Psikolojiye Giriş Kitapları Hakkında

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında suveydakosar tarafından paylaşıldı.

1. suveydakosar

suveydakosar Yeni Üye

İyi Akşamlar
    Birinci Sınıf Psikoloji Öğrencisiyim. psikoloji hocamın psikolojiye giriş dersi için kitap tavsiye etmemizi ve kitaplar hakkında bilgi edinmemizi istedi.(Sanırım bunlar arasından işleyeceğimiz psikoloji kitabı seçiminde bulunacak ) bunlar için Araştırma yaptım. İlk sıraya Rod Plotnik Psikolojiye giriş kitabını koymak istiyorum. Sizce uygun bir seçimmidir ? Sizin en iyi kitap budur diyebileceğiniz tavsiyeniz varmı ? Prof Dr Serpil Aytaç İnsanı Anlama Çabası adlı kitabı sizce ders için uygun mudur ? freudyen psikolojinin temel kavramlarını açıklaması başlangıç için uygun olurmu? Müslüman psikolokların yada filozofların psikoloji hakkında yazdıkları kaynak varmı elinizde. Sizce Hocaya öğrencisi olarak tavsiye kitaplarım neler olmalıdır ? İlginize emeğinize şimdiden teşekkur eder saygılar sunarım .

2. Psikolik

Psikolik Mal Sahibi

En çok kullanılan Morgan'ın Psikolojiye giriş kitabı. Onu önerebilirsin.
    Freudyen için de C.Hall ın kitabı var uygun o da. Serpil hocanın kitabı tam olarak uygun olduğunu düşünmüyorum.
    Giriş için en uygunu Morgan ın kitabı. İlerleyen süreçte bi çok kitap incelenebilir.
    Jerry Burger in Kişilik adlı kitabı da ders kitabı olarak okutulabilir. Alıp kendin de incelemeni tavsiye ederim

3. Psikolik

Psikolik Mal Sahibi

Ayrıca Hayırlı olsun. Psikoloji Hocanızı da merak ettim

4. suveydakosar

suveydakosar Yeni Üye

Giriş için en uygunu Morgan ın kitabı Demişiniz Rod Plotnik için kitap yorumlarında merak uyandıran insana uygulama düşünme fırsatıda veren bir kitap diyorlar. Siz okudunuzmu Rod Plotnik'in kitabını birde en çok merak ettiğim psikoloji alanında önde gelen müslüman yazar varmı yada psikoloji alanında çalışma yapmış kişiler ?

5. Psikolik

Psikolik Mal Sahibi

Okudum evet. Morgan da ısrar ediyorum.
    Müslüman psikolog konusuna gelince ben bi kuramcı olduğunu bilmiyorum. Bi süredir ayet ve hadisleri inceleyip psikoloji konularını o yönden bakmaya çalıştık.
    İlginç bir çok konu çıktı henüz yazıp yayınlamadığım. Sen de bu konuya ilgi duyuyorsan birlikte hareket edebiliriz. Belirli konuları bölüşür araştırırız.
    Faydalı oluyor.

_ayse_ bunu beğendi.
  6. suveydakosar

suveydakosar Yeni Üye

Evet İslam Dinine göre psikolojiye ilgi duyuyorum. Araştırmakda bilgi edinmekde fayda var. Elimden geleni yapabilmek isterim.

7. Psikolik

Psikolik Mal Sahibi

haberleşelim. özelden konu belirler onu araştırırız . vakit vakit. bu tarz çalışma yapabilecek arkadaşların varsa onlar da katılabilir

8. suveydakosar

suveydakosar Yeni Üye

Tamamdır. Bölümde malum yeniyim. Konuları yönlendirmeleri siz yaparsanız ben üstüme düşeni yaparım yani

Psikolik bunu beğendi.
  9. _ayse_

_ayse_ Moderatör

lise yıllarımdan beri hayalim olan şey, şimdi ise hayal kırıklığım...

10. ferhat kaya

ferhat kaya Yeni Üye

ben de din psikolojisi alanında çalışıyorum. merak ettiğim konular var. özellikle kuranın hz. muhammed ve müslümanları rehabilite ettiğini düşünüyorum. "bakış açısı değişiklikleri" ne odaklandığını düşünüyorum. bu da beni akılcı duygusal terapi ve bilişsel kurama götürüyor. fikir alışverişi yapabiliriz.

11. ferhat kaya

ferhat kaya Yeni Üye

neden hayak kırıklığı yaşadınız bu konuda.

12. hartemes

hartemes Yeni Üye

Ayet ve hadis yönlü psikoloji mi? Seracılık yönlü müzisyenlik kadar absürt!

Sayfayı Paylaş