Obsesif kompulsif bozukluk

Konu, 'Paranoya' kısmında ALIYE CANDAN tarafından paylaşıldı.

1. ALIYE CANDAN

ALIYE CANDAN Yeni Üye

Merhaba ben 1 senedir bu Allah ın belasi okb ile uğrasiyorum 1 senedir yaşamiyorum nerdeyse sürekli kafama biseyleri takiyorum gozumde buyuttukce buyutuyorum kafamda felaket senaryolari kuruyorun sonra bunlar olcakmis gibi aglayip deliriyorum ya arkadaslarim dan hocalarimdan anneme kadar kafayi takmadigim kimse kalmadi nerdeyse biri bitiyo biri basliyo ya bende artik yasitlarim gibi hayallerimi gerceklestirmek icin ugrasmak istiyorum lutfen artik dayanamiyorum en sonki takintim bekaret takintisi bir kac kere orgazm oldum akinti oldu acaba kizligim bozuldumu diye kafaya taktim sonra kendim inceledim acaba ondan bozuldumu tuvallette sertce sildim bisey olurmu cocuklugumda biyereden dustummu diye hatirlamaya calisiyorum bisey olmusmu diye içine bisey sokmadigim halde aci kanama olmadigi halde ya anlamadan soktuysam falan surekli dusunuyorum dusundukce karnima agrilar giriyo hayir doktora gitsem bu sefer doktor bozar diye onu takacam ya bilmiyorum bunlar bana normal dusunce gibi gelmiyo yapmadigim seylerden emin olamiyorum acaba yaptimmi diye 50 tane doktora sordum bise olmamostir diye her tuvalletten ciktigimda acaba bozdummu diye huzursuzlaniyorun artik biktim 1 senedir bu takintilarla ugrasiyorum bu takintimdan oncede birsuru takintim vardi ben artik yasamak istiyorum bazi dusuncelere o kadar inaniyorum ki sanki takinti degilde gercekmis gibi uzzuluyorum yasitlarimin tek amaci okulu bitirmek ama ben bu salaj seylerle ugrastigim icin derslere adapte olamiyorum ve zaman hizla geciyo Allah rizasi icin yardim edin artik dayanamiyorum

2. Psikolik

Psikolik Mal Sahibi

Bekaretle alakalı bir sorunun yok sorunun senin de dediğin gibi okb. Bununla alakalı da yardım almak için ne yazık ki doktora gitmelisin. Jinekoloğa değil lakin bir psikiyatra. Daha önce de okb ile sorunlarını yazmışsın demek ki bu yönde bir girişimin olmadı. Okb günümüzde çokça yaşanılan sıkıntılardan biri. Sende paranoyalar da oldukça yüksek. Bu ikisi birleştiğinde hayat çekilmez bir durum halini alabilir. Bir an önce bir doktora gitmelisin internet üzerinden araştırman sadece kaygılarını arttırır. Her gördüğün tanıda bu bende var mı acaba dersin hatta paranoya ile birleştirip kesin bende bu rahatsızlık var gibi kuruntularını arttırırsın. Daha fazla bilgi yazacaktım lakin senin o yazdıklarımdan da olumsuz şeyler çıkartıp kendini üzebileceğini düşündüğümden yazmıyorum. Senin şuan acilen yapman gereken üroloji ile ilgili konularla değil psikolojin ile ilgili konularla doktora danışman. Belli seansta terapilerle obsesyon durumundan kurtulabilirsin. Doktora gittikten sonraki durumla alakalı da bizi bilgilendirirsin.

_ayse_ bunu beğendi.
  3. psikolojiuzmanı

psikolojiuzmanı Yeni Üye

Obsesif – Kompulsif Bozukluğun Nedenleri

Bu hastalığın altında yatan nedenler hala araştırma aşamasındadır. Bazı uzmanlara göre hastalığın, beyin bölgesinde bulunan duygu duyumu ve bilinç kontrolündeki bazı nedenlerde olabileceği düşünülmektedir. Bunlar arasında çocukluk çağında yaşanan travmalar, kişinin özellikleri ve genetik yatkınlık yer almaktadır.

Obsesif – Kompulsif Bozukluğun Belirtileri

Obsesif düşüncelerden bazılarına karşı aşırı duyarlıysanız; sık sık bu düşünceler aklınızdan geçiyorsa; obsesif olma ihtimaliniz çok yüksek. Eşyaların düzgün durmamasına dayanılmaz derecede sinir olma, hata yapmaktan korkma, her yerin kirli olduğu düşüncesi, aşırı düzenli ve kusursuz olma çabası, rezil olmaktan ve her şeyin günah olduğunu düşünmek gibi daha birçok davranış bu hastalığın belirtileri arasındadır.

Belirtiler bazı durumlarda şiddetliyken bazı durumlarda hafif geçebilir. Bazı hastalarda hastalık hem obsesif hem de kompülsiyonları ile beraber görülür. Ancak kısa sürede kontrol altına alınabilir. Böyle durumlarda bu kişiler okulda ya da topluluk içinde hastalıklarını gizleyebilirler. Şiddet arttıkça hastalık, kişilerin günlük yaşamını zorlamaya başlar.

Takıntılarının yönünde yaşamaya başlarlar ve böylece toplum içinde bulunmakta zorluk çekerler. Hastalık bazı durumlarda; depresyon, yeme-içme bozuklukları, dikkat eksikliği ile birlikte görülür. Bu şekilde ilerleyen hastalıklar yıllar geçtikten sonra tedavi edilebilme şansı bulurlar. Durumun bir hastalık derecesinde olduğu çok geç fark edilir.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 11 Nisan 2018
    _ayse_ bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş