Rehberlikte Kulllanılan Testler

Konu, 'Bireyi Tanıma Teknikleri' kısmında sondamla tarafından paylaşıldı.

1. sondamla

sondamla Aktif Üye

Rehberlikte Kulllanılan Testler

Yetenek Testleri : Bireyi tanımada bilinmesi gereken en önemli nokta bireyin yetenekleridir. Bireylerin yönlendirilmesinde çok önemli yere sahiptirler. Daha çok dile dayanan testlerdir ve dil yönü gelişmemiş öğrenciler için uygun değildir.Tek puan verilen genel yetenek testleri yerine çoklu puan veren ayrıştırıcı testleri kullanmak daha işlevseldir.

Başarı Testleri : Eğitim sürecinde öğretilenlerin ölçülmesi amacıyla, belirli bilgi düzeyleri için ve belirli ünite ya da ders alanlarında hazırlanmış testlerdir. Standart başarı testleri öğrencinin öğrenme çevresini ve içinde bulunduğu özel koşulları dikkate almayan testlerdir. Öğretmen yapısı başarı testleri ise gruba özel öğretmen tarafından hazırlanan ölçme araçlarıdır.

İlgi Envanterleri : Okullarda PDR hizmetlerinde daha çok eğitsel ve mesleki yönlendirmelerde kullanılan testlerdir. İlgi envanterleri uygulanırken şu noktalara dikkat edilmelidir :

- Bireyler gelişim dönemlerine göre farklı ilgiler gösterirler.
    - İlgi envanterlerinin sonuçları yetenek testleriyle birlikte kullanılmalıdır.
    - İlgi envanterleri başarıyı değil, doyumu yordamak için geliştirilmiştir.
    - İlgi envanterleri bir bireyin yetenekli olduğu alanlar hakkında bilgi vermez.

İlgi Envanterlerinin Kullanım Amaçları :
    - Öğrencilerin ilgi alanlarını tanımalarına yardımcı olmak.
    - Öğrencileri belirli ilgi alanlarına yöneltmek ve onları bu alanda geliştirmek.
    - Çalışanların iş verimini arttırmak için işin niteliklerinin gerektirdiği personeli seçmek ve yerleştirmek.

Kişilik Testleri : Bireyin psikolojik danışma yardımı almasını engelleyen bir kişilik bozukluğunun olup olmadığının belirlenmesi ve yapmak istediği mesleğe uygun kişilik örüntüsüne sahip olup olmadığının anlaşılması amacıyla uygulanan testlerdir.

Kişilik Testlerinin Kullanım Amaçları :
    - Öğrencileri sistematik olarak tanımak
    - Bireylerin sorunlarını belirlemek
    - Davranışlardaki gelişme ve değişme belirtilerini tanımlamak
    - Davranışları yordamak
    - Bireylerin işe uygun kişilik özelliklerine sahip olup olmadıklarını belirlemek

Tutum Ölçekleri : Tutumlar uzun süreli duygu, inanç ve davranış eğilimleridir. Bireylerin tutumları, tutumun konusuna yönelik inançlarından kaynaklanmaktadır. Tutum ölçekleri bir kimsenin ya da bir grubun nelere, ne derece değer verdiğini, o duruma ilişkin ne düşündüğünü ve ne hissettiğini saptamaya yarayan araçlardır.

Tutum Ölçeklerinin Kullanım Amaçları :
    - Bireylerin belirli bir nesne ya da duruma yönelik tutumlarının belirlenmesi
    - Bireylerin uyum sorunlarının belirlenmesinde diğer testlere destek olması
    - Bireylerin tutumlarının oluşmasında etkili olan sosyal, psikolojik ve fiziksel süreçlerin tanınması
    - Toplumda yer alan çeşitli grupların özelliklerinin ve değer yargılarının incelenmesi

sevcan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş