SPSS - İstatistik - Biyoistatistik Uzmanından

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Fatih Bostancı tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Bostancı

Fatih Bostancı Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar,
    Biyoistatistik Yüksek Lisans mezunuyum. Akademik çalışmalarda, yüksek lisans veya doktora tezlerinde istatistik yapmaktayım. İhtiyacı olan arkadaşlar aşağıda yer alan iletişim bilgilerinden ulaşabilirler.

Bu zamana kadar yapmış olduğum çalışmalar kapsamında aklınıza gelebilecek soruları ve cevaplarını aşağıda yer vermeye çalıştım:

Soru: Veri girişi yapıyor musunuz?
    Cevap: Veri girişi yapmıyorum. Çünkü asıl işim istatistik. Webde arattığınızda uygun fiyatlara hızlı veri girişi yapan yerleri bulabilirsiniz.

Soru: Verilerimde yanlış girilmiş kayıtlar olabilir ama emin değilim. Bunları kontrol ediyor musunuz?
    Cevap: Evet. Çalışmalara başlamadan önce tüm alanları kontrol ediyorum. Yanlış girilmiş ihtimali bulunan kayıtları Size gönderiyorum ve düzeltme sonrası çalışmaya başlıyorum. Aksi taktirde sadece bir rakamdaki hatadan dolayı bile tüm testleri tekrar yapmak zorunda kalıyorum.

Soru: İstatistik testlerinin doğru yapıldığına ve sonuçlarının doğru yorumlandığına nasıl emin olabilirim?
    Cevap: Çalışmalarda hangi testin neden yapıldığını ve sonuçların yorumunu açık bir şekilde ifade ediyorum. Böylece sonuçları çalışmalarınızda kullanırken ekstra çaba sarfetmiyorsunuz. Özellikle uzmanlık tezlerinde yer alan tartışma bölümünün yazılmasında bu yorumlar çok faydalı olmaktadır.

Soru: Çalışmam zamanında bitecek mi?
    Cevap: Şimdiye kadar hiçbir çalışmayı geciktirmedim. Zaten çalışma öncesi mevcut yoğunluğuma göre çalışmayı ne zaman bitirebileceğimi söylüyorum. Çalışmanın kapsamında ve yoğunluğuma göre süreler değişiklik göstermektedir.

Soru: Çalışma bittikten sonra destek veriyor musunuz?
    Cevap: Çalışma kapsamında tüm sorularınızı veya ufak değişiklik/yenilik taleplerinizi ekstra ücret almadan en kısa sürede yapıyorum.

Soru: Tablo, grafik oluşturuyor musunuz?
    Cevap: Tüm test sonuçlarına tez yazım kurallarında göre hazırlanmış tablolarda yer veriyorum. Özellikle karşılaştırmalı sonuçların daha iyi anlaşılabilmesi için uygun grafikler hazırlıyorum. Tüm tablo ve grafiklerin nasıl yorumlanması gerektiğini ifade ediyorum.

Soru: Çalışmayı hangi dosya formatında gönderiyorsunuz? Çalışma kapsamındaki diğer dosyaları da gönderiyor musunuz?
    Cevap: Microsoft Office WORD dosyasında gönderiyorum. Ayrıca istatistik çalışmalarını yaptığım SPSS dosyasının son halini ve istatistik adımlarının yer aldığı OUTPUT dosyasını isterseniz gönderiyorum.

Soru: Ücret ne kadar ve ne zaman vermem gerekiyor?
    Cevap: Birçok arkadaşın ilk sorduğu soru bu oluyor aslında. Çalışmanızın ücreti verilerinizi, çalışma amacınızı ve taleplerinizi değerlendirdikten sonra hesaplanmaktadır.

Çalışma ücretini çalışma bittikten sonra alıyorum.

Aklınıza takılan sorularda hiç çekinmeden arayabilirsiniz.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Ekim 2017

Sayfayı Paylaş