Mesleksizlik Psikolojisi

Konu, 'Meslek Danışmanlığı' kısmında Hakkı Öztürk tarafından paylaşıldı.

Tags:
  1. Hakkı Öztürk

Hakkı Öztürk Yeni Üye

28 yaşındayım hala meslek olarak bir düzen kuramadım. insanlar önce kendini tanı neye yatkınsan o yönde ilerle diyo fakat o kadar çeşitli işlerde çalışmak zorunda kaldım ki kendimi tanımak çok zor. çeşitli işlerde çalıştım ve bu arada evlendim ve geçim derdi de başladı ve artık beni ne mutlu ediyor neye yatkınım ne iş yapmak istiyorum karar veremiyorum. buda beni çok mutsuz ediyor ve psikolojimi bozuyor. bu konuda bir öneriniz olursa çok sevinirim. yardımcı olabilecek olursa durumumu dahada ayrıntılı anlatabilirim. mutsuz olmaktan kurtulmak için iş hayatıma nasıl yön verebilirim?

2. tubs

tubs Yeni Üye

Merhaba öncelikle hoşgeldiniz. Kendini keşfetmek zor bir süreç. Çoğumuz bu süreci atlatamıyoruz ve mecburiyetten çalışıyoruz. Mesela bir tanıdığım dünya kadar kursa gitti bir sürü iş değiştirdi 50 yasında kendini buldu ve yazar oldu. Tavsiyem umutlu olun ısrarla deneyin. Her insanın bir yeteneği vardır. Kendinizi dinleyin. Hayal edin. Nerede olduğunuzu nasıl ne şekilde olduğunuzu. Hayalinize doğru yönelin :)

3. Hakkı Öztürk

Hakkı Öztürk Yeni Üye

Merhaba hoşbulduk çok teşekkür ederim.. Ben kişilik olarak hiçbir zaman hırslı tuttuğunu koparan biri olmadım çok sakin ağırbaşlı ılımlı dürüst vicdanlı merhametli bir insanım. klasik ensesine vur ağzından lokmasını al tipi biriyim.. insanda belli oranda hırs olmayınca yerini üzüntü ve pişmanlık alıyor. Kendini keşfetme ve insanın hayaline yönelmesi konusuna gelince kabaca kendimden bahsedip nacizane tavsiyenizi almak isterim. Lise sonrası baba mesleği yapmak zorunda kaldığım için iki yıl üniversiteye hazırlık yapamadım ve başarısız oldum. 3. yılımda babamla konuşarak dershaneye gitmek ve üniversiteye hazırlanmak istediğimi bilgilerimin paslanmaya başladığını söyledim. O zamanlar uluslararası ticaret okumak ve çince öğrenmek gibi bir hayalim vardı. sıcak samimi bir ortamda güzel bir firmada iş hayatımı sürdürmek güzel bir hayaldi. Dershane 3-4 ay güzel gidiyordu, deneme sınavlarım hedefine ulaşabilirsin diyordu. fakat babam işlettiği iş yerinde eleman yetersiz olduğu için beni dersaneden aldı yanında çalıştırdı. sene sonunda 3-4 aylık dershane bana muhasebe bölümünü kazandırdı. memleketten ve babamdan uzaklaşmak için istemediğim bir bölümü gittim okudum. bu yuzden babamla anlaşamadık sonra memleketten taşındım. bu arada da çok severek evlilik yaptım. taşındıgım şehirde iş bulmak zor oldu tecrübesiz bir muhasebe mezunuydum. geçici olarak fabrikalarda çalıştım sonra bir muhasebe işi buldum orada 2 sene kadar çalıştım. bu arada bir oğlum oldu geçim sıkıntısı oluşmaya başlayınca muhasebe işini bırakmak zorunda kaldım çünkü tecrübesiz oldugum için maaşı çok düşüktü. şimdi geçici işlerde çalışıyorum bir sağda bir solda. 28 yaşına geldim ay sonunu zor getiren bir insan olarak bu yaştan sonra üniversite sınavlarına hazırlanmak, hayalin olanı kazanmak 4 yıl okumak... bunların maliyeti.. geçim derdi.. eşim var bir oğlum var... her şey bir anda o kadar yığıldı ki..

