Sosyal Fobi dediğiniz şey "kibir"dir.

Konu, 'Fobik Bozukluklar' kısmında Ahmet San tarafından paylaşıldı.

1. Ahmet San

Ahmet San Yeni Üye

Öz'ünüzde kibri yenerseniz, aslında sosyal fobi diye bir şeyin olmadığını, sadece kibirlendiğinizi göreceksiniz.

Herkesin dikkatinin üzerime toplandığını düşünüyorum "kibir"dir.

Utanıyorum, sıkılıyorum, kendim olamıyorum demek "kibir"dir.

Kibirden başınızı kaldırın, her şey kendiliğinden hallolacaktır.

Gün batımı bunu beğendi.
  2. Enteresan bir teori, ben bir deniyecem bakalım kibir yapmayınca oluyor mu?

3. Özgüven eksikliği cok yönlü bir durum. Alide sevgisiz büyümüş olması, ayşe de çok sevgiden dolayi kendı olmasına izin verilmemiştir. Bütün ihtiyaçlarını cok sevmekten ebeveynleri karşılamıştır. Haliyle özgüven oluşmuştur. Bazi kesimler de 20, yil 30 yil hiç bir sorun yaşamazlar iş yerinde olan travmatik bir durumdan dolayı özgüven eksikliği başlar. Elbisesi yırtılmıştir ve dalga geçildiği için travma seklinse bir etki oluşmuş. Bunlarda da genelde de obsesiflik durumu mevcuttur.sadece doğru zamani bekler gün yüzüne çıkmaya.

4. Ahmet San

Ahmet San Yeni Üye

Özgüven dediğiniz nedir? Kibirsiz ve saf bir zihin. Sürekli geçmişe veya geleceğe takılan, hayali senaryolar üreten, kişilerin ne dediğine ne yaptığına takılan bir zihin kibir üretiyor demektir. Kibir üreten bir zihin huzursuz olmaya, hayali kaygı senaryolarına inanmaya mahkum demektir. Yani, kaygı yaşadığını söyleyen kişi, kendi ürettiği senaryoya inanıyor. Kaygı yaşamak istemeseydi, yaşamazdı. Bir nevi şımarıklık durumu. Bunu kendi zihninde farketmesi ve kibir üretmeyi kesmesi gerekiyor.

5. Çok doğru şeyler söylüyorsunuz. Çoğu şey takıntıyla içiçe geçiyor zamanla, çözmekte zorlanıyoruz ama kaynağında kibir var. Ben de biraz test etmeye başladım, konuşmaya sosyalleşmeye çok ihtiyacım var, en basitinden bir market çalışanıyla bile konuşamıyorum ama başka biri geliyor belki engelli belki yaşlı biri bakıyorum gayet rahat konuşuyor. Ben bunlara hayranlık duyuyorum ama gizliden gizliye bir kibir var diye anladığım zaman ve o kibiri aştığım zaman daha rahat oluyorum
    Mesela eski tanıdıklarla görüşmek istiyorum. İstek var ama beni tutan bişey var beni tutan ne, belki de kibir
    Şimdi yavaş yavaş bunları aşmaya çalışıcam. Görüştükten sonra kafamda bir sürü düşünce oluşacak diyorum, şunu söyledi şunu yaptı ben bunu söyledim, bunlar da unutulur gider, sonuçta hepimiz insanız, çekinmeye ne gerek var

6. Ahmet San

Ahmet San Yeni Üye

Eğer bir şey sizi rahatsız ediyorsa, o istemediğiniz bir şeydir. Bu yüzden kendinizi suçlamaya veya başka insanların yargılarına göre kendinizde kusur bulmaya gerek yok. Kibirsiz olun, kibirsiz olamıyorsanız "zihinsiz" olun. Kişilerin ne söyledikleri, ne yaptıkları, sizi etkilemeye çalışmaları yüzünden kendinizi suçlamayın, çoğu boş düşünceler ve boş muhabbetlerdir. Yani kendinizi başkalarına endekslerseniz daima zihin huzursuzluk yaratır. Bu yüzden "zihinsiz" olun ve sadece akışın içinde yer alın. Dünya veya insan, hastalıklı bir fikir ve kibirdir. Üzerinde düşünmeye veya etkileşime girmeye gerek yok, özünüzü bilin yeter.

7. Aynen, dedikleriniz son zamanlarda yapmaya çalıştığım şeyler..
    Siz ne tür psikolojik rahatsızlıklar yaşadınız bilmiyorum ama benimkiler çok kronik. Ben kurtulamam. Sürekli an'ı kurtarmaya çalışıyorum. Çünkü depresyon hep içimde... Ne kadar başarılı sosyal ilişkiler kursam da, eve geldiğimde çöküveriyorum. Anlamsızlık her yerde..
    Ne zaman cama balkona yanaşsam atıver şurdan kendini düşüncesi..
    Beni ne kurtarır?

8. Ahmet San

Ahmet San Yeni Üye

Eğer beynin işleyişini etkileyen bir rahatsızlığınız varsa, ilaç tedavisinden başka bir şey öneremem. Ancak insani problemler yaşıyorsanız, hepsinin hayali senaryolar ve kurgular olduğunu kabul edin. Aslında bir problem yok, zihniniz sadece olmayı seviyor, siz kendiniz olmayı seviyorsunuz ancak sürekli bahaneler, senaryolar, hayali sorunlar üretiyorsunuz. "Sessizlik". Yalnızca sessizlik ve kibirsiz ve saf bir zihin.

9. Evet güzel söylüyorsunuz, artık sorun üretmeyi bırakmam şart
    Bu yıl hiç iyi geçmedi sorunlar ürete ürete en sonunda kendimi öldürmeye kalkıştım, işin komiği kimsenin haberi bile olmadı ruhu bile duymadı!! (Gülesim geliyor artık sinirim bozuldu) Yani kendi kendini öldürüyorsun ve kimse ilgilenmiyor bu en baba örnek değil mi? benim "sorun üretimim" ve toplumun tüketimini de gösteriyor:) yemin ediyorum acı acı gülüyorum bu nasıl bir dünya..
    Hep suç bende gene de..

Siz ne tür şeyler okuyorsunuz, belli bir kaynak varsa özelden yazar mısınız?

10. Ahmet San

Ahmet San Yeni Üye

Yalnızca varolmanın tadını çıkarın. Öz'ünüzü keşfedin. Varoluş, hiçbir şeyle sınırlanamayacak kadar eşssiz. Siz sınırlamaya kalktığınız sürece, o size hayır diyecektir, beni sınırlama.

Son düzenleme: 24 Aralık 2017
    Gün batımı bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş