Psikoterapi Nasıl Fayda Sağlar?

Konu, 'Psikoterapi' kısmında Uzm. Psi. Esra Savaş tarafından paylaşıldı.


 1. Psikoterapi Nasıl Fayda Sağlar?

  Psikoterapinin bir kişi üzerinde faydalı olmasını sağlayan önemli unsurlardan biri danışanın psikoterapistiyle kurduğu terapötik ittifaktır. Terapötik ittifak; en genel anlamıyla psikoterapist ve danışan arasında oluşan, danışanın sorunlarının çözümüne ve daha kaliteli bir hayat yaşamasına yönelik insani, güven temelli, işbirliği ve uyuma dayalı ilişkisi sürecidir. Oluşan terapötik ittifak sayesinde danışan belki de ilk defa en mahrem konularını yargılanmadan, eleştirilmeden bir başkasıyla paylaşma ve çözümleme imkânı bulur, zira benzer bir ilişkiyi günlük hayatta başkalarıyla kurması çoğunlukla mümkün olamaz, olsa da çevresindekiler profesyonel bir psikoterapist gibi olayları tarafsız değerlendiremez. Dolayısıyla sadece psikoterapistle kurulan bu terapötik ittifak sayesinde bile süreçte ilerleme kaçınılmaz bir hal alır.
  Kişinin kendi ruhsal durumunu anlamasında ve kavramasında iyileşme. Bu basit biçimde kişinin kendi zayıflıklarını ve güçlü yönlerini bilmekten, ruhsal bir hastalığın işaretleri olan belirtileri anlama ile içsel duyguların derin farkındalığı ve kabulüne kadar değişkenlik gösterebilir.
  *Engelleyici çatışmaların ya da kişinin mutlu ve üretken bir hayat yaşamasını önleyen duygusal mücadelelerin olumlu biçimde çözümlenmesi.
  *Kendi dayanıklılığı ve yetenekleri konusunda daha gerçekçi ve olumlu bir değerlendirme yaparak kişinin benlik kabulünü artırması.
  *Hastanın problemlerle baş etme yolları ya da çözümler bulabilmesi için, daha iyi ya da daha etkin ve başarılı araçlar geliştirmesi.
  *Hayat koşullarıyla baş etmek için sağlıklı ve normal araçların ihtiyaç duyulduğunda anımsanması ve kullanılması amacıyla, ego yapısının ya da benlik duygusunun genel anlamda güçlendirilmesi.
  Bu beş amacın da tutarlı bir şekilde her zaman gerçekleştirilebildiğini ispatlayan kesin bir çalışma olmasa da; hem hasta, hem de toplum merkezli psikiyatrik tedavi programlarının neredeyse hepsinde, psikoterapinin türlerinden biri de uygulanır.


  Uzman psikolog / psikoonkolog Esra Savaş Kaplan


  www.esrasavaskaplan.com
   
 2. Emilyyy

  Emilyyy Süper Moderatör

  keşke bunun bana iyi gelebileceğine inanabilsem
   
  zifirii bunu beğendi.
 3. mehtap innan

  mehtap innan Yeni Üye

  ben hiçbir fayda görmedim, 7 ay emdr terapisi gördüm, 5 ay psikanalitik terapi. son 1 aydır enerji psikoterapisi gördüm 4 seans, elde var sıfır. :) 3 psikolog söz konusu burada. oysa ben ittifaka hep hazırdım. bi olgunun bilimsel oluşu illa ki yarar alınacağı anlamına gelmiyormuş demek ki, bunu öğrendim. şimdi ayın 31'nde başka bi psikologla randevum var kendisi nlp ve hipnoz yönelimli çalışmakta, bakalım hayırlısı.
   
 4. Psikolik

  Psikolik Mal Sahibi

  Bu konuda ülkemiz çok kısır ne yazıkki. Fazla çeşit ve kuram mevcut değil. Her tedavi yöntemi her kişide fayda etmiyor ne yazıkki. Sonuçlarını paylaşırsınız
   
 5. gözyaşı

  gözyaşı Aktif Üye

  Allah kimseyi psikoterapiye muhtaç etmesin :)
   

Sayfayı Paylaş