4. Ferenc Puskás

Ferenc Puskás Yeni Üye

Babanın yanında çalışmayı düşünmüyor musun? Şu an yeni bir heyecena atılmak için gerekli özgürlüğe sahip olmadığını düşünüyorum. Ailene karşı maddi ve manevi sorumlulukların var. Bunlar muhtemelen seni frenliyordur. Tek başına olsan işler biraz daha kolay olurdu.

5. tubs

tubs Yeni Üye

Sizi gerçekten anlayabiliyorum. Zor bir durum ve sık sık tanık olduğum bir durum. Fazla polyanacı olduğumu düşünebilirsiniz. Ama mutsuz olduktan sonra bir iş geçimi sağlamayabilir. Benim nacizane önerim bulduğunuz bir işte kalıcı olarak çalışın aynı zamanda sınava hazırlanıp istediğiniz meslek için çabalayın. Bunun açıköğretim uzaktan eğitim ikinci öğretim gibi bir sürü alternatifi var. İstemek başarmanın yarısıdır. Siz istedikçe gayretiniz çabanız geleceğinizi etkileyecektir. Yani isteğinize ulaşmak için işsiz kalmanıza gerek yok. Bulunur bir yolu ve şimdilik istemediğiniz yerlerde çalışsanız bile gelecekte hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. :)

6. Hakkı Öztürk

Hakkı Öztürk Yeni Üye

babam 2001 krizinde battı ve o tarihten beri toparlanmaya çalışıyor. toparlanma işi önce ailecek (babam, iki abim ve ben) sürdü fakat borç çoktu ve o dönemde küçük esnaf olarak ticaret yapmak her gün daha da batmak demekti. herkesin maaaşlı bir işte çalışması eve 4 maaş girmesi, bununla hem geçinip hem ufaktan borç ödemek daha mantıklıydı ama babam işyerini kapatmamakta ticaret yapmakta ısrar etti. yaklaşık 4-5 sene boşa kürek çekince önce büyük abim sonra ortanca abim ve en son ben babamın yanından ayrıldık. yıllarca elimize ne bir maaş ne bir cep harçlığı geçti. ve babam bizimle hiçbir zaman ne kadar borç nası toparlayabileceğimizi vs hiç konuşmazdı. babamın yanında çalışmak demek benim sorgusuz sualsiz parasız pulsuz hedefsiz amaçsız bir yaşam demekti. o yüzden artık onun yanında çalışmıyorum ve memlekette onun iş yeri varken benim başka bi işyerinde çalışacak olmam onun çok ağrına gideceği için gurbete taşındım. Gerekli özgürlüğün olmadıgı konusunda yüzde yüz katılıyorum. ve kazandıgım para ancak aileme karşı olan sorumluluklarımı yerine getirmeme yetiyor. ama insan gün yüzü görmek istiyo işte bazen.. her şey daha farklı olabilirdi. eşime ve 5 aylık bebeğime daha farklı bir hayat yaşatabilirdim böyle kıt kanaat yaşamaktansa. bu ukte kanser gibi vücuduma yayılıyor

7. Hakkı Öztürk

Hakkı Öztürk Yeni Üye

yorumunuz için teşekkür ederim bu yalnızlıkta bir nebze iyi geliyor böyle şeyler. çok güzel konuşuyorsunuz. sizin kadar olumlu görüşlü biri değilim fakat gerçekten öyle olmak isterdim. bu kadar olumsuz durumlara rağmen bardağın dolu tarafına bakabilmek gerçekten mümkün mü onu da bilmiyorum. gerçi bardağın yarısı mı boş yoksa bardak mı haddinden fazla büyük bunu da çözemiyorum

tubs bunu beğendi.
  8. tubs

tubs Yeni Üye

İnanın sadece inanç herşeye yetiyor. Eskiden bende çok karamsardım. Hatta bazen hâlâ karamsarlığa düştüğüm anlar oluyor. Ama fark ettim ki insan nasıl düşünürse neye odaklanırsa karşısına o çıkıyor. Bunu hissettiğimden beri olumlu düşüncelere odaklanıyorum. :)

Sayfayı Paylaş