşüncelerini doğru bir şekilde dile getirmesine engeller. Günümüzde pek çok insanın yaşadığı en büyük sorun, özgüven sorunudur. Sosyal Fobinin altında yatan faktör de budur. Başarısızlık da buna bağlıdır. Sınav heyecanı da bununla ilgilidir.
  Özgüveni olan kişi, kendi iç dünyasında mutludur. Çevresiyle barışıktır. Özgüveni olmayan kişide ise, sürekli olarak bir huzursuzluk ve hiçbir şeyden memnun olmama durumu vardır.

  Özgüven Eksikliği Nasıl Başlar?

  Özgüven eksikliği durup dururken başlamaz. Özgüven eksikliği aşağıdaki durumlarda ortaya çıkabilir:

  * Sürekli eleştiriye maruz kaldığınız bir ortam
  * Kendi kendinizi sürekli eleştirmek
  * Her şeyi kötü olarak görmek
  * Ayakları yere sağlam basmayan şeyler istemek
  * Hayal kırıklığı ve başarısızlık olma korkusu
  * Bazı küçük başarısızlıkları tüm hayatınıza yaymak ve genellemek
  * Umutsuzluk
  * Hedefin olmaması
  * Sahip olduklarınıza değil, olmadıklarınıza odaklanmak
  * Pişmanlık duygusu
  * Diğerlerini kendinizden daha üstün görmek
  * Yeteneklerinizi küçümsemek
  * Ezik bir ruh hali
  * Çaresizlik psikolojisi gibi durumları yaşıyorsanız, bunlar zaman içerisinde özgüveninizi yok edebilir

  Özellikle çocukluk dönemlerinde gördüğümüz yoğun baskılar ve eleştiriler, özgüven probleminin temelini oluşturur. Okul hayatında yaşanan ve küçük gibi görünen travmalar vardır. Ancak bu travmalar, kişinin bütün yaşamını baştan sona etkileyebilir. Günün birinde öğretmenin sorduğu bir soruya yanlış cevap verirsiniz. Arkadaşlarınız size güler. Ve sonra hayatınız boyunca kimsenin yanında bir şey konuşamazsınız. İşte durum bu kadar ciddidir…

  Ancak güzel haber şudur ki, özgüven eksikliği, sizin kaderiniz değildir!

  Mustafa Çay
   
  sevgi hüznü ve Metafor bunu beğendi.
 2. Emilyyy

  Emilyyy Süper Moderatör

  bende bununla savaşıyorum .
   
 3. Metafor

  Metafor Aktif Üye

  İddia ediyorum Türk toplumunun çok cüzi bir oranı kendine güvenli olarak yetişiyor ve öyle devam ediyor..

  Bizde saygı küçükten itibaren yanlış değerlendiriliyor. Büyükler zannediyor ki; her dediğimi yapıyor, konuş demeden konuşmuyor, karşı gelmek mi o da ne, sözümden çıkmaz hiç, çok efendi, çok hanımefendi, saygılı çocuklar yetiştiriyoruz.. Aslı astarı yok.. Çocuğu küçükten itibaren daha çok baskı altına almaktan başka bir şey değil maalesef..

  ''Özellikle çocukluk dönemlerinde gördüğümüz yoğun baskılar ve eleştiriler, özgüven probleminin temelini oluşturur.''

  kesinlikle katılıyorum.. Çocukken en yakınlarının yanında kendini ifade edemiyor ki, büyüyünce yabancı kalabalıklarda bunu başarabilsin !!

  Ve bir özeleştiri...
  Anne babama en çok özgüvenimi yeteri kadar geliştirmedikleri için, içten içe sitem ediyorum.. Biliyorum ki, bazen insanlarla ilişkilerimde ya da kendimle olan diyaloğumda, sinirlenip, öfkelendiğim, düşünüp değerlendirdiğimde sevmediğim kişilik özelliği ve davranışlarımın altında hep bu eksiklik yatıyor..
   
  Psikolik bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş