Uyum Güçlüğü Olan Çocuklar

Konu, 'Özel Eğitim Danışmanlığı' kısmında Psikolik tarafından paylaşıldı.

1. Psikolik

Psikolik Mal Sahibi

UYUM GÜÇLÜĞÜ OLAN ÇOCUKLAR
    Duygusal Uyum Güçlüğü; sağlık durumu, zihinsel, duygusal faktörler tarafından açıklanamayan; bireyin kendisiyle ve çevresiyle dengeli, doyurucu ilişki kurma ve sürdürmede güçlük çekme, genel bir mutsuzluk ve depresyon hali ya da bireysel veya okul problemleriyle ilgili korku ,tırnak yeme, parmak emme gibi fiziksel belirtiler gibi özelliklerinden bir veya birden fazlasının uzunca bir süre ortaya çıkması nedeniyle, eğitim performansının ve sosyal uyumunun olumsuz yönde etkilenmesi durumudur.
    Sosyal Uyum Güçlüğü; riskli yaşam koşulları, madde bağımlılığı, yetersiz beslenme, göç, suç işleme, suça yönelme, çalışma, ihmal, istismar, terk edilme ve dil farklılığı gibi nedenlerden dolayı bireyin eğitim performansının ve sosyal uyumunun olumsuz yönde etkilenmesi durumudur.
    Uyum Güçlüğü Olan Çocukların Özellikleri
    1-Sosyal, duygusal, iletişimde uyum güçlükleri gözlenir.
    2-Dikkat dağınıklığı, okul başarısı ve arkadaş ilişkilerinde problemler sıklıkla ortaya çıkar.
    3-Suça yönelme ve aşırı risk alma özellikleri gösterebilirler.
    4-İçe dönüklük, sosyal ilişkilerde zayıflık veya aşırılıklar gözlenebilir.

google bunu beğendi.
  2. sebepsiz

sebepsiz Üye

Uyum güçlüğü olan bir öğrencim vardı ve veli desteğiyle geç olsa da çok şükür aştık. Bu öğrencileri öğrenciden önce insan olarak değerlendirmek gerekiyor. Çünkü iç dünyalarında öyle fırtınalar kopuyor ki kendinizi onların iç dünyasına sokmadıkça aynı dilden konuşamazsınız. Zaten ikili ilişkilerde, arkadaşlıklarda, akraba ilişkilerinde de bu böyledir. Karşındakini yargılamadan anlamaya çalışmak...

Sayfayı Paylaş