Çocuklarda davranış bozuklukları

Konu, 'Davranış Bozuklukları' kısmında Editör tarafından paylaşıldı.

 1. Editör

  Editör Moderatör

  Davranış bozukluğu belirtileri eğer on yaştan önce başlıyorsa çocuklukta başlayan alt tip, on yaştan sonra başlıyorsa ergenlikte başlayan alt tip olarak tanımlanır. Çocuklarda görülen davranış bozukluğu kızlara oranla erkeklerde daha fazla görülür ve kalıcı izli olur. İlerleyen dönemde antisosyal kişilik bozukluğu geliştirme ihtimali güçlüdür. Rahatsızlık 5 – 6 yaşlarında görülebilir ancak genellikle ortaya çıkışı geç çocukluk ya da ergenlik dönemine denk gelir. 16 yaşından sonra nadiren görülür. Davranış bozukluğu olan bireylerin ilerleyen dönemlerde anksiyete bozukluğu, antisosyal kişilik geliştirme ya da alkol – madde kullanım alışkanlığı ile sonuçlanması muhtemeldir. Davranış bozukluğu bireyin etrafındakilere zarar verme oranına göre hafif, orta ve ağır olmak üzere gruplara ayrılır.

  NEDENLERİ
  Birçok rahatsızlıkta olduğu gibi davranış bozukluklarında da bir tek nedenden söz etmek oldukça güçtür. Genetik faktörlerin çevresel etmenlerle etkileşimi, rahatsızlığın meydana gelmesinde önemlidir. Davranış bozukluğu yaşayan çocukların yaşamları incelendiğinde genellikle sorunlu ailelerden geldikleri görülmüştür. Parçalanmış ve bozuk bir işleyişe sahip aileler çocukta davranış bozukluğunun meydana gelmesinde büyük oranda rol sahibidir. Ayrıca çocuğun gelişim evrelerinde aşırı sıkılması ya da gereğinden fazla serbest bırakılması da davranış bozukluğu ile sonuçlanabilir.

  BELİRTİLERİ
  -Şiddet Eğilimi: Kavga – dövüş başlatır, kesici – delici alet taşır ve muhtemelen ömründe en az bir kez bu aletleri kullanır, hayvanlara ve insanlara saldırma durumları vardır, fiziksel olarak zarar verme eğilimindedir.

  -dolandırıcılık – hırsızlık: çalma eğiliminde bulunur. Kimse görmeden değerli eşyalar çalar. (Bir mağazadan mal çalma)

  -Toplumsal kurallara karşı çıkma / uymama: anne – babanın koyduğu kurallara uymamakla başlar. Geceleri evden kaçailir. Kuralları ciddi biçimde ihlal eder.

  -Eşyalara zarar verme: bilinçli bir biçimde başkalarının malına zarar verir. Bilerek ve isteyerek yangın çıkarabilir.

  DAVRANIŞ BOZUKLUĞU TİPLERİ
  -Aile Çevresiyle Sınırlı Davranım Bozukluğu

  -Sosyalleşmemiş Davranım Bozukluğu

  -Sosyalleşmiş Davranım Bozukluğu

  -Karşıt Olma / Karşı Gelme Davranım Bozukluğu

  ÇOCUKLARDA DAVRANIŞ BOZUKLUĞUNDA ANNE BABA FAKTÖRÜ
  Rahatsızlığın ortaya çıkmasında hatalı anne baba faktörü oldukça önemlidir. Ancak bazen rahatsızlığın meydana gelmesinin başka bir nedeni olabilir. Böyle durumlarda hatalı anne baba faktörü de duruma eklenince hastalığın ilerlemesi oldukça hızlanır. Çocukta başka davranış bozuklukları ortaya çıkabilir ya da çocukta var olan bozukluklar pekiştirilebilir. Aile çocuğun hiçbir davranışını göz ardı etmemelidir. Her davranışın bir nedeni olduğunu düşünmeli, çocuğun davranışlarını baskı altına almamalıdır. Anne babalar çocukta bir davranış bozukluğu seziyor ise bunu çocuğu kıracak, küçük düşürecek bir şekilde dile getirmemelidir. Çocuğu aşağılamamalıdır. Altını ıslatan çocuğu herkesin içinde küçük düşürmek ya da bir suç işleyen çocuğun ağzına biber sürmek yani davranışların sonucunda bu tip cezalara yönelmek hastalığı artırmaktan ve ilerletmekten başka hiçbir işe yaramaz. Ailelerin yaptığı bir başka yanlış ise davranış bozukluğu gördükleri çocuklarını kendi haline bırakmak ve hastalığın kendiliğinden geçmesini beklemektir. Oysa davranış bozukluğu kendi kendine ortadan kalkmaz. Çocuğun altını ıslatması ve büyüdükçe bu sorunun ortadan kalkması bir davranış bozukluğu değildir. Bu sorun dönemsel bir sorundur. Ancak kişilik bozuklukları ortadan kalkmış gibi görünse bile ilerleyen dönemlerde başka bir şekilde kendini gösterecektir. Tırnak yeme davranışının ergenlik döneminde özgüven eksikliği olarak kişinin karşısına çıkması gibi.
   

Sayfayı Paylaş