Zihinsel Öğrenme Yetersizliği

Konu, 'Özel Eğitim Danışmanlığı' kısmında Psikolik tarafından paylaşıldı.

1. Psikolik

Psikolik Mal Sahibi

ZİHİNSEL ÖĞRENME YETERSİZLİĞİ
    Zihinsel gelişim yetersizliğinden dolayı, bireyin eğitim performansının ve sosyal uyumunun olumsuz yönde, hafif –orta-ağır düzeyde etkilenmesi durumudur.
    Eğitilebilir Çocuklar; gecikmeli konuşma ve dil gelişimi, sosyal,duygusal veya davranış problemleri ile temel okuma-yazma ve sayma becerileri kazanmasında gecikme durumu olan çocuklardır.
    Eğitilebilir Çocukların Genel Özellikleri
    1-Öğrenme sürecinde yaşıtları olan diğer çocuklardan farkları öğrenme basamaklarından geçişleri yavaş olur.
    2-Dikkat, bellekte tutma hatırlama vb. konularda bazı problemler yaşarlar.
    3-Dikkatleri kısa ve dağınıktır.Bir uyarana dikkatlerini yoğunlaştırma ve sürdürmede daha fazla deneme ve zaman ihtiyaç duyarlar.
    4-Dil ve konuşma gelişimleri gecikmeli ve yavaştır.
    5-Okuma- yazma becerilerini kazanmada gecikme durumu görülür.Özellikle okuduğunu anlamada problem yaşarlar.
    6-Aritmetik becerilerin çeşitli boyutlarında problem yaşarlar.
    Eğitilebilir çocukların hepsinin düzeyi aynı değildir. Hafif-orta- ağır düzeyler olarak ayrılmaktadır. Eğitilebilir çocuklar kendi sınıfında kaynaştırma eğitimine alınır veya koşullar uygunsa özel eğitim sınıfında eğitim alması sağlanır.
    Öğretilebilir Zeka Seviyesindeki Çocuklar; ciddi biçimde konuşma ve dil gelişimi güçlüğü, , sosyal-duygusal veya davranış problemleri ile temel öz bakım becerilerinin öğrenmesinde ortaya çıkan gecikme durumudur. Öğretilebilir düzeydeki çocukların gelişim özellikleri diğer çocuklardan anlamlı derecede farklılıklar gösterdiğinden genellikle okul öncesi dönemde fark edilir ve tanılanır.
    Öğretilebilir Zeka Seviyesindeki Çocukların Özellikleri
    1-Bu çocuklar bağımsız yaşam becerilerini öğrenebilirler. Ancak akademik becerileri öğrenmede güçlük çekerler.
    2-Dikkatleri oldukça dağınıktır. Kısa süreli belleğe aktarmada problem yaşarlar.
    3-Öğretilebilir düzeydeki çocukların dil ve konuşma gelişiminde gecikme ilk basamaklarda takılma, basma kalıp konuşma, eklemleme bozukluğu, ses bozukluğu, kekemelik, söyleneni tekrar(ekolali) vs. görülebilir.
    Bu çocuklar devlete bağlı öğretilebilir zeka seviyesindeki çocuklar için açılan öğretilebilir çocuklar uygulama okullarında eğitim görürler.

Sayfayı Paylaş